امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۵:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7896
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۵۲
تعداد بازدید: 214
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، مجمع عمومی سازمان ملل قرار است امروز چهارشنبه درباره پیش نویس قطعنامه ای ضد سوری رای گیری کند که ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، مجمع عمومی سازمان ملل قرار است امروز چهارشنبه درباره پیش نویس قطعنامه ای ضد سوری رای گیری کند که این قطعنامه مقامات سوریه را محکوم می کند و ائتلاف ملی مخالفان سوری را نیز به عنوان گروهی برای اجرای گذار سیاسی احتمالی در این کشور می پذیرد.

در پیش نویس این قطعنامه از مقامات سوریه خواسته شده است که به تیم بازرسان سازمان ملل دسترسی بدهد تا آنها درباره ادعاهایی که اخیرا درباره استفاده دولت این کشور از تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان مطرح شده است، تحقیق کنند.

این پیش نویس همچنین از تصمیمات اتحادیه عرب در رابطه با اجرای یک راه حل سیاسی در سوریه استقبال می کند اما در عین حال اشاره ای به توافق صورت گرفته توسط این اتحادیه مبنی بر اینکه کشورهای عضو آن حق تامین حمایت های نظامی از مخالفان سوریه را دارند، نکرده است.

بر اساس این گزارش، روسیه که از متحدان نزدیک «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه محسوب می شود، مخالفت خود را با این قطعنامه که پیش نویس آن توسط قطر و سایر کشورهای عربی تهیه شده و میان 193 کشور عضو سازمان ملل نیز پخش شده، اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، خبر رای گیری امروز مجمع عمومی سازمان ملل درباره قطعنامه ضد سوری طرح شده از سوی قطر و سایر کشورهای عربی در شرایطی گزارش می شود که دولت های واشنگتن و کشورهای اروپایی در حال بررسی مزایا و خطرات ناشی از تجهیز تسلیحاتی مخالفان و شورشیان سوریه هستند.

یک دیپلمات ارشد در سازمان ملل که تمایلی به افشای نامش نداشت، اعلام کرده که روسیه به تمام کشورها مخالفت خود را مبنی بر نامتعادل بودن این قطعنامه به صورت مکتوب اعلام کرده است.

بر اساس اعلام این دیپلمات آگاه، روسیه همچنین هشدار داده است که تصویب چنین قطعنامه ای می تواند از مقدمه چینی برای برگزاری کنفرانس صلح سوریه که مورد توافق مسکو و واشنگتن است، جلوگیری کند.

رویترز در ادامه خبر خود آورده است که اختلاف بین روسیه و آمریکا در رابطه با چگونگی پایان بخشیدن به جنگ داخلی سوریه منجر شده است که شورای امنیت سازمان ملل نتواند کاری از پیش ببرد.

روسیه و آمریکا در طول هفته گذشته با یکدیگر به توافق رسیدند که یک کنفرانس صلحی را با موضوع سوریه برگزار کنند اما به نظر می رسد که اجرای چنین طرحی با موانعی در رابطه با اینکه چه کسی نماینده مخالفان سوریه باشد، روبرو است.

پیش نویس فعلی که قرار است در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته شود، از تعیین ائتلاف مخالفان سوریه به عنوان نمایندگان کارآمد مورد نیاز برای اجرای گذار سیاسی در سوریه استقبال می کند اما برخی از دیپلمات ها اعلام کرده اند که تعدادی از کشورها نگرانند که تصویب این قطعنامه ممکن است به معنای این باشد که سازمان ملل به صورت رسمی ائتلاف مخالفان سوریه را به عنوان نماینده مردم این کشور به رسمیت شناخته است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها