امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۱۹:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78973
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس شبکه خبری  «دویچه‌وله» در گزارشی به بررسی گروگان گیری سال 58 در سفارت آمریکا در ایران پرداخته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس شبکه خبری  «دویچه‌وله» در گزارشی به بررسی گروگان گیری سال 58 در سفارت آمریکا در ایران پرداخته است و مسئله اعطای روادید به «حمید ابوطالبی» نماینده پیشنهادی ایران در سازمان ملل  متحد را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش که با عنوان «دهه‌ها پس از گروگانگیری، این موضوع همچنان بر روابط آمریکا و ایران تاثیر می‌گذارد»  منتشر شده آمده است: کاخ سفید از اعطای روادید به ابوطالبی به دلیل همکاری در بحران 1979 خودداری کرده است؛ موضوعی که در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای ایران بار دیگر خود را نشان داده است.

در واقع  دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به فشارهای داخلی از اعطای  روادید به ابوطالبی خودداری کرد و این تصمیم کاخ‌سفید بر خلاف پروتکل دیپلماتیک بود. ضمن اینکه این پرسش را مطرح کرد که  آیا واشنگتن می‌تواند نماینده  دیگر کشورها را  در خاک خود نپذیرد.

«الی گرانمایه» کارشناس ایران در شورای روابط خارجی شورای اروپا اگر چه انتخاب ابوطالبی را اقدامی خوب نمی‌داند اما معتقد است که چنین تصمیمی در جهت تحریک کردن آمریکایی‌‌ها هم نبود.

گرانمایه در این مورد گفت: « آنها (ایرانی‌ها)  وی را  به اتحادیه اروپا فرستاده بودند و  این در حالی بود که ابوطالبی به عنوان سفیر در دیگر کشورها فعالیت کرده بود و پیشینه وی  هرگز موضوعی برای ایجاد وضعیتی شبیه آنچه در مورد آمریکایی‌ها اتفاق افتاد، نشد.»

کارشناس ایران در شورای روابط خارجی شورای اروپا در ادامه گفت که اگر ایرانی‌ها می‌خواستند آمریکایی‌ها را تحریک کنند، می‌توانستند  اشخاص دیگری را پیشنهاد بدهند که پیشینه  پیچیده‌تری نسبت به ابوطالبی داشته باشند.

اوباما اگرچه این قانون را به صورت خصوصی امضا کرده اما تاکنون اعلام نکرده است که این قانون را امضا می‌کند اما «جی کارنی» سخنگوی کاخ‌سفید گفت که رئیس‌جمهور با هدف کنگره همراستا عمل می‌کند.

«گری سیک» کارشناس ایران در این‌باره گفت که سیاست‌ داخلی در ایران و آمریکا  همواره مهمتر از سیاست خارجی آنهاست و در آمریکا موضوع گروگانگیری همچنان عامل مهمی در سیاست‌های آمریکاست.

سیک که در زمان گروگانگیری به عنوان مشاور کاخ‌سفید در امور ایران فعالیت می‌کرد همچنین گفت: «در  آمریکا این موضوع به چیزی شبیه به فوتبال  (سیاسی) تبدیل شده است و من فکر می‌کنم که مقامات هم چندان تمایل ندارند که سرمایه‌های زیادی را برای مبارزه در مورد یک سفیر اختصاص دهند.»

با این حال گرانمایه معتقد است که رویکرد آمریکا در این مورد نشان می‌دهد که این کشور  خواستار پاسخگویی درباره گروگانگیری است. 

این اقدامامت آمریکایی‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که ابوطالبی پیش از این در دهه 90 میلادی برای سفر به آمریکا روادید گرفته بود.

سیک که در دانشگاه کلمبیا  روابط بین الملل تدریس می‌کند همچنین گفته است: « با بروز همه این مشکلات، کاملا روشن است که وی (ابوطالبی) دوران سختی را به عنوان سفیر در آمریکا خواهد داشت و به همین دلیل کارش تمام است.»

وی گفت که حدس می زند ایران نیز متوجه این می‌شود که ابوطالبی نمی‌تواند به مسئولیت خود به عنوان سفیر در چنین شرایطی ادامه دهد.
انتهای‌پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها