امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۱:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 78982
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه مورنینگ پست جنوب چین، «کانتاتی سوفومانگ کان» وزیر خارجه اسبق تایلند در دوران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه مورنینگ پست جنوب چین، «کانتاتی سوفومانگ کان» وزیر خارجه اسبق تایلند در دوران نخست‌وزیری «تاکسین شیناواترا» در واکنش به اقدام آمریکا در عدم صدور ویزا برای «حمید ابوطالبی» نماینده ایران در سازمان ملل تصریح کرد که کنگره آمریکا به اجماع به ممانعت از ورود ابوطالبی به آمریکا را داد و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا نیز این حکم را امضا کرد.

وزیر خارجه سابق تایلند ضمن اشاره به این موارد تصریح کرد که عدم صدور روادید برای ابوطالبی یک سنت خطرناک برای دیپلماسی جهان است. این یک اقدام غیرماهرانه برای دستکم یکی از کشورهای عضو است که بخواهد گزینه یک کشور دیگر بعنوان نماینده سازمان ملل را رد کند.

سوفومانگ کان تأکید کرد که می‌توان آمریکا را به دلیل چنین اقدامی به نقض قانون بین‌الملل محکوم کرد که به موجب آن به ایران افتخار و اعتبار آن را می‌دهیم که در طرف درست قانون قرار گیرد.

وی سپس به نکاتی اشاره کرد و گفت که دولت آمریکا حق دارد صدور ویزا برای یک سفیر منسوب شده خارجی در آمریکا را رد کند اما این حق را ندارد که چنین عملی را برای سفیر یک کشور در سازمان ملل انجام دهد. آمریکا بعنوان کشور میزبان مقر سازمان ملل است و طبق توافق 1947 مقر سازمان ملل بین آمریکا و سازمان ملل، تعهدات قانونی مشخصی دارد.

سوفومانگ کان ادامه داد که یک کشور نمی‌تواند از قوانین داخلی برای توجیه نقض قانون بین الملل استفاده کند. آمریکا حضور ابوطالبی در آمریکا را یک تهدید برای امنیت خود میداند. این استدلال ضعیفی است. ابوطالبی بعنوان سفیر ایران در بلژیک، اتحادیه اروپا، ایتالیا و استرالیا فعالیت کرده است و به سازمان ملل در نیویورک نیز سفر کرده است، بدون آنکه حادثه‌ای به وجود آید.

وزیر خارجه سابق تایلند تأکید کرد که آمریکا به جای نقض قوانین بین‌الملل می‌تواند مسیری را دنبال کند که بدون نقض قانون بین‌الملل پیام مشابهی را به ایران ابلاغ کند.

وی گفت صدور ویزا برای ابوطالبی با تعیین شدیدترین محدودیت‌های مسافرتی طبق توافق مقر سازمان ملل مجاز است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها