امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۹:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79013
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
«جمال البطیخ»، رئیس جریان «البیضاء» عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد با اشاره به اینکه مهمترین چالش ...

«جمال البطیخ»، رئیس جریان «البیضاء» عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد با اشاره به اینکه مهمترین چالش پیش روی عراق پس از انتخابات پارلمانی، نه تشکیل دولت که انتخاب نخست وزیر است، گفت: به نظر من «نوری المالکی»، نخست وزیر کنونی کشور مناسبت‌ترین گزینه برای نخست وزیری دولت آینده عراق است و پیش بینی می‌کنم، اغلب رای دهندگان عراقی به وی رای دهند.

البطیخ در ادامه از ائتلاف سیاسی برای تشکیل دولت اکثریت در عراق پس از انتخابات سخن گفت و تاکید کرد که برای تشکیل چنین دولتی احتمال بسیاری وجود دارد که شاهد ائتلاف دولت قانون و ائتلاف شهروندی باشیم.

وی توضیح داد: برای تشکیل دولت براساس آنچه در قانون اساسی ذکر شده، نیاز به کسب 163 کرسی و انتخاب رئیس جمهوری نیاز به 217 رای یا بیش از دو سوم آراء نمایندگان پارلمان است و در این بین اگر چنین ائتلافی تشکیل شود به نفع ملت عراق است و سریع‌تر به سوی تشکیل دولت گام برخواهیم داشت.

البطیخ افزود: به نظر می‌رسد، نقشه سیاسی عراق دستخوش تغییر و تحولاتی خواهد شد، چون برای همه آشکار و روشن است که بسیاری از جناح‌ها و جریان‌ها به دلیل عدم عمل به وظایف خود جایگاه و موقعیت خود را در میان هواداران و طرفدارانشان از دست داده‌اند و از سوی دیگر تعامل مثبتی با یکدیگر ندارند و به همین دلیل بسیاری از امتیازها را نه تنها در غرب عراق بلکه حتی در مناطق میانی و جنوبی از دست داده‌اند.

وی با بیان اینکه مرجعیت عراق نیز از این امر آگاه است و به همین دلیل خواستار تغییر و تحول در عرصه سیاسی هم در حوزه جناح بندی‌ها و هم نامزدها شده است. این درحالی است که در این میان نمی‌توان بیداری و آگاهی بالای مردم عراق را نادیده گرفت.

در خصوص آینده جریان صدر در داخل ائتلاف ملی، البطیخ گفت: برادران ما در جریان صدر دارای دیدگاه‌ها و مواضع مختلفی هستند و این امری طبیعی در روند سیاسی است، اما در نهایت منافع سیاسی هرکس را وادار به ائتلاف خواهد کرد.

وی در خصوص چشم پوشی مالکی از نخست وزیری و نام‌های دیگری که مطرح هستند نیز گفت: تمام این امور بسته به آرای مردم دارد و بدون تردید همه مردم آراء خود را به دولت قانون نخواهند داد، اما همانطور که گفتم، دولت قانون می‌تواند، اکثر آرا را به خود و نوری المالکی اختصاص دهد، هرچه هست آنکه این صندوق‌های رای است که نتیجه را رقم خواهند زد.

درباره پیش بینی نتایج انتخابات نیز البطیخ گفت که به نظر من دولت قانون بیشترین آرا را به خود اختصاص خواهد داد، همچنین جناح الاحرار و متحدون و ائتلاف کردستان و پس از آن جناح‌هایی مانند البیضاء و العراقیه و ائتلاف عراق و دیگر جناح‌ها که به ترتیب کرسی‌هایی را از آن خود خواهند کرد.

در خصوص اوضاع کردستان نیز البطیخ توضیح داد که در هر شرایطی بهترین بهره برنده از این روند سیاسی کُردها خواهند بود، آنها از زمان دیکتاتوری صدام حسین از ثبات و استقرار بهره مند بودند تا کنون، چراکه آنها اقلیم و سرزمین خاص خود را دارند.

درباره سناریو تشکیل دولت آینده عراق نیز البطیخ گفت: تغییراتی در منصب ریاست جمهوری روی خواهد داد و رئیس جمهوری عراق از شخصیتی عربی انتخاب خواهد شد که در این صورت سهم کُردها ریاست پارلمان خواهد بود، اگرچه ما اعتراف می‌کنیم که جلال طالبانی شایستگی ویژه‌ای برای تصدی این منصب دارد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها