امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79027
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
بیژن عبدالکریمی استاد فلسفه دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره دو جلد کتاب «پایان ...

بیژن عبدالکریمی استاد فلسفه دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره دو جلد کتاب «پایان تئولوژیک» توضیح داد: این مجلدات حاصل مهمترین دغدغه‌های من در خصوص درک جهان کنونی، عقلانیت مدرن و حوزه علوم انسانی است که جلد نخست دارای عنوان فرعی «تئولوژی، عقلانیت مدرن و علوم انسانی جدید» و جلد دوم «تئولوژی و تاریخ» است.

وی با اشاره به اینکه این آثار قرار است از سوی انتشارات نقش و نگار منتشر شود، اظهار داشت: خواندن این کتاب به روشنفکران، اساتید دانشگاه، دانشجویان، طلبه‌ها و به خصوص به همه کسانی که در حوزه مدیریت فرهنگی کشور (اعم از دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش و نیز فرهنگ عمومی جامعه) و همچنین طرح اسلامی‌سازی علوم انسانی مشغول به فعالیت هستند، توصیه می‌شود.

وی درباره اثر جدید دیگری که امسال رونمایی شد و از سوی نشر امیرکبیر در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود، گفت: البته من احساس می‌کنم چاپ این کتاب به اتمام رسیده است و نمی‌دانم که مورد تجدید چاپ قرار می‌گیرد یا خیر،«هایدگر در ایران؛ نگاهی به زندگی، آثار و اندیشه‌های سیداحمد فردید» است.

 

وی درباره کارهای جدید در دست نگارش گفت: سه کتاب دیگر در دست کار دارم که ترجیح می‌دهم فعلاً اسامی آن‌ها را نگویم، امیدوارم که توفیق پیدا کنم آنها را به سرانجام برسانم.

براساس این گزارش، ﻃﺮح «ﻫﺎیدﮔﺮ در ایران» در ﺻﺪد ﻧﻘﺪ و ﺑﺮرسی ﭼﮕﻮنگی ﺣﻀﻮر تفکر هایدگر در این دیار و تأثیر آن ﺑﺮ تاریخ تفکر ﻣﻌﺎﺻﺮ ﻣﺎ ایرانیان است و نیز ﺑﺤﺚ و ﮔﻔﺖوﮔﻮ درﺑﺎره‎ هایدگر و ﻧﻘﺶ تفکر وی در ایران ﻧﻪ ناشی از نوعی حساسیت نظری محض یا کنجکاوی آکادمیک ﺻﺮف، بلکه ﺑﺮﺧﺎﺳﺘﻪ از ﺿﺮورت بنیادتری اﺳﺖ. این پژوهش کوششی اﺳﺖ ﺗﺎ هایدگر و تفکر وی را که ﺑﻪ ﻫﺮ تقدیر ﻣﻨﻈﺮ و تفسیری ــ اﮔﺮ ﭼﻪ ﻧﻪ یگانه ﻣﻨﻈﺮ و تفسیر ممکن ـ از ﺳﻨﺖ متافیزیک غربی و ﺗﻼشی ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﮔﺬر از آن اﺳﺖ و در ﻣﻮاﺟﻬﻪ ﺑﺎ این تفکر ﮔﻮیی ﺗﻤﺎم تاریخ تفکر ﻏﺮب، از دوره‎ی پیشاسقراطی ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺗﺎ آینده تفکر غربی را پیش روی ﺧﻮد داریم، ﺑﻪ ﻣﻨﺰله آیینه‌ای ﻗﺮار دهیم ﺗﺎ خویشتن و ﺗﻤﺎم ﺳﻨﺖ تفکر ﺧﻮد را در آن ببینیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها