امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 25
۰۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79032
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پنجمین محموله کتاب‌های خارجی شامل کتاب‌هایی در موضوعات هنری، معماری، ادبیات، مهندسی و... ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پنجمین محموله کتاب‌های خارجی شامل کتاب‌هایی در موضوعات هنری، معماری، ادبیات، مهندسی و... است.

این آثار از کشورهای آلمان، هند، ترکیه، روسیه و...   از مسیر هوایی وارد فرودگاه امام خمینی(ره) شده و  پس از انجام تشریفات گمرکی به انبار کتاب‌های خارجی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتقل شدند.
 
* آماده سازی 3 هزار کتاب برای نمایش در سالن ترجمه

 «احسان عباسلو» مسئول سالن ترجمه در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره کتاب‌های جمع‌آوری شده برای حضور در سالن ترجمه گفت: تاکنون نزدیک به 3 هزار کتاب برای نمایش در سالن ترجمه جمع‌آوری شده است و در صدد هستیم تا این آمار را به 5 هزار جلد کتاب افزایش دهیم.

وی افزود: هم اکنون در حال رایزنی برای جمع‌آوری کتاب‌های ایرانی در کشورهای دیگر هستیم و در چند هفته اخیر به جمع‌آوری این کتاب‌ها مشغول بوده‌ایم. متاسفانه به دلیل پراکندگی، روند آماده سازی و جمع آوری این آثار با کندی انجام می‌شود.

عباسلو درباره مکان سالن ترجمه در نمایشگاه کتاب تهران گفت: این سالن در طبقه فوقانی شبستان برپا خواهد شد و امیدورایم تا اوایل هفته آینده این سالن را برای چیدمان کتاب‌ها در دسترس ما قرار گیرد.

مسئول سالن ترجمه درباره برپایی این سالن در نمایشگاه کتاب تهران گفت: موسسه خانه کتاب در این سالن قصد دارد با کمک گرفتن از نهاد‌های دولتی و غیردولتی که در حوزه ترجمه آثار ایرانی فعالیت دارند، بخشی از  کار‌های انجام شده را به نمایش بگذارد تا این عمل باعث انگیزه و ترغیب دیگر ناشران، نهاد‌ها  و مراکز به ترجمه آثار داخلی به زبان‌های دیگر شود.

* مظفری: کتاب‌های الکترونیکی باعث دلزدگی مخاطب از کتاب می‌شود

بازیگر سینما و تلویزیون گفت: متاسفانه بسیاری از مردم به کتاب های الکترونیک جذب شده اند اما این روش کتاب خوانی چشم مخاطب را خسته می کند و به مرور وی را از خواندن کتاب دلزده خواهد کرد.

«مجید مظفری» بازیگر با سابقه سینما و تلویزیون در گفت و گو  با ستاد اطلاع رسانی بیست و هفتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران عنوان کرد: تبلیغات و اطلاع رسانی نقش موثر و قابل توجهی در جذب عموم مردم دارد زیرا قشرهای فرهنگی و هنری با فرهنگ مطالعه و کتابخوانی آشنایی کافی دارند و کتاب خواندن را در برنامه روزانه و اصلی خود گنجانده اند. هرچه بیشتر مردم را به کتابخوانی و رفتن به نمایشگاه برای خرید کتاب عادت دهیم با مردم فرهیخته و فهیم تری روبرو خواهیم شد.

این بازیگر سینما با توضیح اینکه پر رنگ شدن کتاب های اینترنتی به حضور مردم در نمایشگاه کتاب لطمه خواهد زد، اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از مردم به سمت کتاب های الکترونیک جذب شده اند و دیگر تمایل چندانی به خواندن کتاب به شکل سنتی ندارند. شاید این موضوع چندان مهم به نظر نرسد اما این روش کتاب خوانی چشم مخاطب را خسته می کند و به مرور وی را از خواندن کتاب دلزده خواهد کرد.

مظفری ضمن اشاره به تاریخ و فرهنگ غنی کشور ایران و تلاش برای حفظ این فرهنگ ادامه داد: فرهنگ ما بسیار غنی تر از کشورهای اروپایی است بنابراین باید سرانه مطالعه در کشور ما بیش از کشورهای دیگر باشد. باید با ایجاد فرهنگ هدیه دادن کتاب، ارائه یارانه به ناشران کتاب و تخفیف های ویژه و نیم بها به دانشجویان به بالا بردن فرهنگ مطالعه کمک کرد.

این کارگردان درباره ضرورت مطالعه در جامعه هنری اظهار کرد: داشتن مشغله زیاد نمی تواند بهانه مناسبی برای دوری از مطالعه در قشر هنری باشد. بعضی از هنرمندان فعالیت های متعدد خود را بهانه کرده و از کتاب خواندن شانه خالی می کنند در صورتیکه یک بازیگر با مطالعه گسترده باید شناخت کاملی درباره تاریخ و فرهنگ کشور خود و همچنین کشورهای دیگر داشته باشد. تا زمانیکه یک هنرمند از وضعیت و دغدغه های جامعه خود بی اطلاع باشد، نمی تواند وضعیت قشرهای مختلف جامعه و برخورد آنها با مسائل گوناگون را به خوبی حس کند و نقش آنها را بازی کند.

وی در پایان صحبت های خود گفت: از مسئولان و هنرمندان می خواهم که با حضور خود در نمایشگاه کتاب، الگویی برای ایجاد فرهنگ کتابخوانی مردم باشند زیرا داشتن مسئولان و هنرمندان فرهیخته در رشد فرهنگی مردم تاثیر چشم گیری خواهد داشت.
 
* یاسمی:  تغییر نگاه فرهنگی در دولت جدید نمایشگاه مطلوبی را نوید می‌دهد

«بهروز یاسمی» شاعر در گفت وگو با ستاد اطلاع رسانی بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، درباره برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب اظهار کرد: گرچه دولت تدبیر و امید و پیرو آن وزارت فرهنگ و ارشاد نوپا است اما انتظار می رود در این دوره از نمایشگاه کتاب به خیلی از مسائل رسیدگی شده و بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب در مقایسه با نمایشگاه های سال گذشته از نظر کمی و کیفی با سا ل های گذشته متفاوت باشد.

وی افزود: بسیاری از ناشران توانمند سال های گذشته امکان حضور در نمایشگاه کتاب را نداشتند که امیدوارم ، امسال با حضورشان به نمایشگاه رونق بیشتری دهند و توقع ما به عنوان اهالی فرهنگی این است که برگزاری نمایشگاه و شکل و شیوه ارائه تسهیلات به ناشران و مخاطبان عادلانه بوده و تفاوت بارزی نسبت به دوره های گذشته داشته باشد.

این شاعر با تاکید بر این که برخی مشکلات ساختاری نظیر محدودیت ها، محرومیت ها و تحریم ها همواره برجای خود باقی بوده و نمی توان از دولت انتظار داشت در این فرصت کوتاه به آن رسیدگی کند، ادامه داد: تغییر نگاه مدیریت فرهنگی قطعا باعث خواهد شد که بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب، فضای آرام تر و صمیمانه تری برای فعالان و مخاطبان فرهنگ و هنر ایجاد کند زیرا تحولات درونی منجر به تحولات بیرونی می شود که در این صورت بسیاری از معایب اجرایی را می توان نادیده گرفت.

یاسمی همچنین پیشنهاد کرد تا زمان برگزاری نمایشگاه تغییر کند و افزود: از 20 اسفند رسما نهادهای فرهنگی تعطیل می شود و پس از آن هم ناشران عجله بسیار دارند تا کتاب ها را به چاپخانه ها برسانند تا برای نمایشگاه آمده شوند و همین امر باعث می شود، کیفیت آثار تولیدی کاهش پیدا کند. فکر می کنم اگر زمان برگزاری نمایشگاه کمی عقب بیافتد، ناشران با آمادگی بیشتری در نمایشگاه حاضر خواهند شد.

وی ضمن اشاره به این موضوع که شرایط در دولت کنونی برای حضور چند صدایی ها در عرصه فرهنگ فراهم شده است، گفت: از زمان تغییر مدیریت فرهنگی شاهد اتفاقات مثبت بسیاری بوده ایم. سرعت روند رسیدگی به ارائه مجوز، امکان حضور نگاه ها و صداهای متفاوت در جشنواره شعر فجر و چاپ مجدد برخی کتاب ها، نشانه خوبی برای بهبود اوضاع فرهنگی است. فکر می کنم اهالی فرهنگ و ادب باید برای بهتر شدن اوضاع فرهنگی صبوری کنند و باور داشته باشند که وزارت ارشاد هر چه در توان دارد برای گشایش در بخش فرهنگی به کار خواهد بست

بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در روزهای 10 تا 20 اردیبهشت 1393 در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار