امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۰۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79071
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۵۲
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، حسین عرفانی شامگاه دوشنبه در نشست هم‌اندیشی معاون سیاسی امنیتی استاندار با اتاق فکر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، حسین عرفانی شامگاه دوشنبه در نشست هم‌اندیشی معاون سیاسی امنیتی استاندار با اتاق فکر سازمان‌های مردم‌نهاد، اظهار داشت: هفته سلامت از یک تا هفتم اردیبهشت‌ماه سال جاری با شعار «یک عمر سلامتی با خود مراقبتی» برگزار می‌شود.

وی افزود: سلامتی نعمتی خدادادی است که بدون آن واجبات الهی امکان‌پذیر نیست و باید نیازهای بهداشتی و درمانی بشر به عینیت برسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ادامه داد: بهداشت نیاز خفته‌ای است که احتیاج به تبیین و آشکاری دارد و در همین ارتباط، خدمات اولیه سلامتی در قالب بهداشت و درمان اولویت کاری دارد.

وی با بیان اینکه دو اصل در بهداشت مطرح است، ابراز داشت: نخستین اصل به تعهدات سیاسی دولت برمی‌گردد و در دولت فعلی خدمات خوبی در حوزه سلامت در نظر گرفته شده است.

عرفانی بیان داشت: اصل دوم مشارکت مردمی است که در قدم بعدی خدمات پزشکی اجتماعی راه‌اندازی می‌شود که به معنی توانمندسازی مردم توسط دولت و اساس پزشکی جامعه است.

وی با اشاره به وجود مرکز غربال‌گری ازدواج برای جلوگیری از بروز بیماری‌های تالاسمی ماژور، یادآور شد: هر سه تا پنج سال یک بار برای افراد بالای 30 سال در مناطق روستایی فشار خون بالا و دیابت غربال‌گری و شناسایی می‌شود چرا که در راستاها 50 درصد از مردم از بیماری خود خبر ندارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ابراز داشت: از زمانی که انسان خلق شده، «خود مراقبتی» نیز مطرح بوده اما به عنوان یک تعریف علمی انسان از طریق دانش و مهارت، انسان باید نیازهای سلامتی‌اش را صیانت کند.

عرفانی اضافه کرد: اگر «خودمراقبتی» به عنوان یک فرهنگ در بین مردم نهادینه شود، مانند بسیاری از کشورها در منابع مالی منجر به صرفه‌جویی می‌شود.

وی ادامه داد: در بحث «خودمراقبتی» در حوزه بیماری‌های مزمن اگر فرد مراقب خودش باشد، 40 درصد مراجعات به پزشک عمومی، 17 درصد مراجعات به پزشک متخصص و 50 درصد بستری‌ها و... کاهش می‌یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان در پایان با اشاره به نقش سمن‌ها در اشاعه فرهنگ سلامتی، عنوان داشت: مشارکت مردم در دل سمن‌ها معنی پیدا می‌کند و به بحث بهداشت و پیشگیری باید دقت نظر داشته باشیم.
انتهای پیام/89007/ذ30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها