امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7910
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۵۳
تعداد بازدید: 260
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «راز قطعنامه» با بررسی چرایی علل پذیرش قطعنامه 598 و پایان جنگ ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «راز قطعنامه» با بررسی چرایی علل پذیرش قطعنامه 598 و پایان جنگ تحمیلی نوشته کامران غضنفری یکی از کتاب‌های پرفروش انتشارات کیهان بود. این کتاب که جلد  48 از مجموعه نیمه پنهان است در دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان آمده شده و در مدت کوتاهی به چاپ ششم رسید.

کامران غضنفری نویسنده این کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره انگیزه تالیف این کتاب اظهار داشت: از سال 88 شروع به جمع‌آوری مطالبی درباره پذیرش قطعنامه کردم، البته پیش از این مطالعاتی در زمینه جنگ داشتم ولی از این مدت به صورت متمرکز بر روی این موضوع تحقیقاتی کردم. امام خمینی (ره) در پیامی فرمودند که پذیرش آتش بس برای من مانند سرکشیدن جام زهر بود، از این رو سعی کردم این موضوع را بررسی کنم که چرا پذیرش قطعنامه بر امام تحمیل شده است و چرا امام مجبور به آتش بس شده‌اند.

وی ادامه داد: مطالب و مستندات زیادی را جمع‌آوری کردم و از منابع و کتاب‌های مختلف به گردآوری مطالب پرداختم. از یادداشت‌های روزانه هاشمی رفسنجانی هم از اواخر سال 62 فرماندهی جنگ را به عهده داشت استفاده کردم. مقالات متعددی و مصاحبه‌های مسئولین آن زمان را هم بررسی کردم و درنهایت مقاله‌ای تهیه کردم که از مهرماه سال گذشته همزمان با هفته دفاع مقدس در 31 شماره به صورت پاورقی در روزنامه کیهان منتشر شد.

این نویسنده با بیان اینکه پس از انتشار این مقالات، مطالب دیگری را هم به صورت تکمیلی‌تر آماده کردم، تصریح کرد: مطالب دیگری را به مجموعه پژوهش‌های قبلی افزودم که در نهایت منجر به انتشار کتاب «راز قطعنامه» شد. در این کتاب به طور مفصل به مقطع پایانی جنگ و پذیرش قطعنامه پرداختم.

وی افزود: امام خمینی (ره) از سال‌های ابتدایی جنگ خطاب به مسئولین جنگ می‌فرمودند که جنگ باید در اولویت اصلی کارهای کشور قرار گیرد اما متأسفانه در آن برهه ما شاهد این موضوع نبودیم. امام بارها قبل از پذیرش قطعنامه و به خصوص در پیامی که در 13 تیر 67 بعد از حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری کشور و شهادت 300 مسافرش صادر کردند، تأکید فراوانی بر حضور جوان‌ها در جبهه‌ها، ادامه پرشور جنگ با صدام و بالاخص آمریکا و تداوم نبرد و دفاع کردند. تا 13 تیر 67 امام همچنان تأکید بر ادامه جنگ کردند و تا پایان جنگ پیگیر اهداف و آرمان‌های خویش بودند.

نویسنده کتاب «راز قطعنامه» با اشاره به اینکه امام در طول 8 سال جنگ هیچگاه از مسیر و هدف خودش منحرف نشد،‌ گفت: اتفاقات در 10 روز پایانی جنگ باعث به پذیرش تحمیلی آتش بس توسط امام شد.

وی درباره نقش هاشمی رفسنجانی در پذیرش قعطنامه گفت:‌ بخش عمده این کتاب به نقش هاشمی رفسنجانی در پذیرش قطعنامه پرداخته است. وی در واقع تأثیرگذارترین فرد در تصمیمات جنگ بوده است و بخش عمده‌ای از مطالب کتاب نیز در مورد نظرات و تصمیمات وی است. به ویژه در فصل‌های پایانی کتاب که سیر برخوردها و اقدامات تشریح شده است.

به گفته غضنفری دردورانی که مطالب کتاب در بخش پاورقی روزنامه کیهان چاپ می‌شد، هاشمی رفسنجانی نسبت به آنها عکس العمل نشان داده و مطالب و عناوینی را مطرح کرد که در برخی رسانه‌ها منتشر شد.

غضنفری با اشاره به اینکه محسن رضایی در سال‌های پایانی تغییر رویه و چرخشی داشته است، گفت: بخشی کوتاهی از کتاب به عملکرد و تصمیمات آقای محسن رضایی اختصاص یافته است و نظرات وی تحت تأثیر اندیشه آقای هاشمی بوده است. وی در سال‌های پایانی جنگ تغییر رویکرد پیدا می‌کند  و در این کتاب اشاراتی به این تغییرات رویکرد شده است. وی در مصاحبه‌ای مطرح کرده بوده است که جنگ را به گونه‌ای پیش می‌بریم که خواسته سیاسیون و امام در یک راستا قرار گیرد در حالیکه در مصاحبه‌های دیگر گفته بود که راهبرد و سیاست حضرت امام خمینی(ره) در راستای دیگری بود و سیاسیون در راستای دیگر و از ان موضوع تناقضی است که چگونه میتوان میان راهبردهای متفاوت در یک راستا حرکت کرد.

وی گفت: البته اشاراتی به نقش و عملکرد محسن رضایی، بهزاد نبوی، محمد خاتمی و ... هم داشته‌ام.

نویسنده کتاب «راز قطعنامه» درباره دلیل اینکه در این کتاب با توجه به رویکرد تاریخی که داشته است اما به فتنه 88 اشاره می‌کند، عنوان کرد: همان افرادی که در ماجرای تحمیل پذیرش قطعنامه دست داشته اند عمدتا همان کسانی بودند که در فتنه 88 نقش آفرینی کردند. علاوه بر ارائه عملکرد منفی این افراد در دوران جنگ نگاه کوتاه و خیلی گذری بر صدمات جبران ناپذیری که در کشور وارد کردند هم اشاره کردم.

وی ادامه داد: این افراد به دلیل عدم تبعیت از دستورات امام خمینی(ره) خسارات زیادی را بر کشور وارد کردند و این عملکرد منفی همچنان ادامه دارد و فقط به یک مقطع تاریخی محدود نشده است البته لازم است کتاب مجزایی درباره نقش افراد از زمان جنگ تا مقطع کنونی مورد بررسی قرار گیرد. این افراد از زمان جنگ تاکنون در عرصه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و ... تاثیر داشته‌اند. در این کتاب فقط گریز کوتاهی زدم تا نشان دهم که عملکرد این افراد فقط به تاریخ محدود نشده است. 

به گزارش فارس، در میان این 49 جلد از مجموعه نیمه پنهان که در طی سال‌ها توسط نشر کیهان منتشر شده است، کتاب‌های جلد 42 تا 49 این مجموعه کتاب‌ها امسال برای اولین بار به نمایشگاه کتاب آمده‌اند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار