امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۶:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79105
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۳۲
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به  نقل از العالم،  اخبار رسیده از امارات متحده عربی، از خشم امیرنشین «دبی» از «ابوظبی» و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به  نقل از العالم،  اخبار رسیده از امارات متحده عربی، از خشم امیرنشین «دبی» از «ابوظبی» و نارضایتی شدید از سیاست‌های شیخ محمد بن زاید حکایت دارد که اگرچه سمت وی ولایت ‌عهدی امیرنشین ابوظبی به عنوان پایتخت امارات است، اما به حاکم فعلی آن کشور تبدیل شده است.

فراخواندن سفیر امارات از قطر و قطع ارتباطات سیاسی ابوظبی و دوحه محور اختلاف شیخ‌نشین‌های اماراتی است.

بنابراین گزارش، اخباری درباره امیرنشین دبی و حاکم آن، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی درباره قطر که دولت ابوظبی سفیر خود را از آن فراخوانده منتشر شده است. به طوری که بن راشد، دو روز پیش بی‌محابا بر روی صفحه شخصی‌اش بر پایگاه تویتر اعلام کرد که روابط  وی با دولت قطر حتی به مدت یک روز هم قطع نشده است و فراخواندن سفیر امارات از دوحه، به وی هیچ ارتباطی ندارد و این امر بر روابطش با "برادران" در دوحه که محبت متقابل میان طرفین وجود دارد، هیچ تأثیری ندارد.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی، همچنین نایب رئیس دولت امارات و نخست وزیر این کشور است و از نظر جایگاه در سمتی بالاتر از محمد بن زاید، به عنوان ولیعهد امارت ابوظبی قرار دارد.

دولت امارات، یک کشور مبتنی بر اتحاد است که هر کدام از "امارت"های آن، حاکم و قوانین خاص خود را دارد و حکام این امارات شورایی را تشکیل داده‌اند. این بدان معنی است که جایگاه قانونی محمد بن راشد از مقام محمد بن زاید برتر است.

در حالی که امارت ابوظبی به عنوان پایتخت امارات در حال تلاش برای راضی کردن عربستان برای صلح با قطر در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض بود، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی و نایب رئیس دولت امارات، در مهمانی یک شهروند قطری در دبی حضور داشت و نکته جالب تر آنکه روزنامه الرایه قطر، قصیده‌ای از شیخ محمد بن راشد را تحت عنوان العهود منتشر کرد که به طور ویژه در آن درباره قطر سخن گفته و آن را در اختیار روزنامه قطری مذکور قرار داده بود و روزنامه‌های دبی پس از آن نسبت به انتشار قصیده مذکور اقدام کردند.

در این قصیده، محمد بن راشد آل مکتوم با تأکید بر بسیاری از مفاهیم، مخالفت خود با قطع روابط با قطر و تأکید بر روابط برادرانه دو کشور را اعلام کرده بود. بن راشد در قصیده‌اش همچنین از اهمیت وحدت مردم کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با وجود اختلاف در دیدگاه‌هایشان سخن به میان آورده و گفته بود: پیشرفت ملت‌ها جز با چشم پوشی از مسائل کم اهمیت و در راستای دستیابی به نتایج بزرگ ممکن نخواهد بود.

یک منبع اماراتی پیش از این نیز اعلام کرده بود شیخ محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی، از سیاست‌های اتخاذ شده توسط دبی به ویژه سیاست‌های شیخ محمد بن زاید که منجر به وارد آمدن زیان هایی به امارات شده، خشمگین است. همچنین برکناری ضاحی خلفان رئیس پلیس دبی از این منصب نیز به علت اطاعت چشم و گوش بسته وی از سیاست های شیخ محمد بن زاید و نادیده گرفتن درخواست های امیرنشین دبی مبنی بر سکوت درباره مسائل سیاسی مورد اختلاف در منطقه بوده است.

سه کشور عربستان، امارات و بحرین به دلایل اختلاف‌های سیاسی با قطر، سفرای خود را از دوحه فراخواندند و این امر به تنش بزرگی میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تبدیل شد تا آن‌جا که کویت و عمان تلاش می‌کنند تا روابط این کشورهای به حالت عادی برگردد و نشست شورای همکاری خلیج فارس با حضور همه کشورهای عربی در آینده‌ای نزدیک برگزار شود.

در روزهای اخیر، اخبار رسیده از جلسه اخیر وزرای خارجه اعضای شورای همکاری، حاکی از کمرنگ شدن اختلاف عربستان و قطر دارد و نشانه‌های آن در رفتار قطر با اخوانی‌ها و یوسف القرضاوی رئیس اتحادیه علمای مسلمین نمود پیدا کرده است.
انتهای پیام/
   
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها