امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۱:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79146
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۳
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، شخصیت‌ها و محافل سیاسی عراق تصریح کردند که اقدام پادشاه سعودی در برکناری ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد، شخصیت‌ها و محافل سیاسی عراق تصریح کردند که اقدام پادشاه سعودی در برکناری برکناری شاهزاده بندر بن سلطان از ریاست دستگاه اطلاعات و امنیت عربستان به معنای تغییر در سیاست‌های سعودی نیست و این سیاست‌ها به قوت خود به ویژه در قبل عراق و سوریه باقی و برقرار خواهند بود.

در این ارتباط «محمد صیهود»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون تاکید می‌کند که برکناری برکناری شاهزاده بندر بن سلطان از ریاست دستگاه اطلاعات و امنیت عربستان به معنای تغییر در سیاست‌های سعودی نیست که در حمایت از تروریسم در عراق و سوریه نمود پیدا می‌کند، بلکه باور داشته باشد که عربستان از شخصیت‌های افراط گرای دیگری در این راه استفاده می‌کند.

صیهود توضیح داد: تغییر واقعی باید در خشکاندن منابع تروریسم نمود پیدا کند و این تغییر در عربستان با برکناری خاندان سعودی از قدرت حاصل خواهد شد، چه در غیر این صورت غیر ممکن است، سیاست‌های جانبدارانه آنها از تروریسم را تغییر داد.

وی می‌افزاید: تغییر شخصیت‌های مملکتی یک کشور به معنای تغییر سیاست‌های آن نیست و چه بسا شخصیت‌های کینه‌توزتر و توطئه‌گرتر وارد عرصه شوند.

صیهود خاطر نشان کرد: تغییر واقعی و حقیقی، تغییری است که جامعه بین المللی در برابر خاندان سعودی بایستد، خاندانی که خطری بزرگ نه تنها برای عراق و سوریه تشکیل می‌دهند، بلکه برای سراسر منطقه و تمام جامعه بشری از طریق حمایت از تروریسم با ابزارها و وسایل مختلف مانند فتواهای تکفیری و مال و سلاح و گرد آوردن آنها از سراسر جهان انجام می‌دهند، به گونه‌ای که هم اکنون ریاض به کانون اموزش و گرد آوردن تروریست‌ها از سراسر نقاط جهان تبدیل شده است و این خطری بزرگ برای عراق و سوریه و منطقه و جهان به شمار می‌آید.

از سوی دیگر، «سعد المطلبی»، عضو کمیته امنیت شورای استانداری بغداد نیز تصریح کرد: این تغییر زمانی ایجابی و مثبت خواهد بود که به سود منافع جامعه بین المللی باشد، اما اگر به سود افراط گرایی تکفیری در منطقه باشد، بر بحران‌های موجود خواهد افزود و اختلافات بین المللی و منطقه‌ای را تشدید خواهد کرد.

وی ادامه داد: تجارب گذشته نشان می‌دهد که عربستان هیچ‌گاه در راه حل مشکلات گام برنداشته بلکه همواره درصدد افزودن و پیچیده‌تر کردن آنها بوده و این تغییر نمی‌تواند، تغییر به سود منطقه باشد، بلکه پایه‌های افراط گرایی تکفیری را در منطقه تحکیم خواهد کرد.

به باور المطلبی یکی از مهمترین دلایل برکناری شاهزاده بندر بن سلطان آن بود که وی در تحکیم پایه‌های طایفه‌گرایی در منطقه چندان موفق عمل نکرد و در این راه به نظر می‌رسد که باید فردی تندروتر از وی به قدرت برسد.

وی می‌افزاید: حمایت عربستان از تروریسم و افراط گرایی تکفیری به یک فرد مربوط نمی‌شود، بلکه چارچوب سیاسی و سیاست یک حکومت و یک کشور است که در تار و پود آن و تار و پود دستگاه مذهبی آن نیز نفوذ کرده و ارتباطی ارگانیک بین این سه مشاهده می‌شود و در این بین حکومت نیز تمام تلاش خود را به کار می‌برد تا از طریق این گروه‌های تروریستی تکفیری بر منطقه ملل آنها تسلط یابد. 

از سوی دیگر «حیدر الشمری»، تحلیلگر امور سیاسی عراق نیز خاطر نشان کرد: برکناری شاهزاده بندر تلاش حکومت سعودی برای بهبود چهره خویش در برابر افکار عمومی جهانی است و در این راه اگرچه تلاش کرده تا گام‌هایی مثبت در راه مبارزه با تروریسم بردارد، اما همچنان مواضع جانبدارانه‌ای در قبال حمایت از تروریسم به ویژه در عراق و سوریه دارد و تمام این سیاست‌ها به سود رژیم صهیونیستی است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها