امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79159
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۸
تعداد بازدید: 95
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، علی‌اصغر فانی پیش از ظهر امروز در گردهمایی مشترک رؤسای امور اداری و تشکیلات و کارشناس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، علی‌اصغر فانی پیش از ظهر امروز در گردهمایی مشترک رؤسای امور اداری و تشکیلات و کارشناس مسئولان نقل و انتقال استان‌های کشور که در خانه معلم فارغ‌التحصیلان مشهد برگزار شد، گفت: بحث تحول اداری از قبل از انقلاب و پس از آن همیشه مطرح بوده است.

وی با اشاره به اینکه در مطالعات تطبیقی یکی از موانع اصلی تحول اداری کارمندان هستند، اظهار کرد: کارمندان درصدد تحول در سازمان خود هستند اما به دلیل عادات خود به نوع کاری که تاکنون انجام داده‌اند توانایی ایجاد تحول را ندارند.

فانی با بیان اینکه نگاه آموزش و پرورش در حال حاضر نسبت به امور اداری مدیریت منابع انسانی است، افزود: مباحث جذب، نگهداشت، بهسازی و ارتقا، ارزیابی، جبران خدمات، آموزش، پاداش و تشویق و نیز تنبیه از عناصر مدیریت منابع انسانی است.

وی افزود: یکی از مشکلات امور اداری ما در حال حاضر این است که کارمندان دو سال آخر خدمت خود را به عنوان معاون مدرسه خدمت می‌کنند تا با حقوق معاونت بازنشسته شوند.

فانی با اشاره به اینکه باید پرداخت‌ها را متناسب با سلسله مراتب تنظیم کنیم، افزود: نظام پرداختی آموزش و پرورش متناسب با مسئولیت و سلسله مراتب نیست و این مسئله نوعی اشکال محسوب می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید از تجربیاتی که کارمندان اداری اندوخته‌اند، استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: تحول در نظام اداری تحول در منابع انسانی است و اگر نتوانیم به بهسازی منابع انسانی برسیم نمی‌توانیم امیدوار به تحولات در بعد آموزشی و اداری باشیم.

وی تصریح کرد: از ضرورت‌های ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی این است که معلمان امروز باید مجهز به مهارت‌ها و شایستگی‌های حرفه‌ای بوده و انگیزه لازم را پیدا کنند.

فانی ادامه داد: مسئولین اداری باید خود را مدیر منابع انسانی دانسته و فکر نکنند که مسئول صدور احکام و کارگزینی هستند.

وی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین هزینه هر سازمان هزینه پرسنلی ‌آن است،  کرد: صرفه‌جویی در سازمان صرفه‌جویی در منابع انسانی است و اینکه بتوانیم منابع انسانی آموزش و پرورش را ساماندهی کنیم تکلیفی جدی است.

فانی تصریح کرد: ساماندهی منابع انسانی یعنی نیروی مازاد و نیرویی که ساعات موظفی او پر نشده باشد، نداشته باشیم چرا که سالی هزار میلیارد تومان هزینه 58 هزار معلم مازاد ما در آموزش و پرورش است.

وی در ادامه خطاب به رؤسای امور اداری اظهار کرد: در سال جاری تلاش کنید تا بهره‌وری منابع انسانی افزایش یابد در غیر این صورت مشکلات به قوت خود باقی خواهد ماند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در جذب نیروی انسانی اگر ورودی ما ضعیف باشد به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید، خاطرنشان کرد: در استان‌های محروم میانگین سابقه خدمت معلمان زیر 5 سال و در برخی مناطق حتی زیر 3 سال است.

وی ادامه داد: در سال جاری در دفترچه شماره 2 فرهنگیان ظرفیت بوم برای بوم اعلام خواهد شد.

فانی ادامه داد: در سال جاری نقل و انتقالات کمی سخت‌تر از سال‌های قبل خواهد بود و فشار زیاد و حتی تهدید را نیز خواهیم داشت؛ اما در صورت ساماندهی نیروی انسانی باید وضعیت نیروی انسانی مازاد آموزش و پرورش تا آخر تیرماه سال جاری مشخص شود.

وی اضافه کرد: به‌کارگیری نیروی انسانی حق‌التدریسی جدید در سال جاری طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی ممنوع است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: باید ساعات پرداخت حق‌التدریس در سال جاری نسبت به سال قبل حداقل 10 درصد کمتر باشد.

فانی تصریح کرد: اگر با مدیریت منابع انسانی خوب بتوانیم طی 4 سال آینده تعداد نیروها را در آموزش و پرورش کاهش دهیم پرداخت ما به هر فرهنگی افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه بهسازی منابع انسانی یعنی افزایش انگیزه و مهارت‌های انسانی، افزود: در این صورت آموزش و پرورش در مسیر کیفیت‌بخشی گام‌هایی برخواهد داشت.

فانی در خصوص مرخصی زایمان نیز اظهار کرد: این مرخصی در آموزش و پرورش با دیگر سازمان‌ها متفاوت است و در راستای خدمت به معلمان زن فرهنگی پیگیر این مسئله به طور جدی هستیم.

وی ادامه داد: رتبه‌بندی معلمان در مجلس رأی نیاورد اما در آموزش و پرورش با توجه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش امیدواریم بتوانیم در قالب لایحه‌ای نظام رتبه‌بندی معلمان را به مجلس و دولت ارائه دهیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: نظام رتبه‌بندی معلمان می‌تواند تضمین‌کننده افزایش انگیزه برای معلمان و ارج نهادن به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در آنان شده و در نهایت باعث ارتقای کیفیت آموزش ‌شود.

فانی ادامه داد: آموزش و پرورش در حال حاضر 12 میلیون و 400 هزار دانش‌آموز دارد که یک میلیون نفر از این تعداد در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل هستند والباقی توسط یک میلیون معلم و کارمند خدمات‌رسانی می‌شوند که نسبتی 11 به یک را دارا هستند و این رقم در مقایسه با خیلی از کشورها رقم بالایی است.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: در ساماندهی نیروی انسانی تا جایی که بتوانیم باید توسط مشارکت‌ها در تخصیص منابع انسانی در جایی که با تورم مواجه هستیم کمک کنیم تا مدارس غیردولتی بهره‌مند شوند.

فانی ادامه داد: اگر ظرف چند سال آینده نسبت 11 به یک را به 12 تا 14 به یک دانش‌آموز ارتقا دهیم بهره‌وری نیروی انسانی در آموزش و پرورش صورت گرفته است.

وی افزود: شما به عنوان صف مقدم جبهه ساماندهی نیروی انسانی هستید و آموزش و پرورش متکی به نظرات و دیدگاه‌های شماست.

وزیر آموزش و پرورش گفت: امیدواریم سال تحصیلی 93 - 94 سال کاهش هزینه‌های زائد توأم با افزایش بهره‌وری و استفاده از منابع موجود در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.
انتهای پیام/ 2202/ز40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها