امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۲:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7916
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۱:۵۳
تعداد بازدید: 124
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در ادامه بررسی جزئیات لایحه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه 92 وارد بررسی بخش درآمدی هدفمندی یارانه‌ها شدند که در ابتدای جلسه دلیل جعفری نماینده خلخال پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیارد تومانی درآمد حاصل از اجرای قانون یارانه‌ها را از 50 هزار به 80 میلیارد تومان مطرح کرد.

براساس این گزارش، این پیشنهاد با 26 رأی موافق 109 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در جلسه به تصویب نرسید.

به گزارش فارس، جلیل جعفری در بیان این پیشنهاد گفت: کمیسیون تلفیق رقم درآمد دولت را از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را 50 هزار میلیارد تومان تصویب کرده است.

وی ادامه داد: معتقدیم با این 50 هزار میلیارد تومان قانون هدفمندی یارانه‌ها در بند اول عملیاتی نخواهد شد.

براین اساس پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیارد تومانی درآمد حاصل از این قانون را از 50 هزار میلیارد تومان به 80 هزار میلیارد تومان ارائه شد.

جعفری افزود: ماده یک قانون هدفمندی یارانه‌ها در طول اجرای برنامه پنج ساله کشور لازم می‌داند تا قیمت سوخت در پایان این برنامه به 10 درصد قیمت فوب خلیج‌فارس برسد و این در شرایطی است که در سال سوم اجرای قانون برنامه پنج ساله قرار داریم.

وی درباره دلایل افزایش 30 هزار میلیارد تومانی گفت: اگر بخواهیم قانون را به تناسب قیمت حامل‌های انرژی اجرا کنیم، باید 22 هزار و 500 میلیارد تومان به مردم پرداخت شود.

وی ادامه داد: این عدد پرداختی به مردم حداکثر 25 هزار تومان خواهد بود، آیا می‌توان مدیریت کرد که 20 هزار تومان کمتر به مردم پرداخت شود.

وی همچنین تصریح کرد: اگر در قانون 50 هزار میلیارد تومان درآمد در نظر گرفته شود، موجب اختلاف قیمت‌های داخل در سوخت خواهد شد.

جعفری با اشاره به دیگر دلایل خود خاطر  نشان کرد: ارزان بودن سوخت در کشور موجب افزایش مصرف شده است. بنابر این در صورت افزایش مصرف مجبور هستیم تا به میزان 10 میلیارد دلار سوخت وارد کشور کنیم؛ در شرایط نابسامان ارزی کشور تحمیل چنین هزینه‌ای به صلاح نیست.

وی در پایان پیشنهاد خود گفت: باید طبق قانون عمل کنیم و پیشنهاد دولت مبنی بر درآمد 120 هزار میلیارد تومانی را هم قبول نداریم، بنابر این چیزی بین 50 هزار میلیارد تومان و و 120 هزار میلیارد تومان یعنی 80 هزار میلیارد تومان را پیشنهاد می‌کند.

براساس این گزارش؛ در ادامه پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیارد تومانی محمد‌قسیم عثمانی در مخالفت با پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیارد تومانی اظهار داشت: اگر قرار است 28 هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی درآمد به دست بیاوریم، باید قیمت حامل‌های انرژی را هم به بیش از سه برابر افزایش دهیم.

وی در بیان توضیحات خود گفت: فکر می‌کنید که چرا اثرات پرداخت 45 هزار تومانی از بین رفت چون نقدینگی حاصل از اجرای قانون در سطح جامعه به شدت افزایش یافت.

عثمانی با بیان اینکه پیش از این قرار بود طی 5 سال قیمت حامل‌های انرژی به 95 درصد فوب خلیج‌فارس برسد، گفت: در ابتدای تصویب این قانون،نرخ فوب خلیج‌فارس یک هزارتومان بود، ولی هم اکنون این قیمت با افزایش سه برابری به سه هزار تومان رسیده است.

عثمانی در پایان توضیحات خود خاطر نشان کرد: همه ما معتقدیم که باید منافع حاصل از اجرای قانون به مردم و ملت برسد.

ایرج ندیمی در موافقت با افزایش 30 هزار میلیارد تومانی گفت: باید قبول کنیم که قاچاق سوخت در کشور قاچاق سوخت افزایش یافته و به دوران گذشته بازگشته‌ایم.

ندیمی ادامه داد: آیا به دلیل شرایط فعلی قاچاق سوخت افزایش نیافته است و یا اینکه مصرف در سطح بالایی قرار ندارد؟ آیا واقعا این تصمیم (تصویب 50 هزار تومانی درآمد هدفمندی) موجب افزایش قاچاق سوخت نمی‌شود.

وی افزود: در شرایط فعلی حداقل می‌توان گفت که فرمایشات مقام معظم ولایت چندان به رخ کشیده نشد.

براساس این گزارش، محمد‌رضا فرزین به عنوان نماینده دولت خاطر نشان کرد: به عنوان نماینده دولت با بیان اینکه ما پیشنهادات مشخصی را در رابطه با درآمد این قانون ارائه دادیم، اظهار داشت: قانون هدفمندی مطابق با قانون اجرا شد و دولت اعداد مشخصی را طبق قانون ارائه داده است.
وی گفت: دولت به قانون عمل کرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اظهارات نماینده دولت با کنایه گفت همان قانونی که اجرا کردید؟ فرزین: بله آقای دکتر.

لاریجانی در ادامه گفت: گزارش داریم از دیوان محاسبات که دولت طبق مصوبه ستاد تدابیر ویژه 3 هزار میلیارد تومان برای هدفمندی پول برداشت کرده است و قطعا این اقدام خلاف قانون است.

فرزین در پاسخ به لاریجانی گفت: ما هیچ پولی برداشت نکرده‌ایم که لاریجانی در پاسخ به وی گفت: ستاد تدابیر ویژه برای این امر دولت مبالغی را در نظر نگرفته تا از محل اعتبارات ستاد برداشت کند.

نماینده دولت با ارائه گزارشی در خصوص اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: نرخ رشد نقدینگی در سال 90، 19.4 بوده و اکنون این رقم را کنترل کرده‌ایم؛ ما امسال نزدیک به 30 هزار میلیارد تومان از محل حامل‌های انرژی درآمد داشتیم و 11 هزار میلیارد تومان را هم برداشت کردیم؛ بنابر این یک ریال هم کسری نداریم.

وی ادامه داد: از ستاد تدابیر ویژه در خصوص یارانه نان برداشتی داشتیم و خارج از آن چیزی نبوده است.

فرزین ادامه داد: قانون هدفمندی قانون مجلس است و ما هم مجری هستیم و باید طبق قانون مجلس قیمت حامل‌های انرژی را به 95 درصد فوب خلیج‌فارس برسانیم.

فرزین با بیان اینکه ما فراتر از قانون چیزی نخواسته‌ایم، گفت: معتقدیم اجرای این قانون توسط دولت منجر به افزایش عدالت و صرفه‌جویی 17.5 میلیارد دلاری شده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار