امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79166
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۹
تعداد بازدید: 52
«احمد حاج علی» نماینده پارلمان سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که بی‌تردید برای فهم و ...

«احمد حاج علی» نماینده پارلمان سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تاکید کرد که بی‌تردید برای فهم و دریافت ماهیت یک نظام و عملکرد آن، آن هم نظامی مانند عربستان که گرایشات و سیاست‌ها و اقداماتش بر هیچ کس پوشیده نیست، نیاز چندانی به کنکاش در تاریخ این کشور و ارزش‌های حاکم بر آن نیست.

حاج علی در ادامه افزود: تغییر و تحولاتی که در روزهای اخیر در عربستان شاهد آن بودیم و در انتخاب جانشین برای ولی عهد و برکناری شاهزاده بندر نمود پیدا کرد، تحولات جدیدی نیست، بلکه تحولاتی است که در آینده نیز ادامه خواهد یافت و این تغییر و تحولات را باید نشانه آغاز تحلیل رفتن حکومت سعودی و فروپاشی آن دانست.

وی تاکید کرد: حوادث جاری در سوریه به ویژه پیروزی‌ها و موفقیت‌هایی که ارتش سوریه به دست آورد، جزو مواردی بود که دستگاه اطلاعات عربستان هیچ‌گاه آنها را به حساب نیاورده بود و این پیروزی‌ها تماما بر ساختار و موجودیت نظام در عربستان که از حقایق جاری در عرصه بین الملل کاملا دور است، تاثیر منفی گذاشت. در واقع ایستادگی سوریه موجب تشدید درگیری‌ها در میان خاندان سعودی شد، به خصوص هر شاهزاده سعودی دارای سیستم و دستگاه‌ها و نهادهای مخصوص به خویش است.

حاج علی، برکناری بندر بن سلطان را موضوعی ندانست که موجب تاسف و ناراحتی خاندان حاکم و حتی حامیان وی شود، چون او مهره سوخته‌ای بود که باید از عرصه کنار می‌رفت.

وی درباره انتصاب شاهزاده مقرن به سمت جانشین ولی‌عهد عربستان نیز گفت: انتصاب شاهزاده مقرن به به سمت جانشین ولی‌عهد عربستان در واقع سرپوش گذاری بر خطرات و چالش‌هایی است که نظام سعودی را تهدید می‌کند، به ویژه آنکه آنها اندرز ملک عبد العزیز را فراموش کرده بودند که به آنها توصیه کرده بود، از سوریه دوری کنند.

حاج علی سخنان خود را با این گفته به پایان رساند که ایستادگی مردم و ارتش سوریه معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی که عربستان و هم دستانش طی 3 سال گذشته درصدد تعمیم آن در سوریه بودند، را تغییر خواهد داد و این شکست بازتاب‌های خود را خیلی زود در عربستان نمایان خواهد کرد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار