امروز : پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 19
۲۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79176
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۳۱
تعداد بازدید: 72
فهم نادرست برخی مسئولین از مقوله عدالت و دستگیری از مستضعفین و هم‌چنین عدم شناخت درست از عظمت و شأن مردم سبب شده که متأسفانه همانند طرح‌های ...

فهم نادرست برخی مسئولین از مقوله عدالت و دستگیری از مستضعفین و هم‌چنین عدم شناخت درست از عظمت و شأن مردم سبب شده که متأسفانه همانند طرح‌های قبلی دولت از جمله توزیع سبد کالا، سازوکارهایی را که برای اجرای مرحله دوم هدفمندی هم در نظر گرفته شده، جایگاه و شأن مردم را مورد بی‌ حرمتی قرار دهد.

از آغازین روزهایی که طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در دولت نهم مطرح گردید تا امروزی که ثبت‌نام متقاضیان در مرحله دوم این طرح به اتمام رسیده است، همه نوع تحلیل و نقد و طرح دیدگاهی پیرامون آن صورت گرفته و عملاً هرکس و هر گروهی بسته به نگاه‌ های سیاسی و سوابق فکری خود و با توجه مسئول بودن یا نبودن در این زمینه، به اظهار نظرهایی متفاوت پرداخته اند.

طرحی که اهدافش اجرای عدالت و رفع تبعیض، شفاف‌ سازی اقتصادی و نیز دادن فرصت مدیریت درست، اصلاح قیمت‌ ها و کاهش وابستگی به نفت و همچنین افزایش فعالیت‌ های عمرانی بود، امروز در مسیر دیگری رو به حرکت است.

اما آن‌ چه در دولت منسوب به تدبیر و امید از وضعیت اجرای فاز دوم طرح، قابل تأمل است؛ نکاتی است که اشاره می‌ شود:

۱.
 عدم شفاف‌ سازی صحیح و به‌هنگام و نیز گسترده پیرامون جزئیات دور دوم طرح از یک طرف و از سوی دیگر شروط تهدیدآمیز و تهاجمی دولت برای متقاضیان، باعث گردید که عده‌ زیادی از مردم در ایام ثبت‌نام ابهاماتی بسیاری داشته باشند، تا جایی که عده‌ای بالاجبار و به‌ صورت ناخواسته انصراف دادند. این واقعیت حکایت از عدم قدرت اقناع دولت از منصرف نمودن مردم و نیز ترس آن بود که البته برای دولتی که خود را مدعی تدبیر می‌داند، پذیرفته نیست.

۲. نکته دیگر این‌ که فهم نادرست برخی مسئولین از مقوله عدالت و دستگیری از مستضعفین و هم‌چنین عدم شناخت درست از عظمت و شأن مردم سبب شده که متأسفانه همانند طرح‌های قبلی دولت از جمله توزیع سبد کالا، سازوکارهایی را که برای اجرای مرحله دوم هدفمندی هم در نظر گرفته شده، جایگاه و شأن مردم را مورد بی‌ حرمتی قرار دهد و عملاً عدالت در نگهداری کرامت آن‌ها لحاظ نشود و خواه ناخواه با اقداماتی از جمله زدن برچسب "نیازمند" به اکثریت مردم کشور به آن‌ ها نیز توهین شود.

۳. با توجه به همزمانی ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از جانب رهبر معظم انقلاب با اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ ها، این نکته را باید در نظر گرفت - و مراقب آن بود- که اقتصاد مقاومتی به معنای اجرای فاز دوم هدفمندسازی تعبیر نشود، چرا که با توجه به نواقص گفته شده ممکن است خدشه‌ای -دست کم در برخی ابعاد- بر مسأله مهم اقتصادی مقاومتی وارد شود و اصل مسئله به حاشیه برود.

در نهایت، ضروری است که مشکلات اقتصادی و وضعیت معیشت مردم باید با تدبیری که در آن کرامت و شأن ملت حفظ شود، مرتفع گردد که در این بین دولت، نقش پررنگی‌ تر دارد.
منبع: جهان نیوز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها