امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79211
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 62
«محمد مجید الشیخ» سفیر عراق در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اعلام کرد پس از برگزاری ...

«محمد مجید الشیخ» سفیر عراق در تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اعلام کرد پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق قرار است هوشیار زیباری وزیر خارجه این کشور به منظور ادامه مذاکرات در خصوص مسائل مربوط به اروندرود به ایران سفر کند.

سفیر عراق با بیان اینکه تکمیل و ترسیم مجدد میله مرزهای زمینی دو کشور ایران و عراق نهایی شده و گفت‌وگوهایی هم در زمینه ترسیم مجدد خط تالوگ در اروندرود صورت گرفته، عنوان کرد: قرار است در سفر وزیر خارجه عراق به ایران توافقنامه‌ ترسیم مجدد خط تالوگ و تسهیل در کشتیرانی در این گذرگاه آبی بین دو کشور امضا شود.

وی با ذکر این نکته که احتمالا این قرارداد در خرمشهر و یا بصره امضا خواهد شد، گفت:‌ امیدوارم مسائل باقی مانده در خصوص قرارداد 1975 الجزایر به زودی رفع شود.

محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در تاریخ هفتم اسفند ماه سال گذشته (1392) در نشست خبری مشترک با هوشیار زیباری همتای عراقی خود که به تهران سفر کرده بود، گفت:‌ در گفت‌وگوها بین همکاران توانستیم در مورد کار در خصوص اروندرود و اجرای موافقتنامه 1975 به توافق برسیم و به زودی منتظریم که آقای زیباری برای امضای این توافق که بین کارشناسان ما صورت گرفته و پس از طی مراحل قانونی در عراق به ایران سفر کند.

زیباری نیز در این نشست خبری عنوان کرد: در این دور از گفت‌وگوها در خصوص اروندرود و لایروبی از این رودخانه و پاکسازی آن، تاسیس CBC و ترسیم خطوط مرزی از جمله 1300 کیلومتر در مرزهای زمینی، توافق کردیم و پیشرفت بسیار زیادی در این زمینه حاکم شد.

وی با بیان اینکه در زمینه رودخانه‌ها و آب‌های دو کشور به توافقات خوبی دست یافتیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دنبال افق‌های روشنی از مناسبات و روابط دو کشور هستیم و به یک فرمول و متن نهایی برای تدوین یادداشت تفاهم مشترک دست یافتیم که در اولین فرصت ممکن و در آینده نزدیک این یادداشت تفاهم را در تهران، بصره و یا خرمشهر به امضا خواهیم رساند.

انتهای پیام/ و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها