امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79235
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 91
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از اکسپرس تریبیون، پس از اینکه پاکستان نتوانست خط لوله انتقال گاز ایران را از تحریم‌های آمریکا معاف کند، ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از اکسپرس تریبیون، پس از اینکه پاکستان نتوانست خط لوله انتقال گاز ایران را از تحریم‌های آمریکا معاف کند، قرار است نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان در سفر آتی خود به ایران از تهران درخواست کند تا از دریافت جریمه برای تاخیر در تکمیل این خط لوله صرف نظر کند.

به گفته منابع آگاه پاکستانی، در صورت عدم توافق، احتمالا دو کشور موضوع را نزد یک دادگاه بین‌المللی مطرح خواهند کرد.

همچنین در جریان سفر نخست‌وزیر پاکستان که قرار است در روزهای 11 و 12 ماه می انجام شود، دو کشور قرارداد صادرات 3 هزار مگاوات برق از ایران به پاکستان را به امضا خواهند رساند.

درحال حاضر، پاکستان 73 مگاوات برق برای تامین نیاز بندر گوادر از ایران وارد می‌کند اما توانایی تسویه پرداخت‌های معوق خود را ندارد. اسلام‌آباد مدعی است تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانع تسویه این پرداخت‌هاست اما ایران این موضوع را رد می‌کند.

آمریکا قبلا با معافیت این خط لوله از تحریم‌ها مخالفت کرده و سبب ایجاد ابهام در مورد آینده این خط لوله شده بود.

علی‌رغم اینکه تهران و غرب به یک توافق اولیه هسته‌ای دست یافته‌اند اما واشنگتن همچنان بر عدم تغییر موضع خود در مورد خط لوله انتقال گاز ایران پافشاری می‌کند.

مقامات پاکستانی در حاشیه گفتگوهای استراتژیک دوجانبه در واشنگتن در نوامبر 2013، موضوع خط لوله صلح را مطرح کردند اما مقامات آمریکایی هیچ ضمانتی در مورد عدم اعمال تحریم‌ها به پاکستان ندادند.

یک ماه بعد، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان در 9 دسامبر در سفر به ایران به مقامات ایرانی گفت که پاکستان نمی‌تواند این خط لوله را تا زمان برداشته شدن تحریم‌ها، تکمیل کند.

به گفته مقامات پاکستانی، نخست‌وزیر این کشور بار دیگر تلاش خواهد کرد تا مقامات ایران را متقاعد کند که تحریم‌های آمریکا مانع اصلی پیشبرد این خط لوله است. تهران باید نرمش به خرج دهد و از جریمه پاکستان صرف نظر کند و مهلت تعیین شده برای تکمیل این پروژه را تمدید کند.

انتهای پیام/م  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها