امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۵:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79239
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اولین نشست صبحانه کاری اهالی بازار سرمایه در سال 93 با حضور یکی از اعضای ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اولین نشست صبحانه کاری اهالی بازار سرمایه در سال 93 با حضور یکی از اعضای شورای عالی بورس و دیگر مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد.

در این نشست بهروز خدارحمی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در ابتدا با اشاره به اینکه تصمیمات خلق‌الساعه منجر به بهم ریختن آرامش اقتصادی و روانی بازار سرمایه می‌شود، اظهارداشت: با وجود شرایط دشواری که دولت سکان کشور را بر عهده گرفته، تصمیماتی اتخاذ می‌شود که سرمایه‌گذاران باید در واکنش به آن با توجه به دوره گذار، صبوری پیشه کنند.

وی ادامه داد: بازار سهام امسال هم به نسبت سال‌های قبل بازدهی خوبی خواهد داشت اما این بازدهی حداکثر میزان نخواهد بود و اگر سهامداران بر بازدهی معقول تاکید داشته باشند در سال جاری این میزان رقم خواهد خورد.

در ادامه نشست، مصطفی حقیقی مهماندوست نماینده کانون‌ها در شورای عالی بورس با اشاره به اینکه طی مدت اخیر شاهد تعاملات اثرگذاری با دولت بوده‌ایم، تصریح کرد: امسال شرایط بازار، شرایط خاصی است و از ابتدای سال دچار افت و مشکلات جدی شده‌ایم.

وی افزود: بازار سهام متأثر از عوامل داخلی و خارجی است و در حال حاضر افت قیمت‌ها ناشی از چند عامل بود که یکی از آنها افزایش نرخ سود بانک‌ها است؛ با افزایش نرخ سود بانکی سرمایه‌گذاران به سمت بازاری بدون ریسک با بازدهی بالاتر سوق یافته‌اند.

این عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه برخی بانک‌ها وضعیت فعلی را برای خود مطلوب نمی‌دانند، گفت: افزایش هزینه بابت پرداخت سود بانکی، مشکلات برخی بانک‌ها را دو چندان می‌کند بنابراین این بانک‌ها باید در بخش‌های مخاطره‌پذیری برای پرداخت هزینه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

مهماندوست افزود: خوشبختانه از هفته گذشته تعاملات خوبی با مجموعه دولت انجام شد تا دولت وارد عرصه بازار پول و سرمایه شود.

وی با بیان اینکه نرخ سود بانکی بسیار بالاست، گفت: سود بانک تضمینی شده و بدون ریسک است و در بازار سرمایه نیز نرخ ریسک بالاست و سرمایه‌گذار با نرخ 25 و 26 درصد در بانک سود دریافت می‌کند؛ بنابراین دولت تصمیم گرفته تا نرخ سود بانکی متناسب با کاهش میزان تورم روندی کاهشی داشته باشد و این تعدیل کاهشی ادامه دار باشد.

وی افزود: اکنون دولت به موازات کاهش نرخ سود بانک‌ها در صدد تقویت صندوق توسعه بازار برآمده است؛ این صندوق‌ها در دیگر کشورها نیز حضور داشته و فعالیت می‌کنند و در بحران‌ها نقش موثری دارد.

این فعال بازار سرمایه با تأکید بر اینکه دولت سال گذشته با انتشار اوراق مشارکت 23 درصدی منابع زیادی را جذب بازار پول کرد، گفت: این امر هم خود به کاهش و افت قیمت‌ها در بورس کمک کرد.

وی ادامه داد: اگر در سال جدید چنین سیاستهایی محدود و خصوصی‌سازی در عرضه‌ها به کشش بازار توجه کند و به دنبال آنها نرخ ارز تثبیت و ثبات و آرامش حاصل شود، بر بهبود اوضاع نقش خواهد داشت.

وی گفت: اکنون بازارهای مختلف کشورمان متأثر از مذاکرات 1+5 است و در نتیجه تأثیر جدی بر فعالیت‌های اقتصادی در بورس خواهد داشت؛ به بیان دیگر اگر محدودیت‌ها و برخی تصمیمات خلق‌الساعه در کشور ما کنار گذاشته نشود، رفع تحریم‌ها هم اثرگذار نخواهد بود.

مهماندوست با اشاره به اینکه یکی از موارد اثرگذار بر بازار، بهبود اقتصاد جهانی است، گفت: با توجه به بهبود شرایط بین‌المللی و خروج اقتصاد جهان از رکود، کشور ما هم از این شرایط نفع می‌برد.
انتهای پیام/آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها