امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۸:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79244
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نشست صبحانه کاری بازار سرمایه که امروز توسط کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در نشست صبحانه کاری بازار سرمایه که امروز توسط کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران برگزار شد، عباسعلی حقانی نسب، رئیس هیئت مدیره یک شرکت سبدگردانی بورسی با اشاره به اینکه برای حل مسائل ریشه‌ای بازار سهام باید افت بازار را در ماه‌های اخیر شناسایی کنیم، اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی عدم نگاه بلند مدت در بازار سهام است

وی ادامه داد: ریشه مشکلات بازار سرمایه در نگاه کوتاه مدت سهامداران است به طوری که برنامه‌های توسعه‌ای بازار نیز به صورت کوتاه مدت تنظیم می‌شود، یعنی باید ابزار و قوانین به گونه‌ای تنظیم شود که سهام‌داران نگاه بلندمدت داشته باشند.

حقانی نسب با بیان اینکه برای شرکت‌های با درصد شناور بالاتر باید حجم مبنا و دامنه نوسان مورد بازبینی قرار گیرد، گفت: این محدودیت‌ها موجب صف فروش و یا صف خرید در بازار سهام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اکنون کسی نمی‌تواند نرخ تورم سال 94 را پیش‌بینی کند، گفت: این امر ناشی از نگاه کوتاه مدت است اهالی بازار سهام است.

این کارشناس بازار افزود: در سال جاری شرکت‌های بورسی هیچ افزایش سودی نسبت به سال قبل ندارند و این به دلیل کنترل تورم و اولویت در کنترل هزینه‌ها توسط دولت است.

وی با اشاره به اینکه به دلیل سیاست‌های کنترل تورم، هیچ شرکتی در سال جاری افزایش سودآوری ندارد، تصریح کرد: با توجه به سیاست‌های انقباضی دولت، افزایش قیمت محصولات نیز وجود دارد و شرکت‌ها نیز طرح‌های توسعه‌ای زیادی ندارند؛ این در حالی است که افزایش سود باید از محل کاهش نرخ تورم و به دنبال آن افزایش نسبت قیمت به درآمد P/E ایجاد شود.

وی گفت: برای توسعه بازار سرمایه، باید شرکت‌ها بازارساز بیرونی و درونی داشته باشند، تا بازار ساز درونی در قالب شرکت تابعه‌ای بتواند پنج درصد سهام را بخرد و بازار ساز بیرونی سهام دار عمده‌ای که در شرایط حساس، سهام را در بازار مدیریت کند؛ این در حالی است که به دلیل فقدان همین بازارسازها باید صندوق توسعه بازار را ایجاد کنیم تا به کمک بورس بیاید.

وی خاطرنشان کرد: اگر نرخ تورم پایان سال زیر 15 درصد باشد، نرخ بازده مورد انتظار شرکت‌ها هم باید کاهش می‌یابد و باید نسبت P/E افزایش یابد تا سهام ارزنده‌تر شود.

حقانی نسب در پایان با تأکید بر اینکه نباید به بازار آدرس اشتباه داده شود، گفت: اکنون بازار دچار نگاه کوتاه مدت سهام داران است و حل این مسئله تنها با نگاه بلند مدت حل خواهد شد، چرا که بازار سرمایه، بازاری برای تأمین مالی بلند مدت است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها