امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79245
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بانک جهانی به تاجیکستان توصیه کرده که برای رشد اقتصاد خود به اجرای طرح‌هایی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بانک جهانی به تاجیکستان توصیه کرده که برای رشد اقتصاد خود به اجرای طرح‌هایی در جهت تشویق سرمایه‌گذاری‌های خصوصی اقدام کنند.

بنابر بیانیه این نهاد مالی، با وجود رشد هفت درصدی در سال 2013 که عمدتا به دلیل حجم بی‌سابقه‌ای از پول‌های ارسالی مهاجران بدست آمده، اقتصاد تاجیکستان آسیب‌پذیر شده است.

بنابر گزارش کارشناسان بانک جهانی، افزایش حجم انتقال پول از درآمدهای مهاجران کاری مانع بحران اقتصادی در تاجیکستان نخواهد شد و تنها با امید به پول‌های انتقالی نمی‌توان به آینده‌ای با ثبات امید داشت.

در این گزارش تأکید شده که با توجه به پیش‌بینی‌ها، بدون اصلاحات در ساختار فعلی نمیتوان چندان امیدی به رشد اقتصادی موفق داشت.

 این نهاد مالی بین‌المللی با ابراز نگرانی از نبود طرح‌های توسعه‌ای در بخش تولید و همچنین پایین رفتن قیمت‌های آلومینیوم و پنبه در بازار های جهانی نسبت به وقوع شوک اقتصادی منفی هشدار داده است.

بانک جهانی افزوده‌ است: حواله‌های ارسالی از سوی مهاجران کاری به تاجیکستان در سال 2013 به بیش از 4 میلیارد و یک صد میلیون دلار رسیده و تا حد زیادی تاثیر مثبتی بر مصرف این کشور داشته است، اما شرایط، حال‌وهوای نامساعد سرمایه گذاری و تجارت، واسطه‌گری مالی ضعیف و سطح پایین اعتماد به نفس در سیستم بانکی نگذاشته است که به طور موثری مبالغ ارسالی به سرمایه‌گذاری‌ در بخش‌های اقتصاد تبدیل شود.

در همین حال، «مارشا اولیف» نماینده دائم بانک جهانی در تاجیکستان ضمن توضیح گزارش کارشناسان این نهاد به خبرنگاران گفت، با توجه به آسیب پذیری عوامل اقتصادی خارجی، لازم است این کشور به اصلاحات داخلی با تمرکز بر بهبود محیط ساختاری برای توسعه بخش خصوصی و ایجاد شغل کمک کند.

بانک جهانی در ردیف صندوق بین المللی پولف بانک توسعه اسیاو بانک توسعه اسلامی از نهادهای اصلی مالی بین‌المللی است که طی بیش از 22 سال گذشته طرح‌هایی را در تاجیکستان سرمایه‌گذاری کرده‌است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها