امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79247
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۵۲
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین کاخکی امروز در نشست بهبود فضای کسب و کار که با حضور معاون اقتصادی وزیر ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین کاخکی امروز در نشست بهبود فضای کسب و کار که با حضور معاون اقتصادی وزیر اقتصاد و بخش خصوصی برگزار شد، با اشاره به موانع گمرکی اظهار داشت: رتبه جهانی ایران در میان کشورهای دیگر در گمرک 152 بوده و همچنین در شروع کسب و کار رتبه 107 است.

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و ارزیابی گمرک ایران با بیان اینکه جایگاه ایران در خاورمیانه از نظر گمرکی 16 است، تصریح کرد: زمان صادرات برای اسناد صادرات 25 روز بوده که در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه مطلوب نیست.

کاخکی به وضعیت تجارت فرامرزی ایران در سال 2013 اشاره کرد و گفت: در بحث آماده‌سازی اسناد 12 روز، کنترل فنی و ترخیص گمرکی 2 روز، حمل دربندر و ترمینال 4 روز، حمل در داخل کشور 7 روز بوده که مجموع آنها 25 روز می‌شود و هزینه صادرات برای این موضوعات 1470 دلار و برای واردات 2100 دلار است.

وی در مورد موانع فضای کسب و کار بیان داشت: قوانین، مقررات و بخشنامه‌ها یکی از موانع فعلی بوده که در این زمینه 15 قانون و آیین‌نامه متعدد وجود دارد همچنین عدم ثبات قوانین، تعدد سیستم‌ها و رویه‌های تشریفات گمرکی که اکنون 14 رویه گمرکی بوده و متوسط جهانی 4 تا 5 رویه است، از دیگر مباحث قلمداد می‌شود.

وی ادامه داد: تعدد مجوزها و سازمان‌های مجوزدهنده در تجارت خارجی 25 سازمان بوده و نیز نامتناسب بودن نرخ تعرفه برخی از اقلام منجر به سوق دادن واردات از مبادی رسمی به غیررسمی شده که به افزایش قاچاق کالا دامن می‌زند.

به گفته کاخکی در ایران گروه‌بندی کالاها برای میزان تعرفه 99 مورد است که در دنیا این گروه‌بندی کالایی حدود 5 تا 10 مورد است که این موضوع موجب بروز سوء استفاده می‌شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها