امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۲۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79377
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح، محمود صفری با اعلام این خبر گفت: سازمان بدون ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح، محمود صفری با اعلام این خبر گفت: سازمان بدون وجود یک سیستم مؤثر کنترل و بازرسی، در تحقق مأموریت‌های خود موفق نبوده و نمی‌تواند از منابع خود به درستی استفاده کند.

وی افزود: از جمله عناصر مهم در کنترل و بازرسی، بازرسی از مهارت مدیران یا به عبارتی کنترل‌هایی است که توانمندی مدیران را در مراحل مختلف فعالیت‌ها بررسی می‌کند.

صفری آشنایی مدیران با وظایف نظارتی و نحوه کنترل آن، دسته بندی موضوعات مهم تحت عنوان مهارت‌ها، پیشگیری از بروز خطا و جلوگیری ازتبدیل آن به بحران و تنظیم و به سامان رساندن امور در بخش‌های مورد نظر را از جمله دلایل اجرای بازرسی مهارتی برای مدیران سازمان قضایی نیروهای مسلح بر شمرد.

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیروهای مسلح تصریح کرد: ساماندهی و افزایش اثربخشی نظارت و بازرسی و کارآمد شدن بازرسی‌ها و استفاده از تکنیک‌های متنوع در کنترل فعالیت های بخش‌های پشتیبانی از تکالیف برنامه پنجم توسعه  و از اهداف این بازرسی‌ها است.

صفری، بازرسی از حوزه ریاست سازمان‌ها را گامی در این جهت عنوان کرد و گفت: به دلیل تجمیع وظایف متعدد در این حوزه و بررسی زوایای مختلف آن، مهارت‌های این بخش به مهارت‌های عمومی و مهارت قضایی تفکیک شده است.

وی به شاخص‌های مهارت‌های عمومی مدیریت اشاره کرد و گفت: فعالیت‌ها و وظایفی شامل آموزش، انضباط کارکنان، آگاه‌سازی، بازرسی خوداتکایی، ارزشیابی قضات، برگزاری مجامع و شوراهای استانی پیشگیری از وقوع جرم، میزان پیشرفت امور سامانه مدیریت پرونده‌های قضایی، به کارگیری فن‌آوری‌های روز، نظارت برامور اداری، ارتباطات مستقیم مدیران، تعاملات برون سازمانی و خلاقیت از جمله این شاخص ها است.

صفری افزود: هرچند که برنامه‌ریزی کلان از طرف مرکز صورت می‌پذیرد اما هر استان در محدوده خود باید برنامه‌ریزی کند تا ببیند در طی یک سال کاری چه اقدامات و نوآوری‌هایی می‌تواند از خود بروز دهد.  

وی دقت و نظارت بر رسیدگی به پرونده‌های مهم را یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های مهارت قضایی رؤسای سازمان‌های قضایی نیروهای مسلح برشمرد و افزود: حیثیت و آبروی سازمان قضایی نیروهای مسلح در گروی رسیدگی متقن و دقیق به پرونده‌های مهم است که یک مدیر باید دقت و نظارت کافی را در این زمینه به عمل آورد.

معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیروهای مسلح، ابلاغ آراء در چارچوب رویه جاری، عدم انباشت موجودی شعب، رسیدگی فوق العاده به پرونده‌های زندانی دار، اعمال سیاست حبس زدایی، تعیین تکلیف پرونده‌های مانده از قبل، تشکیل جلسات هفتگی و اتقان آراء دادگاه‌ها را  از دیگر مهارت‌های قضایی رؤسای سازمان‌های قضایی عنوان کرد.

صفری در ادامه، به سنجش مهارت مدیران دادسرا اشاره کرد و گفت: دادستان نظامی استان با همراهی حوزه ریاست اصلی‌ترین وظیفه و مأموریت سازمان را که رسیدگی به جرایم خاص نظامی و انتظامی است، انجام می‌دهد.

وی شاخص‌های مهارت فنی مدیران دادسرا را چنین برشمرد: نظارت بر تحقیقات مقدماتی، نظارت بر پیشرفت پرونده ها، آموزش ضابطین، ارزیابی عملکرد قضات دادسرا، نظارت بر بهره‌برداری کاربران سامانه مدیریت پرونده‌های قضایی، انجام بازرسی خوداتکایی، نظارت برشعب از حیث وضعیت تراکم پرونده‌ها، بازدید از زندان، نظارت بر امور دادسرا، نظارت بر آراء دادگاه‌ها، اتقان قرارهای نهایی، جلسات خارج از سازمان، ملاقات مردمی و خلاقیت.

صفری در پایان به بیان نقاط قوت و ضعف شایع در بازرسی‌ها در بخش‌های مهارت های عمومی و قضایی حوزه ریاست سازمان های قضایی و مهارت فنی دادستان های نظامی پرداخت و بالاترین امتیاز استان ها را در زمینه میزان مهارت 5/77 و پایین ترین امتیاز را 5/62 عنوان کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها