امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79384
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، قاضی سراج در این مراسم که با حضور رئیس کل دادگستری و مسئولان استانی در دادگستری اردبیل برگزار شد، با تشریح سیاست انتصاب ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، قاضی سراج در این مراسم که با حضور رئیس کل دادگستری و مسئولان استانی در دادگستری اردبیل برگزار شد، با تشریح سیاست انتصاب قضات برای جایگاه بازرسان کل استانی گفت: تلاش دارم قضات عالی رتبه را در رأس بازرسی کل استان‌ها منصوب کنم. با این کار چند هدف را دنبال می‌کنم. اول این‌که قضات به قانون اشراف داشته و در رابطه با بازرسی، نظارت، دستگیری و اجرای قانون دقت لازم را دارند. هدف دیگر از این سیاست کم کردن فرایند دادرسی‌ها است تا از انتقال پرونده‌ها به مرکز جلوگیری شود. چنانچه یک قاضی در راس مراکز بازرسی استان‌ها باشد، دستگاه قضایی که مرجع رسیدگی به پرونده‌های ناشی از گزارش تهیه شده از سوی هیات بازرسی است، بهتر زبان قاضی را می‌فهمد. چرا که قاضی سعی می‌کند گزارش‌های بازرسی خود را حقوقی تهیه کرده و از این بابت این پرونده‌ها زودتر در دادگاه رسیدگی می‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به تاخیر در انتصاب بازرس کل استان اردبیل و انتقاد برخی رسانه‌های محلی به این موضوع گفت: حساسیت برخی رسانه‌های محلی راجع به تاخیر انتصاب بازرس کل استان و همچنین برخی نمایندگان استان جای تشکر دارد. ابلاغ بازرس کل جدید استان بیش از یک ماه قبل، صادر شده بود ولی به علت مشغله‌های کاری پایان سال به تأخیر انجامید.

سراج با تأکید بر این‌که اکثر کارهای بازرسی استان‌ها دیجیتالی بوده و از سوی مرکز کنترل می‌شود، گفت: سازمان بازرسی سه نوع بازرسی انجام می‌دهد؛ برنامه‌ای، موردی و فوق العاده. بازرسی برنامه‌ای در ابتدای سال تدوین می‌شود و هر استان می‌داند که چند بازرسی برنامه‌ای و نظارتی دارد و برای آن برنامه‌ریزی می‌کند. به عبارت دیگر مشخص است که بازرس‌های استان‌های کشور چه برنامه بازرسی و نظارتی دارند و چه مدتی به طول می‌انجامد. به همین خاطر می‌توان گفت که انتصاب دیرهنگام بازرس کل جدید استان اردبیل هیچ خللی در بازرسی و نظارت در استان اردبیل ایجاد نکرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به تأکید بازرس کل سابق استان اردبیل مبنی بر حمایت‌های امام جمعه و نماینده ولی فقیه در این استان از بازرسی استان گفت: تمایل داشتم امام جمعه و نماینده ولی فقیه استان نیز در جلسه حضور می‌داشت تا حضوراً از حمایت‌های ایشان از بازرسی کل استان تقدیر و تشکر می‌کردم. بازرس کل سابق استان تأکید کردند که امام جمعه اردبیل از سازمان بازرسی حمایت‌های بی‌دریغی داشتند ولی بنده معتقدم ایشان صدردرصد مطیع قانون بوده و از قانون حمایت می‌کنند نه از بازرسی یا اداره خاص و چون بازرسی استان قانون گرا است ایشان حمایت کرده است که جا دارد از بینش ایشان تشکر کنم.

30 درصد برنامه‌های سال 93 سازمان بازرسی درباره اقتصاد مقاومتی خواهد بود

وی با اشاره به برنامه‌های موردی سازمان گفت: 70 درصد برنامه سازمان به کارهای برنامه‌ای و بازرسی‌های فوق العاده و بازرسی موردی اختصاص دارد. همان طور که مستحضرید مقام معظم رهبری قبل از سال جدید و حتی در فرمایشاتی که بعد از نوروز داشتند تأکید ویژه در خصوص اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار سال داشته‌اند. باید اشاره شود که اقتصاد مقاومتی تاکتیک نیست، بلکه بینش و یک گرایش است و قطعا سازمان بازرسی کل کشور در اجرایی کردن فرامین رهبری می‌تواند نقش اساسی داشته باشد و انشاء‌الله بنا داریم 30 درصد برنامه‌ای که تنظیم نشده در خصوص فرامین رهبری تنظیم و آن را اجرایی کنیم. در خصوص اقتصاد مقاومتی همان روزهای نخست ابلاغ، رؤسای سه قوه لبیک گفته و هر کدام در حوزه اختیارات خود برنامه‌هایی تنظیم و اجرایی کرده‌اند که البته شاید کامل نباشد و در ادامه کار برنامه‌های کاملی به سازمان‌ها ابلاغ خواهد شد. یکی از برنامه‌های سازمان بازرسی تبیین برنامه‌های اقتصاد مقاومتی قوا و تعیین وظایف برای سازمان‌های مختلف است. خوشبختانه اقدامات خوبی انجام شده و اقدامات بهتری تدارک دیده می‌شود که به زودی به سازمان‌های مربوطه ابلاغ خواهد شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تأکید بر این‌که قوه مجریه رکن رکین اجرای سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار سال است، گفت: دولت در خط مقدم بوده و در خصوص ایجاد اشتغال، افزایش ارزش پول ملی، کنترل تورم و سرمایه‌گذاری و تشویق به سرمایه گذرای نقش بزرگی باید ایفا کند که انشاء‌الله با همتی که در جناب رئیس جمهور شخصا سراغ دارم و سخنرانی‌هایی که در این رابطه داشته‌اند و دستورهایی که به معاون اول خود به عنوان رئیس ستاد مبارزه با مفاسد صادر کرده اند، در آینده شاهد اقدامات موثری از سوی دولت خواهیم بود. قوه مقننه در خصوص اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار سال اقدامات تقنینی، کنترلی، نظارتی و هدایتی دارد. قوه قضائیه نیز نقش نظارتی، هدایتی، پیشگیرانه و مقابله گرایانه دارد که انشاء‌الله به مقابله گرایانه نخواهیم رسید و سعی می‌کنیم در سه وظیفه نخست به اهداف خود برسیم و با مشکلی مواجه نشویم.

سراج با تأکید بر تقدم نظارت بر بازرسی گفت: در این خصوص در قانون نیز پیش بینی شده است که قبل، حین و بعد امور، نظارت و بازرسی شود، سازمان سعی می‌کند قبل و حین نظارت داشته و مانع رسیدن کار به بعد از انجام امور شود. خوشبختانه اکثر مدیران پاکدست و خدوم هستند و اقلیت متخلفی هستند که قابل طرح هم نیستند. سعی می‌کنیم در مرحله قبل و حین مدیران خدوم را حفظ کنیم. مدیران، سرمایه نظام هستند و اگر بی‌جهت آبرویشان برده شود مورد بازخواست اخروی خواهیم شد. سعی ما این است که مدیران را با نظارت در مسیر درست نگه داریم و مانع انحراف آنان شویم. در یکی، دو سال گذشته بیش از 40 هزار مزایده و مناقصه را نظارت کردیم. بیش از 20 هزار مزایده و مناقصه را به صورت فیزیکی و با استقرار هیات بازرسی نظارت کردیم. حدود 7 هزار مزایده و مناقصه را متوقف و بعد از رفع ایراد مجددا برگزار کردیم که اکثر مدیران از هیات بازرسی سازمان تشکر و تقدیر کردند. مطمئن باشید با اقلیت مدیران متخلف به شدت برخورد می‌کنیم و در دستگاه قضایی اغماضی برای آنان متصور نمی‌باشد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان این‌که مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش اساسی دارند، گفت: همه باید دست به دست هم بدهیم تا مطالبه مقام معظم رهبری محقق شود. نوع و الگوی مصرف در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش حائز اهمیتی دارد. این حرف به معنای آن نیست که کم مصرف کنیم. بلکه باید بهینه و درست مصرف کنیم. این موضوع را باید به مسئولین جزء، استراتژیک و اصلی انتقال دهیم تا مردم نیز آن را در زندگی خود لحاظ کنند. اگر این اتفاق بیافتد ما موفق خواهیم بود.

وی در پایان این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از کرمی بازرس کل سابق استان اردبیل، رضایی را به عنوان بازرس کل استان اردبیل معرفی کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها