امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۰:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79427
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از واحد مرکزی خبر ، ظریف در آیین گشایش این اجلاس گفت : دریای خزر با موقعیتی منحصربفرد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از واحد مرکزی خبر ، ظریف در آیین گشایش این اجلاس گفت : دریای خزر با موقعیتی منحصربفرد موهبتی الهی برای پنج کشور ساحلی است که پیوندهای آنان را مستحکم‌تر می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: زیستگاه دریای خزر در طول تاریخ هیچگاه اسیر مرزبندی‌های محدود نشده است و همانگونه که زلال ، شفاف ، پاک و ایمن به ما به ارث رسیده است ما هم باید آن را به آیندگان بسپاریم و چنان نظام حقوقی جامع ، کامل و مترقی تدوین کنیم که نه تنها پاسخگوی نیازهای کنونی باشد بلکه تحسین نسل‌های آینده را به دلیل دقت و جامعیت مذاکره‌کنندگان برانگیزد .

ظریف ادامه داد: خوشبختانه اراده سیاسی رهبران پنج کشور بر این است که این دریا ، همواره دریای صلح و دوستی ، توسعه و شکوفایی پایدار ، و حسن همجواری باشد .

وزیر امور خارجه افزود: کشورهای ساحلی خزر تاکید دارند که تا زمان تعیین رژیم حقوقی جدید ، رژیم‌های توافق شده برگرفته از موافقتنامه‌های 1921 و 1940 و مواردی مانند آزادی دریانوردی تجاری ، ماهیگیری ، منع تردد کشتی‌ها و شناورها و پرچم کشورهای غیر ساحلی و انحصار کمربند انحصاری شیلاتی همانگونه که تا کنون اعمال شده‌اند ؛ در آینده نیز اعمال خواهد شد .

وی با تاکید بر لزوم منصفانه بودن تحدید حدود و اتفاق آرای پنج جانبه در تدوین نظام حقوقی دریای خزر گفت: متاسفانه برخی بازیگران فرامنطقه‌ای دریای خزر را مترادف با منابع انرژی نفت و گاز تعریف می‌کنند و از زوایای دیگر از جمله محیط زیست، منابع زنده و صلح و ثبات پایدار غافل هستند .

ظریف خاطرنشان کرد: تبدیل دریای خزر به دریای صلح و دوستی و ثبات ، پرهیز از رقابت‌های تسلیحاتی ، خودداری از کاربرد نیروهای مسلح و عدم حضور نیروهای نظامی کشورهای غیر ساحلی پیش فرض صلح و ثبات منطقه محسوب می‌شود .

وزیر امور خارجه با تاکید بر اهمیت اجرای کنوانسیون‌های توافق شده درباره پهنه آبی خزر گفت: توانمندی‌های اقتصادی و سیاسی کشورهای ساحلی خزر ایجاب می‌کند که کشورهای در عرصه های انرژی ، بازرگانی ، راهگذرهای حمل ونقل و ترانزیت، محیط زیست، گردشگری، اقتصاد و فرهنگ همکاری‌های بیشتری داشته باشند .

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه هم در ابتدای این اجلاس گفت: اجلاس امروز برای آماده‌سازی برگزاری چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر است که در سپتامبر 2014 در آستاراخان روسیه برگزار خواهد شد .

وی افزود: سران کشورهای ساحلی خزر به موضوعات اساسی دریای خزر و رفاه ساکنان منطقه و تحکیم دوستی میان کشورها توجه ویژه دارند و در گذشته نیز در فضای دوستی با یکدیگر همکاری کرده‌اند .

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: گروههای کاری خزر با تدوین رژیم حقوقی و موضوع محیط زیست را ادامه می دهند که این امر بر اساس مهمترین مسایلی است که در نشست سال 2010 در باکو مورد توافق سران قرار گرفته بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها