امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۳:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79451
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، مهلت نام‌‌نویسی نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری مصر در حالی پایان یافت که ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، مهلت نام‌‌نویسی نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری مصر در حالی پایان یافت که در این دور از انتخابات ریاست جمهوری مصر تنها 2 نامزد یعنی «عبد الفتاح السیسی» و «حمدین صباحی» نام نویسی کردند و قرار است، کمیته عالی انتخابات مصر پس از بررسی مدارک این دو نامزدی آنها در این انتخابات را اعلام کند.

به این ترتیب این دور از انتخابات ریاست جمهوری مصر تنها در یک دور برگزار خواهد شد و هریک از نامزدها برای پیروزی در انتخابات باید اکثریت آرا را به خود اختصاص دهند که 50 درصد آرا + 1 خواهد بود.

بنابراین در انتخابات آینده ریاست جمهوری مصر مردم این کشور 2 گزینه را پیش رو دارند که باید یکی از آنها را برای مدت 4 سال برای اداره کشور انتخاب کنند و اینکه کدامیک از آنها موفق خواهد شد، آرا بیشتری از رای دهندگان مصری را به خود اختصاص دهد، «عبدالفتاح السیسی» که خود را به عنوان رهبر انقلاب 30 ژوئن و مقابله با اخوان المسلمین و برکناری «محمد مرسی»، رئیس جمهوری سابق مصر معرفی می‌کند، مردی صد در صد نظامی که تلاش دارد، با عزم اراده مصری را رهبری و اداره کند که با کوهی از مشکلات مواجه است، یا «حمدین صباحی» که اندیشه‌های ناصری را حمل می‌کند و منادی یاری به نیازمندان و بخش آسیب پذیر جامعه است، کسی که خود از طبقه متوسط جامعه برخواست و به مقابله با رژیم‌های سابق پرداخت و چه در زمان ریاست جمهوری «انور سادات» و چه ریاست جمهوری سه دهه‌ای «حسنی مبارک» به دلیل انتقاد از سیاست‌های حکومت‌های وقت، سال‌ها را در زندان سپری کرد و هم اکنون مدعی است که آمده تا انقلاب مصر را با کمک جوانان انقلابیش تکمیل کند.

هم اکنون بیم و هراس‌های بسیاری در میان مردم مصر درباره ریاست جمهوری آینده مصر به چشم می‌خورد. اغلب جوانان مصری هم اکنون گرد حمدین صباحی جمع شده‌اند، از بیم آنکه مبادا به قدرت رسیدن سیسی بازگشت مصر به دوره سابق را درپی داشته باشد، به ویژه آنکه بسیاری از بازماندگان حزب منحل ملی سابق مصر مسئولیت اداره ستادهای انتخاباتی سیسی را عهده دار شده و سیسی نیز هیچ مخالفتی با این امر نداشته و همین موجب شده تا طیف جوانان مصری بیم بازگشت مصر به پیش از انقلاب 25 ژانویه و بازداشت انقلابیون را داشته باشند.

با این حال ستاد انتخاباتی سیسی تلاش می‌کند، جوانان مصری را با تاکید بر اینکه بازگشتی به دوران پیش از 25 ژانویه وجود ندارد، جذب خود کند، اما وجود بازماندگان حزب منحل ملی سابق این تلاش‌ها را به امری غیر ممکن مبدل می‌سازد.

این موضوع موجب شده تا مردم همچنان در انتظار برنامه‌های انتخاباتی نامزدها باقی بمانند تا از طریق آنها بتوانند به بسیاری از سوالات خود به ویژه در زمینه نحوه تعامل نامزدها با مشکلات موجود در کشور پاسخ دهند.

در این بین اگرچه سیسی از وجود مشکلات در مصر سخن بسیار گفته است، اما راه حلی برای آنها ارائه نداده است، در حالی‌که صباحی تلاش کرده طی دیدارهایی که در این اواخر داشته راه حل‌های خود را برای مشکلات کشور ارائه دهد.

بدون تردید مسئله «شهروندی» در راس مشکلاتی است که هم اکنون مردم مصر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و تمایل بسیاری دارند تا دریابند، رئیس جمهوری آینده مصر با این قضیه چه تعاملی خواهد داشت، به ویژه آنکه مردممصر هم اکنون در قبال تمام دولت‌هایی که از بعد از انقلاب 25 ژانویه در این کشور به قدرت رسیده‌اند، نتوانسته‌اند، امنیت را لمس می‌کنند و این جدای از مشکلات دیگری مانند بیکاری، تورم، نبود خدمات و غیره است که به شدت مردم مصر را آزار می‌دهد.

در حوزه سیاست خارجی نیز مردم کنجکاو هستند تا دیدگاه‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را دریابند، به ویژه در قضایایی مانند رابطه با رژیم صهیونیستی و توافقنامه کمپ دیوید که حمدین صباحی آنها را رد می‌کند، اما سیسی تاکنون در قبال آنها سکوت اختیار کرده است، همچنین قضیه و رشد و توسعه صحرای سینا که یکی از پیش زمینه‌های آن لغو توافقنامه کمپ دیوید یا اصلاح بند امنیتی آن بالطبع بر رابطه مصر با آمریکا نیز تاثیر می‌گذارد.

اما موضوع مهمتر در عرصه بین المللی قضیه مصالحه با جماعت اخوان المسلمین است، بسیاری از مصری‌ها بر این باورند که سیسی هیچ‌گاه از درب آشتی با جماعت در نخواهد آمد، در حالی‌که برای حمدین صباحی این امری امکان پذیر است، به ویژه آنکه تاکنون در قبال اخوانی‌ها جانب بی‌طرفی را اتخاذ کرده است.

هرچه هست آنکه روزهای آینده پرده از برنامه‌های سیسی و صباحی برخواهد داشت و آشکار خواهد کرد که هریک از این دو با کوه مشکلات مصر چگونه تعامل خواهد داشت، اگرچه هنوز هم تاکید می‌کنیم که این مردم هستند که تصمیم گیرنده می‌باشند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها