امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79462
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «جهانی شدن: قدرت، دانش و هژمونی» تازه‌ترین اثر  نشر کیسان است که منتشر شده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «جهانی شدن: قدرت، دانش و هژمونی» تازه‌ترین اثر  نشر کیسان است که منتشر شده است.

عبدالرضا بای مولف کتاب است، وی محقق، پژوهشگر و صاحبنظر در زمینه‌های علوم سیاسی و علوم اجتماعی بوده و تاکنون ده‌ها عنوان کتاب، تحقیق و مقاله از ایشان در مجلات معتبر و تخصصی به چاپ رسیده است.
در مقدمه این کتاب می‌خوانیم:

«مبحث جهانی شدن؛ فرایندی که وضعیت جدیدی را در عرصه جهانی ایجاد نموده و منجر به دگرگونی های بنیادین در روابط بین الملل شده در چارچوب نظریه ها و مدل های مختلف از زوایای متعدد مورد توجه قرارگرفته است. رویکردهای لیبرالیستی، رئالیستی و انتقادی هر یک از منظر خود این مقوله را مورد بحث قرار داده‌اند، کشمکش فکری بر سر این که آن را فرآیند بدانیم یا پروژه ادامه دارد»

در این کتاب در تحلیلی گفتمانی، جهانی شدن با نشانه مرکزی «نئولیبرالیزم» مطالعه شده و اسلام سیاسی نیز به عنوان «غیر» در مقابل این گفتمان مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.در فصل اول این کتاب مبانی نظری آورده شده است. در این بخش بنیادهای نظری که مربوط به گونه شناسی عناصر نظریه گفتمان لاکلا و موف؛ رویکرد تحلیل انتقادی گفتمان فر کلاف؛ تبیین جهانی شدن به عنوان گفتمان و رابطه گفتمان، غیریت و هویت مورد توجه قرارگرفته است. فصل دوم به بررسی تنازع گفتمانی و فرایند گسترش و تثبیت گفتمان جهانی شدن اختصاص داده شده است. در این فصل فصل‌بندی نشانگان و هژمونی گفتمان جهانی شدن تشریح خواهد شد. همچنین عینیت یابی گفتمان جهانی شدن نیز در این فصل توضیح داده شده است. فصل دوم با تبیین نشانگان گفتمان اسلام‌گرایی پایان می‌نماید. در فصل سوم نیز رابطه قدرت – مقاومت بررسی شده است. موضوع تنازع گفتمان و نقش فرهنگ در هژمونی در این فصل بحث شده است. فصل سوم که فصل پایانی این کتاب می‌باشد با بحث برجسته‌سازی و حاشیه رانی گفتمانی در روابط بین‌الملل خاتمه می‌یابد.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها