امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۰۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79465
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، این تنها در ایران نیست که جریان روشنفکری در سینما و هنر از مردم دور هستند و به دنبال آمال و آرزوهای خود ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، این تنها در ایران نیست که جریان روشنفکری در سینما و هنر از مردم دور هستند و به دنبال آمال و آرزوهای خود می‌روند.

نمونه این اتفاق حادثه‌ای است که این روزها در سینمای مصر رخ داده است و موجب تنشی در این سینما شده است؛ سینمایی که مهمترین صنعت سینمای عرب را دارد.

داستان از این قرار است که فیلم «زیبایی روح» که اقتباسی بسیار ضعیف از فیلم سینمایی «مالنا» ساخته «جوزپه تورناتوره» است به دستور شخص نخست وزیر مصر از پرده‌های سینما پایین کشیده شده است.

علت این امر، تصاویر زننده، غیراخلاقی و اباحی و اعتراض مردم و علمای مصر به این فیلم عنوان شده که داستان عشق نامانوس یک پسر نوجوان به یک فاحشه را به تصویر می‌کشد.

بی‌بی‌سی در گفت‌وگوهایی که با مردم داشته است از اعتراض مردم به این فیلم پرده برداشته است و می‌گوید مردم مصر دیدن این فیلم‌ها را برای کودکان، خانواده و نسل آتی مضر می‌دانند.

یکی از مردم مصر می‌گوید «اصلا بحث آزادی بیان نیست اینها واقعا فیلم‌های زشتی هستند؛ اینها چه چیزی را می‌خواهند بیان کنند که می‌خواهند آزاد باشند؟ این صحنه‌های مستهجن؟ بازی با شعور مردم و مسخره کردن آنها کافی است.»

الازهر هم از اقدام دولت مصر ابراز خرسندی کرده و این اقدام را تلاشی برای حفظ ارزش‌ها خانوادگی و اصول دینی خوانده و فیلم مذکور را موجب تزلزل در امنیت اخلاقی مصر و ترور فکر و ذهن کودکان و نوجوانان خوانده است.

اما در مقابل جریان هنری و سینمایی مصر به شدت به توقف اکران این فیلم اعتراض کرده‌اند و آن را مخالف با آزادی خلاقیت و هنر خوانده‌اند.

نخستین اقدام از سوی «احمد عواض» کارگردان سینمای مصر و رئیس اداره نظارت بر سینمای مصر صورت گرفت که استعفای خود را تقدیم مسئولان وزارت فرهنگ این کشور کرد.

مسئول اداره نظارت بر سینمای مصر که دوستی زیادی با تهیه‌کننده فیلم «زیبایی روح» داشته است پیش از این علیرغم مخالفت 11 تن از اعضای شورای نظارت، با اکران این فیلم، آن را روانه اکران کرده بود.

مخالفتی که از جمله دلایل آن وجود صحنه‌های غیراخلاقی و همچین عدم التزام کارگردان به اصلاحات سناریو تصویبی این شورا بوده است.

در اقدامی دیگر تعدادی از سینماگران مصر اقدام به صدور بیانیه‌ای کرده که در آن اسامی اتحادیه انجمن‌های هنری، اتاق صنعت سینمای مصر و کمیته سینما در شورای عالی فرهنگ مصر به چشم می‌خورد.

امضاکنندگان این بیانیه با ابراز تعجب و ناخرسندی از اقدام نخست‌وزیر مصر، عنوان کرده‌اند: این مخالفت ربطی به محتوای فیلم ندارد و می‌دانیم که این تصمیم بخشی از مردم جامعه را که به اخلاق پایبندند راضی می‌کند اما این مداخله در امور فرهنگی از سوی دولت است!

کارگردان و سازندگان این فیلم همچنین اعلام کرده‌اند که قصد دارند در کمیته‌ها و دستگاه‌های مربوطه تظلم‌خواهی و شکایت کنند.

به گزارش فارس، هنگامی که انقلاب 25 ژانویه مصر به پیروزی رسید یکی از مسائلی که دنبال شد «سینمای پاک» بود؛ سینمایی که نخستین جریانی که گام اول را برداشت «اخوان المسلمین» بود.

تلاش‌های اخوان با درگیری این جریان در مسائل سیاسی به اغما رفت و با سقوط دولت برآمده از این جریان عملا دنباله طرح «سینمای پاک» گرفته نشد تا اینکه جریانی با عنوان «تمرد سینمایی» شکل گرفت که آن هم این روزها به اغما رفته است.

اما به نظر می‌رسد اقدام اخیر از برکات انقلاب مصر است چه اینکه در دوران مبارک و پیش از آن فیلم‌های به مراتب بدتری در سینماهای مصر به نمایش درمی‌آمد که مردم مخالفتی با آن نمی‌کردند.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها