امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۱۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79475
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سرنوشت هیأت نظارت بر اجرای ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سرنوشت هیأت نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب اظهار داشت: بعد از دو - سه سال که هیأت نظارت به نوعی در حال تعلیق بود، پیشنهادی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی دادیم و مجموعا حدود 21 نفر به این شورا معرفی شدند.

عالی رتبه‌ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد پیرامون این هیات تصریح کرد: این افراد به عنوان اعضای هیأت نظارت بر کتاب که در قانون دیده شده، به این شورا معرفی شده‌اند. بخشی از این دوستان در حوزه کتاب بزرگسال و بخش دیگری در حوزه کتاب کودک فعالیت خواهند کرد.

وزیر ارشاد با تاکید بر برگزاری جلسه روز گذشته هیأت نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب خاطرنشان کرد: اولین جلسه این شورا روز گذشته تشکیل شد و سیاست‌های کلی که هیأت نظارت باید دنبال کند تا اندازه‌ای مورد بررسی قرار گرفت. جای هیأت نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب با توجه به اهمیتی که کتاب در ارتقای سطح فرهنگی کشور دارد، کاملا خالی بود.

جنتی با تاکید بر این خلا توضیح داد: باید فضایی را ایجاد کنیم که تضارب آرا و آزادی فکر و اندیشه ایجاد شود و همه کسانی که صاحب فکر و اندیشه هستند بتوانند آن را از طریق کتاب و فرهنگ مکتوب به جامعه منتقل کنند. ‌نیاز به مراقبت در برخی رخنه‌های فرهنگی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کرده‌اند احساس می‌شود و باید دقت‌های لازم انجام شود تا آن تغذیه فکری که به جامعه ارائه می‌شود غذای سالمی باشد.

* سپردن بررسی کتاب به ناشران خوشنام و توضیح وزیر ارشاد

این مقام مسئول در پاسخ به پرسشی درباره پیشنهاد سپردن بررسی کتاب به برخی از ناشران خوشنام عنوان کرد: این مطلب بخشی از موضوعی بود که ما مطرح کردیم و بعضی از رسانه‌ها همین یک بخش را گرفته و روی آن تأکید کرده بودند.

* طبق قانون ممیزی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با توضیح و تاکید بر این مهم که طبق قانون، ممیزی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اضافه کرد: ما بر اساس قانون موظف هستیم که کلیه کتاب‌هایی را که در آستانه انتشار است را بررسی کنیم و به آن‌ها مجوز لازم را بدهیم، اما پیشنهادی به هیأت نظارت داده شده که آن‌ها باید درباره آن تصمیم بگیرند. در این پیشنهاد ما گفته‌ایم که می‌توانیم به برخی از ناشرانی که در طول سی - چهل سال گذشته کتاب‌های زیاد و عموما مفیدی منتشر کرده‌اند و ما هیچ‌گاه ندیده‌ایم که از مسیر قانونی منحرف شوند یا تخلفی داشته باشند، اجازه بدهیم به جای این‌که هر روز به ارشاد مراجعه کنند، خودشان با استفاده از شورای بررسی که دارند کتاب‌هایشان را منتشر کنند.

وی گفت: می‌توان به بعضی از نهادهای شناخته‌شده‌ای که در آن‌ها شخصیت‌های برجسته فرهنگی حضور دارند، به کتاب عنایت ویژه‌ای دارند و قانون را خوب می‌دانند نیز همین اختیار را تفویض اختیار کرد تا کتاب‌هایی را که خودشان بررسی کرده و سالم تشخیص داده‌اند منتشر کنند. این پیشنهادی بود که ما به هیأت نظارت دادیم.

* عدم حضور حیان و طرح نو در نمایشگاه کتاب

وزیر ارشاد پیرامون حضور دو انتشارات «حیان» به مدیریت مهدی خزعلی و «طرح نو» به مدیریت حسین پایا در نمایشگاه کتاب گفت:‌ اگر انتشاراتی باشد که از طرف مقام قضایی مقابل نشر آن گرفته شده باشد، قطعا نمی‌تواند در نمایشگاه کتاب شرکت کند.

وی درباره انتشار کتاب شعرهای یک خواننده در نمایشگاه کتاب تأکید کرد: از انتشار کتاب حبیب و ماهیت آن هیچ اطلاعی ندارم، اما ناشرانی که نام بردید (حیان و طرح نو)، چون ظاهرا هر دو از طرف مقامات قضایی نشرشان ممنوع شده، طبیعتا در نمایشگاه کتاب شرکت نخواهند کرد.

وی در پایان در پاسخ به اینکه آیا در نمایشگاه کتاب امسال ممنوع‌القلم‌ها،‌ سریع‌القلم شده‌اند یا خیر گفت:‌ باید منتظر باشید و ببینید که در نمایشگاه کتاب چه اتفاقی رخ داده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها