امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۶:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79495
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در تشریح ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در تشریح برنامه‌های این سازمان در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی که دقایقی پیش در سالن جلسات ساختمان مرکزی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد، اظهار داشت: اساس کار این سازمان را مدیریت جهادی به عنوان رمز موفقیت قرار داده‌ایم و در پایان سال 92 نیز نشستی با موضوع مدیریت جهادی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار کردیم.

وی اضافه کرد: خیلی‌ها کار جهادی می‌کنند اما بحث مدیریت جهادی مبتنی بر بودن علم و درایت و با اتکال به خدا است. شعار ما در این سازمان «تهران شهر مهربانی» است چرا که تهران از دیرباز این روحیه را داشته است که با مردم با لطافت، مهربانی و فتوت رفتار کرده است به همین منظور شعار سال را براساس مشکلاتی که در سبک زندگی مشاهده کردیم،‌انتخاب شد.
پیگیر مباحث سبک زندگی، اخلاق و هویت هستیم

حجت‌الاسلام مرادی عنوان کرد: سبک زندگی، هویت و مدیریت فرهنگی یکی از بحث‌های مهمی است که در این سازمان پیگیری خواهد شد. یعنی در بخش سبک زندگی به دو موضوع نظیر اخلاق اسلامی و رفتار شهروندی و در نهایت زیست شهری تمرکز بیشتری خواهیم داشت و به ارتقای روحیه قناعت، اصلاح الگوی مصرف و اصلاح نظم خواهیم پرداخت.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: گسترش فرهنگ حلم، صبر، آرامش و مهربانی و به نوعی همان اخلاق اسلامی یکی از اهداف اساسی و اجرایی این سازمان محسوب می‌شود. یکی از محورهای دیگر نیز سبک زندگی است و بحث دیگر پرخاشگری‌هایی است که در تصادفات کلانشهر تهران صورت می‌گیرد که یکی از برنام‌های ما کنترل شهر است.

وی درباره بحث هویت، اضاف کرد: هویت دینی یکی از مسائل پراهمیتی است که ما آن را نیز گسترش و شهروندان را در گسترش این هویت تعمیم خواهیم داد به گونه‌ای دیگر ترویج مراجعه و بهره‌برداری از مرجع دینی یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان است تا مخاطبان خود را با مراجعه به قرآن و نهج‌البلاغه سوق دهد.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره اقامه نماز عنوان کرد:‌ فضای ما کاملاً فرهنگی و هنری است صرفاً ما نمی‌توانیم طبق گفته برخی‌ها که این  به بازاریان اعلام کنیم که کار  را تعطیل کنند، بلکه کار اساسی ما صرفاً تبلیغ است.

حجت‌الاسلام مرادی ادامه داد: توجه به جغرافیا، پرچم، سرود ملی، المان‌ها و نمادهای ملی، گسترش خودباوری و عزت ملی، گسترش نمادهای فرهنگی اسلامی در تمام اماکن عمومی یکی دیگر از برنامه‌‌های اصلی این سازمان در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی به شمار می‌رود.

به گفته این مقام مسئول، کار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حوزه مدیریت تغییرات فرهنگی ایجابی است. همانند آشنایی شهروندان از آسیب‌های فضای اینترنتی که این مهم نیازمند دیدگاه‌هایی است که باید برای این زیرساخت‌های فرهنگی تدابیری اندیشیده شود.

به گفته وی، تقویت خودباوری و احساس ارزشمندی در بدنه، اعتلای فکری و معرفی مهارت‌های پرسنل و توجه متوازن به حوزه‌های مختلف عملکرد سازمان و تقویت تعامل سازمان با نخبگان فکری و تقویت مشارکت شهروندان در تقویت سازمان از دیگر برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سال جاری به شمار می‌رود.
17 هدف کلی برای سازمان تعریف شده است

حجت‌الاسلام مرادی عنوان کرد: چهره‌سازی و اسوه‌پردازی یکی از روش‌های دیگر این سازمان محسوب می‌شود که در نهایت 17 هدف کلی برای این سازمان تعریف شده است که ما این اهداف را با روش‌های مختلف انجام خواهیم داد که یکی از آنها تجلیل از مفاخر شهر تهران همانند تجلیل از مادران شهدا و برپایی برنامه پرده عشاق و یا دیگر برنامه‌هایی است که آن را به صورت جدی در این سازمان پیگیری خواهیم کرد.

این کارشناس مسائل دینی گفت: از دیگر برنامه‌های این سازمان پاتوق محوری و برنامه‌های گفت‌وگو محور است یعنی در نظر داریم نشست‌های تخصصی با موضوع فرزندآوری، 40 خانه، جمعه فرهنگسرا تعطیل نیست، سلسله نشست‌های تأثیرات شبکه‌های اجتماعی و نشست‌های مهارتی کنترل خشم برای گروه‌های خاص همانند تاکسیرانان و مأموران سد معبر برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: برخی‌ها خودشان را سانسور می‌کنند اما معتقدیم باید به جوانان اجازه داد تا نظرات خود را نیز بیان کنند، همچنین فضاسازی محیطی بحث مهم دیگری است که مورد توجه این سازمان قرار دارد یعنی هنر مفهومی باید با محوریت مناسب و کارکرد مشخص مدنظر باشد. حتی مواجهه سازی و گردشگری هدفمند، تئاتر مشارکتی خیابانی پنهان با موضوعات اخلاق شهروندی نیز از دیگر برنامه‌های این سازمان محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام مرادی افزود: یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان نمادسازی است یعنی در نظر داریم به احیای نمادهای جوانمردی، پهلوانی، ایثار و شهادت و تولید نماد مهربانی با طبیعت بپردازیم.
آسمان تهران پرنده ندارد؛ یعنی مردم مهربانی ندارند

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به کبوترهای این شهر، بیان داشت: اگر به آسمان شهر تهران نگاه کنید خواهید فهمید که پرنده ندارد و در آسمانی که پرنده نیست یعنی مردم مهربانی ندارد. حتی اگر شما به مشهد هم رفته باشید می‌بینید که به کارگیری برخی از سیخ‌ها در معماری‌ها باعث کاهش کبوترها شده است که باید به این مقوله نیز توجه کنیم.

وی اضافه کرد: تولید نشر و آثار نوشتاری و بازتولید چرخه روایت و تجلیل تولید و عرضه کتاب اتوبوس و مترو از دیگر برنامه‌های این سازمان در سال جاری به شمار می‌رود چرا که ما روش‌مان این است که فقط یک بزرگداشت را برپا نکنیم بلکه در کنار هر کار هنری پیرامون آن برنامه‌های جامعی رخ دهد به طور مثال شهدا تکراری نیستند و نمی‌توانیم بگوییم این شهید با شهید دیگر یکی است بلکه هر کدام از آنها داستانی متفاوت از دیگری دارد.

حجت‌الاسلام مرادی عنوان کرد: معتقدیم بهترین شعر، عکاسی، فیلم‌نامه، نمایش‌نامه که درباره شهید وجود دارد و ضبط می‌شود به همراه تاریخ شفاهی و خاطرات باید در جشواره‌ای جمع‌آوری و در نهایت از آن آثار متعددی تولید شود.

به گفته این مقام مسئول تولید تیزرهای فرهنگی با مضامین اخلاقی، برنامه‌های میدانی سراسری ماه شعبان، برگزاری مسابقات مردمی با موضوعات فرهنگی هنری و مهربانی با طبیعت و خلق آثار فرهنگی هنری همانند فیلم، تئاتر و نمایش یکی دیگر از برنامه‌های این سازمان در سال اقتصاد و فرهنگ است.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ادامه داد: افزایش منابع کتابخانه‌های شهر تهران و ایجاد جایگاه مطالعه در فضای عمومی از دیگر برنامه‌های این سازمان به شمار می‌رود چرا که فضای برای مطالعه در شهر تهران اندک است به ویژه این فضای کم را در نیمه جنوبی تهران بیشتر احساس می‌کنیم که راه‌‌اندازی قرائت‌خانه‌ها می‌توانند فضای مناسبی را برای این کار به وجود آوردند.

حجت‌الاسلام مرادی در پایان گفت: ما سازمانی هستیم که دارای مأموریت سنگین، بودجه‌ای کم و امکانات محدود؛ اما با عزم جدی در بدنه سازمان هستیم که به طور جد برنامه‌های اساسی فرهنگی را دنبال خواهیم کرد.

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار