امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۱۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79510
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۰
تعداد بازدید: 23
«ژوزه زک مارکز» سرمربی تیم آفریقایی در گفت‌وگویی با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پس از رویارویی در دیدار دوستانه با ایران (روز ...

«ژوزه زک مارکز» سرمربی تیم آفریقایی در گفت‌وگویی با خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پس از رویارویی در دیدار دوستانه با ایران (روز گذشته) اظهار داشت: تصور می‌کنم این یک بازی خوب و امتحانی مفید برای تیم ایران بود که می‌‌خواهد نماینده‌ای شایسته در جام جهانی برزیل باشد. در این مصاف دیدم ایران با توجه به دوره محدودی که از آغاز تمریناتش گذشته است، سازماندهی تاکتیکی خوبی دارد. بازیکنان ایران تلاش می‌کردند در زمین رقابت کنند که به شرایط بهتری برسند. آنها می‌خواستند برنامه‌های تمرینی انجام داده خود را در زمین اجرا کنند. البته باید در نظر گرفت که این تیم در نقطه آغازین پروسه تمرینی‌اش، جهت حضور در تورنمنتی کاملا معتبر قرار دارد. از این رو طبیعی است با کاستی‌هایی مواجه باشد.

این مربی 52 ساله که متولد پورتو پرتغال است، کار مربیگری را در سال 2000 با همین تیم آفریقای جنوبی آغاز کرد. وی در سال 2007 در تیم لوسیتانو نقل مکان کرد و به مدت یک فصل هدایتش را بر عهده داشت. اما از سال 2012 به خانه سابقش یعنی اسوالو بازگشت.

مارکز در این مصاحبه نظراتش را اینگونه بیان کرد: 

*آقای مارکز، نظرتان در مورد بازی دوستانه انجام شده با ایران چیست؟

تصور می‌کنم این یک بازی خوب و امتحانی مفید برای تیم ایران بود که می‌‌خواهد نماینده‌ای شایسته در جام جهانی برزیل باشد. در این مصاف دیدم ایران با توجه به دوره محدودی که از آغاز تمریناتش گذشته است، سازماندهی تاکتیکی خوبی دارد. بازیکنان ایران تلاش می‌کردند در زمین رقابت کنند که به شرایط بهتری برسند. آنها می‌خواستند برنامه‌های تمرینی انجام داده خود را در زمین اجرا کنند. البته باید در نظر گرفت که این تیم در نقطه آغازین پروسه تمرینی‌اش، جهت حضور در تورنمنتی کاملا معتبر قرار دارد. از این رو طبیعی است با کاستی‌هایی مواجه باشد...
 
*... که امری طبیعی است؟

بله. مشخص بود که بازیکنان ایران سعی می‌کنند سرعت گردش توپ خود را بهبود ببخشند و در کنارش به سازماندهی تیمی خود کمک کنند. منظورم این است پیوسته عملکرد بهتری داشته باشند. در کل فکر می‌کنم مربی ایران بر اساس آنچه تاکنون با تیمش تمرین کرده، امتحان خوبی از شاگردانش گرفت.
 
*دیگر نکات مثبت بازی ایران چه بود؟

در کنار سازماندهی تاکتیکی، تصور می‌کنم ارتباطات خوبی بین بازیکنان ایرانی برقرار می‌شد. بازیکنان خوب درک می‌کردند که به یاری یکدیگر در گردش بهتر توپ در زمین کمک کنند. همچنین از جنبه تاکتیکی مشخص بود که از طرف کادر فنی تیم ایران تلاش می‌شد بازیکنان در مناطق صحیح در زمین حضور یابند. به نظرم ادامه این تحولات کمک می‌کند ایران به شرایط بهتری برسد و روند آماده‌سازی این تیم شتاب بیشتری بگیرد.
 
*شما برای این بازی از نفرات اصلی خود استفاده کردید؟

در کل بله. سعی شد براساس نفرات اصلی بازی کنیم که امکان آزمایشی خوب برای اسوالو نیز فراهم شود.
 
*در اخبار ارسالی عنوان شد با کارلوس کی‌روش از قبل آشنایی دارید؟

بله. من و او دوستان خوبی هستیم. آشنایی چند ساله ما منجر شد که برای این بازی دوستانه سازماندهی کنیم.
 
*با توجه به شناخت از کی‌روش، چه دورنمایی را برای ایران در جام جهانی برزیل تصور می‌کنید؟

به طور قطع می‌دانید جام جهانی بزرگ‌ترین تورنمنت فوتبال دنیاست که در آن بهترین و قدرتمند‌ترین بازیکنان جهان حضور دارند. در این تورنمنت همه چیز در حد ایده‌آل است. مربیانی هم که به این جام وارد می‌شوند، قابلیت‌های بسیاری دارند. با توجه به این نکته که مربیان کارآمد و با تجربه در این جام می‌توانند موفق شوند، کارلوس کی‌روش در این دسته جای می‌گیرد. او قابلیت‌های فراوانی در عرصه‌های مربیگری دارد. از اعتبار کافی نیز برخوردار است و در کنارش تجربه مربیگری بین‌المللی نیز دارد. همه این عوامل در کنار هم می‌تواند منجر به روزهای خوشی برای فوتبال ایران در جام جهانی شود. 

*در این زمینه می‌توانید نظری صریح‌تر دهید؟

در این زمینه اجازه دارم فقط یک نظریه کلی درباره تیم ایران و کادر فنی‌اش عنوان کنم. من بر اساس آنچه در بازی امروز دیدم، ارزیابی می‌کنم. بدیهی است بازیکنان دیگری که در کادر این تیم هستند، ‌را ندیده و نمی‌شناسم. با این حال تصورم بر این است در صورت استفاده از تمام پتانسیل‌های بازیکنان و کادر فنی و ادامه روند بهتر تمرینات آماده‌سازی، تیم ایران می‌تواند مثل بازی با اسوالو از امتحانات دیگر نیز سربلند عبور کرده و به شرایط خوب حضور در جام جهانی برسد.
 
*در این میان هواداران چه نقشی می‌توانند داشته باشند؟

آنها می‌توانند خود را کماکان همراه با تیم ملی ایران ببینند. ضمن ادامه همه حمایت‌ها از تیم کشور خود، به آن افتخار  کنند. با این فضا حتی روند آماده‌سازی تیم ایران سرعت بیشتری می‌گیرد. به این نحو هواداران می‌‌توانند در اجرای روند آماده‌سازی،‌ نقش‌آفرین باشند و به کادر فنی کمک کنند.

انتهای پیام/ن
برچسب ها:
آخرین اخبار