امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79518
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۳
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در یک هفته گذشته خبرهای مختلفی در صنعت نفت و در قالب گفت‌وشنود به گوش ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در یک هفته گذشته خبرهای مختلفی در صنعت نفت و در قالب گفت‌وشنود به گوش خبرنگاران این حوزه رسید که برخی از این اخبار به شرح زیر است.
 
هشدار کارشناسان به احداث مجتمع های پتروشیمی

گفته می شود کارشناسان نسبت به عواقب عدم راه اندازی شبکه حفاظت کاتدی در ده ها پالایشگاه و واحد پتروشیمی های در دست ساخت کشور که به دلیل فقدان بودجه و سیاست های مدیریتی مشخص، نیمه کاره رها شده اند هشدار داده اند.

بر اساس اطلاعات اعلام شده توسط انجمن خوردگی ایران صنعت نفت کشورمان در هر سال با هشت میلیارد دلار آسیب به دلیل بروز خوردگی در تاسیسات خود روبروست. هم اینک 45 پتروشیمی و پالایشگاه نیمه کاره با پیشرفت فیزیکی بین 15 تا 95 درصد در کشور وجود دارند.
 
مشکلات پیش روی پایانه نفتی جاسک

شنیده شده در روزهای پایانی سال گذشته و در جریان سفر استانی دولت به هرمزگان طرح ساخت پایانه نفتی دوم ایران در بندر جاسک تصویب شد.

بر این اساس با ساخت خط لوله ای به طول 2200 کیلومتر نفت تولید شده در استان های غربی و جنوب غربی به این منطقه منتقل می شود.

اما کارشناسان صنعت نفت با توجه به لزوم میلیاردها دلار سرمایه گذاری در این طرح و تامین کمپرسورهای پرقدرت پمپاژ نفت سنگین که عملا در شرایط کنونی امکان پذیر نیست، فقدان زیرساخت های مناسب ارتباطی در این منطقه نظیر فرودگاه و امکانات رفاهی و استفاده از پایانه خارک با کمتر از 15 درصد ظرفیت به دلیل عدم ورود نفتکش های خارجی در دو سال گذشته معتقدند این طرح در شرایط کنونی فاقد اولویت می باشد.
 
ضعف های قراردادهای نسل جدید عنوان شد

گفته می شود در قراردادهای جدید صنعت نفت ، سود سالانه در نظر گرفته شده در پروژه های کم ریسک و پرریسک به ترتیب 16 و 23 درصد و در دوره ای هفت ساله تعیین شده است.

عدم توجه به مشکلات و عقب ماندگی های میادین مشترک ، فقدان مشورت با کارشناسان متخصص صنعت نفت، نامشخص بودن نظرات شورای نگهبان و مجلس در مورد این قراردادها ،نامشخص بودن جایگاه شرکت های سازنده داخلی در چارچوب همکاری و عدم استقبال شرکت های معتبر از چارچوب اعلام شده این قراردادها را از ضعف های نسل جدید قراردادهای صنعت نفت ایران می دانند.
 
مشکلات متعدد در زمینه فروش میعانات گازی

شنیده شده در دو سال گذشته و به دلیل تحریم های اعمال شده در بخش خرید نفت خام کشورمان و مسائلی نظیر محدودیت های خدمات بیمه نفتکش ها، مشکلات متعددی در زمینه فروش میعانات گازی تولید شده در طرح های پارس جنوبی به وجود آمد.

فقدان آمادگی شرکت ملی نفت ایران برای مقابله با تحریم ها، کمبود ناوگان حمل میعانات، محدودیت های بیمه ای و بانکی، مصرف اندک این فرآورده در کشور، نیمه کاره ماندن دو پالایشگاه آناهیتا و ستاره خلیج فارس و ظرفیت اندک ذخیره سازی این محصول از مهمترین دلایل کاهش میزان تولید و فروش این محصول بوده است. لازم به ذکر است به ازای هر 25 میلیون متر مکعب گاز تولید شده در هر روز در هر فاز پارس جنوبی 40 هزار بشکه میعانات گازی به دست می آید که مشکلات فوق به کاهش دستوری تولید گاز طبیعی منجر شده است. همچنین در سال های گذشته، بر هم زدن تعمدی توازن موجود در برداشت گاز و میعانات گازی در سکوها، آسیب های شدیدی به مخزن پارس جنوبی وارد نموده که بر هم خوردن تنظیم نقطه شبنم و انسداد و بلوکه شدن میعانات گازی  در اعماق مخزن از مهمترین نتایج این وضعیت است.

پیشتر تعدادی از کارشناسان پارس جنوبی در گفتگو با خبرنگاران خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از ضرورت تزریق گاز و آب به این مخزن مشترک به دلیل مشکلات موجود خبر داده بودند.
 
افزایش 150 هزار بشکه ای نفت برای تهاتر با بنزین

شنیده شده وزارت نفت در نظر دارد تا با هدف افزایش 150000 بشکه ای صادرات نفت خام تهاتر آن با 10 میلیون لیتربنزین را کلید بزند.

این اتفاق در شرایطی در حال رخ دادن است که وزارت نفت در نظر دارد با واردات بنزین از تولید بنزین واحدهای پتروشیمی جلوگیری کند اخیرا خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مشخصات بنزین وارداتی را منتشر کرده است که نشان می دهد این بنزین درواقع همان بنزین یورو2 است اما در حال حاضر واحدهای پتروشیمی اقدام به تولید بنزین یورو4 می کند.
 
حفاری رایگان دکل های سحر 1 و  2 در خلیج فارس

شرکت ملی نفت ایران تاکنون از تایید فنی دو دکل چینی وارد شده توسط شرکت حفاری شمال برای حفاری در خلیج فارس به دلایلی نظیر عدم انطباق این دکل ها با شرایط خلیج فارس، فقدان سابقه قابل توجه شرکت سازنده، فقدان پشتیبانی سازنده ، عملکرد ضعیف این دکل ها در میدان فروز بی، ضعف آموزش کارکنان دکل ها و استفاده از کالاهای فاقد کیفیت لازم خودداری نموده است.

دکل های سحر 1 و 2 که هم اکنون در دو فاز 13 و 19 مشغول به کار هستند ، عملا به صورت رایگان و از محل دارایی های سهامداران این شرکت سهامی عام و با رایزنی های پشت پرده با تعدادی از پیمانکاران پارس جنوبی به ادامه فعالیت می پردازند.

تاکنون حتی یک دلار بابت این دکل ها به شرکت حفاری شمال پرداخت نشده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها