امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79522
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۵
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نوشته روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال»، باراک اوباما عصر امروز (چهارشنبه) برای دیدار با «شینزو ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به نوشته روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال»، باراک اوباما عصر امروز (چهارشنبه) برای دیدار با «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن وارد توکیو می‌شود و انتظار می‌رود که گفت‌وگوهای این دو کشور شمال مباحث مربوط به نقش نظامی ژاپن و روابط با چین باشد.

بر اساس این گزارش، اوباما و آبه چهارشنبه ضیافت شام نیز با یکدیگر خواهند داشت و پنج‌شنبه نیز دیدار رسمی‌تری خواهند داشت که بعد از آن کنفرانس خبری برگزار می‌شود.

به نوشته این روزنامه، دیدار اوباما در شرایطی انجام می‌شود که ژاپن و چین بر سر جزایری در دریای چین شرقی با یکدیگر اختلاف فزاینده‌ای دارند؛ جزایری که مالکیت آن با ژاپن است اما چین نیز مدعی آنهاست. ژاپنی‌ها جزایر مورد مناقشه را سنکاکو می‌نامند در حالی که چینی‌ها آن را دیائویو می‌‌خوانند.

اوباما در پاسخ کتبی به سئوال روزنامه «یومیوری شیمبون» در این باره نوشت: پیمان امنیتی آمریکا-ژاپن جزایر مورد مناقشه را نیز پوشش می‌دهد و اگر این جزایر مورد حمله قرار گیرند، آمریکا به دفاع از ژاپن خواهد پرداخت.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین افزود: سیاست آمریکا شفاف است. کنترل جزایر سنکاکو با ژاپن است و در نتیجه در حوزه ماده 5، پیمان امنیتی و همکاری دوجانبه آمریکا-ژاپن قرار می‌گیرد. ما مخالف هر گونه تلاش یکجانبه برای تضعیف کنترل ژاپن بر این جزایر هستیم. 

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند، پیمان امنیتی این جزایر را نیز پوشش می دهد اما پاسخ کتبی اوباما اولین باری بود که رئیس‌جمهور آمریکا خود این پیام را اعلام کرد.
انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها