امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79610
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۳
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا جزینی در نشست صیانت و توانمندسازی زنان و خانواده در برابر آسیب‌های اجتماعی که مناسبت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا جزینی در نشست صیانت و توانمندسازی زنان و خانواده در برابر آسیب‌های اجتماعی که مناسبت هفته بزرگداشت مقام زن در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: دولت بدون مشارکت مردم توانایی انجام کاری را ندارد و اساساً ستاد نیز رویکرد اجتماعی را به‌عنوان رویکرد مهم در دستور کار خود قرار داده و در این راستا، جلسات مختلفی را با اقشار مختلف جامعه برگزار کرده است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته در راستای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، وزیر کشور و دبیرکل ستاد نشست‌هایی را با رسانه‌‌های گروهی، ریاست سازمان بسیج، روسای کانون مداحان، ورزشکاران، هنرمندان سینما، مسئولان کمیته امداد و تشکل‌ها و سازمان‌های خیریه برگزار کرد و همچنین تفاهمنامه‌هایی در راستای این رویکرد منعقد شد. تصمیم داریم این فعالیت‌ها را در سال 93 نیز افزایش دهیم، چون معتقدیم بدون همکاری مردم نمی‌توانیم با مواد مخدر مبارزه کنیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: بند 9 سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که بر اتخاذ تدابیر لازم برای حضور و مشارکت جدی مردم و خانواده‌ها در زمینه‌های پیشگیری، کاهش آسیب و درمان معتادان تأکید دارد و همچنین ماده 15 اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر وظیفه‌ای را بر دوش ستاد گذاشته‌اند و آن توجه به مشارکت‌های اجتماعی است که امیدوارم اینگونه جلسات تداوم یابد.

جزینی مقابله با مواد مخدر را یکی از فعالیت‌های مهم ستاد مبارزه با مواد مخدر برشمرد و گفت: این فعالیت به طور کل، قدمتی صد ساله در کشور دارد اما توجه به حوزه کاهش تقاضای مواد مخدر، برابر مطالعات انجام شده سابقه‌ای 10 یا 12 ساله دارد.

وی با بیان اینکه خانه‌های مجردی خطر ابتلا به اعتیاد را افزایش می‌دهند، گفت: طبق تحقیقات صورت گرفته بیشترین آمار معتادان از همین خانه‌های مجردی است.

وی همچنین گفت: طبق شیوع‌شناسی صورت گرفته در سال 90 ، چهار دهم درصد از دانش‌آموزان در سنین 16 و 17 یک بار ماده محرک شیشه را برای موفقیت در امتحانات خود استفاده کرده‌اند و امسال نیز شیوع‌شناسی در بین دانش‌آموزان انجام خواهد شد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: شب‌های امتحان نزدیک است و برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان به خاطر تبلیغات غلط و از روی ناآگاهی برای تقویت حافظه و شب بیداری از ریتالین استفاده می‌کنند، در شب‌های امتحان، فروش ریتالین 50 درصد افزایش می‌یابد .

جزینی در بخش دیگری از سخنان خود بر حمایت مسئولان از سازمان‌های مردم‌نهاد تاکید کرد و گفت: در سال گذشته شاهد رشد 53 درصدی تعداد سازمانهای مردمی فعال بودیم به‌طوری که در سال 92 تعداد این سازمانها (سمن‌ها) از 1851 به 1208 مورد رسید، این یک حرکت مبارکی است و نشان می‌دهد که تشکل‌ها برای حضور خود در مبارزه  همه جانبه با مواد مخدر احساس نیاز می‌کنند.

وی با بیان اینکه 765 سمن از مجموع این سمن‌ها در بخش فرهنگی و پیشگیری، 896 سمن در بخش درمان و 190 سمن در زمینه کاهش آسیب فعالیت می‌کنند، گفت: با توجه به رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر، لازم است که سمن ها بیشتر در حوزه پیشگیری فعالیت داشته باشند.

جزینی توجه به اشتغالزایی بهبودیافتگان را امری مهم عنوان کرد و گفت: گلایه بهبودیافتگان از نبود شغل است، لذا کمک کنید که این ادبیات در بین مردم جاری شود که می‌توان دست معتاد را گرفت، الان این ادبیات وجود ندارد و کسی حاضر نیست به معتادان کمک کند، پس باید فرهنگ‌سازی مناسبی در این خصوص صورت بگیرد.

وی بر تسهیل تاسیس سازمان‌های مردم‌نهاد و آموزش توانمندسازی برای آنها تاکید کرد و گفت: باید از سازمانهای مردم نهاد در تصمیم‌گیری‌ها استفاده کرد، در حقیقت سازمان‌های مردم‌نهاد رابط بین مردم و دولت هستند و در این خصوص، اینگونه سازمان‌ها نقش حساس و ویژه‌ای دارند.

 انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها