امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79611
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۱۳
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جلسه پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهور، ساعت 12 به وقت محلی با به صدا در آوردن زنگ جلسه، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جلسه پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهور، ساعت 12 به وقت محلی با به صدا در آوردن زنگ جلسه، آغاز شد و دقایقی بعد رأی گیری آغاز شد. 
طبق اخبار دو روز گذشته روشن بود که رقابت سمیر جعجع، نامزد جریان 14 مارس، در این جلسه با آراء سفید خواهد بود. در پایان شمارش آراء، تعداد کل آراء 124 رأی اعلام شد که سهم آراء سفید 52 رأی، سهم سمیر جعجع 48 رأی و سهم هنری الحلو، نامزد ولید جنبلاط، از سران دروزی‌های لبنان، 16 رأی و بقیه آراء باطله اعلام شد.
جعجع پس از پایان رأی‌گیری بدون هیچ اظهارنظری پارلمان را ترک کرد.
ستریدا جعجع، سیاستمدار و نماینده پارلمان لبنان (از سال ۲۰۰۵) و عضو هیئت اجرایی حزب «القوات اللبنانیة» به ریاست همسرش سمیر جعجع، از اینکه شوهرش حتی از کسب 50 رأی بازماند، اظهار تعجب کرد.
منابع خبری از عصبیت ستریدا جعجع خبر دادند. گفته می‌شود ستریدا از افراد نزدیک به محافل اسرائیلی است و حتی خط مشی جعجع از سوی او تعیین می‌شود.
بر این اساس، انتخاب رئیس جمهور به جلسه آتی کشیده شد. نبیه بری جلسه آتی را چهارشنبه آینده ساعت 12 (به وقت بیروت) اعلام کرد.
آنچه در جلسه رأی‌گیری امروز بسیار حائز اهمیت بود، آرائی بود که به سود «رشید کرامی» و «طارق دانی شمعون» انداخته شد. کسانی که در قید حیات نیستند. رشید کرامی نخست وزیر اسبق لبنان در ژوئیه 1987 ترور شد و دانی شمعون سیاستمدار سابق لبنانی نیز  22 اکتبر 90 ترور شده است. در هر دو این ترور‌ها سمیر جعجع متهم است و این دو رای نیز برای اشاره به این موضوع انداخته شده است.
در جلسه رأی‌گیری چهار نماینده سعد الحریری، عقاب صقر، إیلی عون وخالد الضاهر نیز غایب بودند.

بر اساس قانون، رئیس جمهور باید بتواند از میان 128 نماینده پارلمان، حداقل رأی 86 نماینده را به خود جلب کند، در غیر این صورت، رای‌گیری به دور دوم کشیده می‌شود که در آن اکثریت نصف به علاوه یک حاضران (65 رأی) برای انتخاب رییس جمهوری، کافی است.
طبق «توافق طائف»، رئیس جمهور باید مسیحی، نخست وزیر از اهل تسنن و رئیس پارلمان نیز باید شیعه باشد.

«میشل عون» رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح لبنان نیز که از طرف جریان 8 مارس، جهت نامزدی ریاست جمهوری مطرح شده است در این جلسه حاضر بود اما قبل اعلام نتیجه ساختمان پارلمان را ترک کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها