امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79740
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، حمید عمرانی‎رکاوندی اظهار داشت: ایکوموس با انتخاب شعار «میراث یادمان‎ها» در سال 2014 توجه ملت‎ها را به سمت اهمیت، ارزش و مانایی میراث فرهنگی، بناها و محوطه‌های تاریخی در یادها و خاطره‎های مردم معطوف کرد.

وی افزود: این شعار، پیام‎آور رسالتی برای تمامی ملت‎ها، با فرهنگ‎های مختلف شد تا گامی بلند به سوی هویت و فرهنگ ارزشمندی که از گذشتگان به یادگار مانده بردارند و متوجه آثاری با پیشینه‎ای به بلندای تاریخ و گاها پیش از آن، که در هر خشت خشت آن می‎توان دانش، ذوق و هنر معماران و هنرمندان هر مرز و بومی را شاهد بود، شوند.

عمرانی‎رکاوندی از اهداف مهم کمیته ملی بناها و محوطه‌های تاریخی (ایکوموس ایران) را ترویج و گسترش فرهنگ مطالعه و معرفی بناها و محوطه‌های تاریخی، تشویق به حمایت، حفاظت، احیا، مرمت بناها و محوطه‌های تاریخی و ترویج فرهنگی آن در سطوح ملی و بین‌المللی و جلب نظر موسسات، نهادها نسبت به اهمیت بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی برشمرد.

وی تصریح کرد: به منظور ایجاد همکاری و حمایت بین‌المللی از آثار و بناهای تاریخی، در سال 1933 کمیسیونی به نام کمیسیون بین‌المللی بناهای تاریخی در جامعه ملل ایجاد شد که اهداف این کمیسیون تلاش برای ایجاد همکاری و حمایت بین‌المللی از میراث فرهنگی و تاریخی کشورها از طریق تدوین توصیه‌نامه‌ها، ارائه آموزش‌های تخصصی لازم، ارتقای سطح آگاهی عمومی نسبت به ارزش‌های این قبیل آثار، تدوین قوانین ناظر به حمایت از آنها در سطح ملی و تدوین معاهدات جهانی برای حمایت بین‌المللی از میراث فرهنگی است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان ادامه داد: شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی، که مقر آن در پاریس است و نام آن به حسب حروف اول کلمات لاتین تشکیل دهنده نام آن به طور اختصار «ایکوموس» است، نهادی غیردولتی و همکار یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) است که در ورشو و در سال 1965 تشکیل شد و مهمترین مرجع بین‌المللی است که در زمینه حفاظت از بناها و محوطه‌های تاریخی به صورت تخصصی فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه ایکوموس ایران در 29 فروردین 1381 به طور رسمی تشکیل شده و فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: از جمله کمیته‎های علمی آن در ایران کمیته تخصصی آمادگی خطر ICORP، کمیته مناظر فرهنگی  ICOMOS-IFLA، کمیته آموزش، کمیته برنامه‌ریزی می‌توان نام برد.

عمرانی با اشاره به اهداف راهبردی شورای بین‌المللی ایکوموس، افزود: افزایش اعتبار فهرست میراث جهانی، اطمینان از حفاظت مناسب از میراث جهانی، تشویق ظرفیت سازی کارآمد در کشورهای عضو، افزایش آگاهی، سطح مشارکت و پشتیبانی عموم از آثار میراث جهانی از طریق ارتباط و تقویت نقش جوامع در اجرای کنوانسیون میراث جهانی از اهداف راهبردی شورای بین‎المللی ایکوموس است.

وی اظهار امیدواری کرد: با برگزاری نشست‎های تخصصی و تلاش برای تحقق اهداف راهبردی شورای بین‎المللی ایکوموس و همچنین حفظ و احیای آثار تاریخی و باستانی استان، شاهد رونق گردشگری تاریخی و فرهنگ‎سازی مناسب برای حفاظت از ابنیه ها و یادمان های ارزشمند استان باشیم.

گفتنی است، در این نشست، جبرئیل نوکنده در خصوص کاوش باستان شناسی و ساماندهی پل آق‎قلا، علیرضا صفرزاد در خصوص ساماندهی و مرمت مناره مسجد جامع، جمیله پورقاسم در خصوص ساماندهی و مرمت مدرسه تقوی و حسین دباغ در خصوص ساماندهی و مرمت مدرسه عمادیه به سخنرانی تخصصی پرداختند.

بازدید از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان به همراه تصاویری از بناهای تاریخی از برنامه‎های جانبی این نشست بود.
انتهای پیام/2307/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها