امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۵:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79775
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، نویسنده کتاب در این محفل که با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی افغانستان، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، نویسنده کتاب در این محفل که با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی افغانستان، ایران و تاجیکستان در  تالار «هفت اورنگ» سفارت افغانستان برگزار شد، تهیه و انتشار «لبخند خدا» را صدایی در برابر آنانی دانست که از دین و هویت دینی چهره‌ای خشن تصویر می‌کنند.
 

وی تصریح کرد: هدف از تهیه کتابی با این نام که متشکل از اشعار ایجاد شده در چند سال اخیر از جمله در تاجیکستان است، بلند کردن صدای محبت دینی با معرفت نیاکان می‌باشد.

وی این کتاب‌ را نتیجه اخلاص و عشق به گذشتگان و همچنین الهام از حال‌وهوای  واقعی شاعرانه تاجیکستان عنوان کرد.

کتاب «لبخند خدا» که بیش از 60 شعر و رباعی را با الفبای فارسی و حروف سریلیک در خود دارد، اولین کتاب این شخصیت مطرح در جامعه علمی و ادبی افغانستان  و ایران است که در کشور تاجیکستان به مرحله انتشار رسیده است.

در ابتدای این کتاب آمده‌است: قلمرو تاجیکستان کنونی از چشم‌انداز هویت فرهنگی و تمدنی پیوند ناگسستنی با خراسان بزرگ دارد و بی‌گمان در محدوده یک فرهنگ مشترک فارسی نقش برجسته‌ای می‌تواند پیدا کند.

بنابر نظر وی، تقویت همزبانی، همدلی و پایبندی به منافع مشترک افغانستان و تاجیکستان در قرن 21 بخشی مهم در دیپلماسی فرهنگی این کشورها است.

«عبدالجبار رحمان‌اف» از دیگر دانشمندان تاجیک طی سخنانی در این مراسم گفت: از آشنایی با آثار این شاعر توانا به این نتیجه رسیدم که، او  با آموزش خوب صنعت و سنت‌های نظم پیشینیان، سبک و روش‌های خاص خود را پیدا و در ادبیات معاصر امروز سه حوزه ادبی ایران، افغانستان و تاجیکستان مقام خود را تعیین کرده‌ است.

وی افزود: بیشتر اشعار واردشده به این کتاب به شکل غزل نوشته شده و در بیان معنا از تعبیر و واژه‌های مناسب و جالب برای هر خواننده استفاده شده است.

به اعتقاد این دانشمند، اشعار این مجموعه بیانگر آن است که آرزو همزمان با آشنایی و خوب دانستن آثار شاعران کلاسیک و ستارگان آسمان ادب فارسی با نوشته‌ها و سبک شاعران دوران معاصر ایران به مانند نیما یوشج ، احمد شاملو، سهراب سپهری، شفیع کدکنی نیز به خوبی آشنا است.

«عبدالنبی ستارزاده» از دیگر محققان شناخته شده تاجیک که برای کتاب «لبخند خدا» نقدی نیز نوشته‌است، در این محفل گفت: تاجیک‌ها تاکنون با نمونه اشعار خواندنی «عبدالغفور آرزو» که چند سال است به عنوان سفیر افغانستان در تاجیکستان مشغول به انجام ماموریت است، فقط از طریق مطبوعات و مجلات آشنا بودند.

وی افزود: کتاب لبخند خدا نخستین مجموعه شعر این شاعر توانا و شخصیت مطرح در محافل ادبی معاصر است که با حروف فارسی و سریلیک در تاجیکستان منتشر شده و امکان آشنایی علاقمندان را به نوشته‌هایش فراهم کرده است.

کتاب لبخند خدا یک هزار نسخه به چاپ رسیده‌است.

عبدالغفور آرزو از شخصیت های پرکار در حوزه علم و فرهنگ افغانستان بوده و تا کنون بیش از سی کتاب و مجموعه مقالات در افغانستان، ایران و تاجیکستان منتشر کرده‌است.

کتاب‌های نقد خلیلی (پژوهشی گذرا بر جهان‌نگری استاد خلیل‌الله خلیلی)، گذیده رباعیات بیدل، بوطیقای بیدل، مقایسه انسان کامل از دیدگاه بیدل و حافظ، در خانه آفتاب، شعرو شهود عارفانه، درنگی در ادبیات فرنگ، عاشقان را خدای صبر دهاد(در قلمرو فرخی)، بازگشت ادبی(بیگانه‌برگی در ادبیات افغانستان)، سرود مسلسل، نیم نگاهی به تفسیر مفاتیح‌الغیب (قران‌پژوهی)، سیاست خارجی افغانستان در قرن 21، افغانستان و جامعه جهانی ... عنوان‌های تعداد از کتاب و نوشته های آرزو است که تاکنون منتشر شده‌اند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها