امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79794
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «خالق‌بیک سلطانوف» وزیر حمل‌ونقل قرقیزستان در دیدار با سفیر کشورمان در بیشکک ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «خالق‌بیک سلطانوف» وزیر حمل‌ونقل قرقیزستان در دیدار با سفیر کشورمان در بیشکک از برگزاری جلسه آتی کمیسیون مشترک اقتصادی 2 کشور خبر داد.
 

«علی نجفی» سفیر کشورمان در قرقیزستان نیز در این دیدار انتصاب سلطانوف را به ریاست بخش قرقیزی کمیسیون اقتصادی مشترک 2 کشور تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که قرار گرفتن وی در این سمت، پویایی و تحرک روابط اقتصادی 2 کشور را در پی داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت گسترش روابط اقتصادی 2 کشور بویژه در حوزه حمل‌ونقل و ارتباطات، خواستار تقویت تلاش‌های طرفین در این زمینه شد.

سفیر کشورمان با اشاره به انتصاب و فرستادن سفیر جدید قرقیزستان به تهران و هماهنگی با وی در جهت توسعه روابط 2 کشور، بر نقش برجسته کمیسیون مشترک اقتصادی فیمابین تأکید کرد.

نجفی در ادامه با اعلام این که حجم مبادلات تجاری ایران و قرقیزستان در مقایسه با میزان کلی تجارت ایران و کشورهای آسیای مرکزی بسیار پایین است، تقویت پایه‌های روابط اقتصادی از جمله برقراری پرواز مستقیم بین 2 کشور، ارائه تسهیلات در بخش ویزا و ارتباط بیشتر بخش‌های خصوصی 2 طرف را از نکات مهم در بالا بردن میزان مبادلات اقتصادی برشمرد.

وی همچنین با اعلام خرسندی از تصمیم قرقیزستان برای راه‌اندازی مجدد سرکنسولگری این کشور در مشهد، ابراز امیدواری کرد که هرچه سریعتر پرواز مستقیم بین 2 کشور فعال شود چراکه این امر گام بسیار مهمی در راستای تقویت روابط اقتصادی خواهد بود.

وزیر حمل‌نقل قرقیزستان نیز با تأکید بر اهمیت پرواز مستقیم بین 2 کشور در تقویت مراودات فیمابین، خواستار مساعدت طرف ایرانی در اجرایی شدن این مسئله شد.

 سفیر کشورمان در این دیدار همچنین خواستار رایزنی بخش‌های اقتصادی 2 کشور قبل از برگزاری کمیسیون مشترک در ماه سپتامبر سال جاری میلادی شد که در این زمینه از طرف سفارت کشورمان در قرقیزستان «فراتی» رایزن اقتصادی سفارت و از طرف قرقیزستان خانم «الینا» رئیس بخش روابط خارجی وزارت حمل‌ونقل این کشور مسئول هماهنگی و آماده کردن پیشنهادات طرفین در این زمینه شدند.

نجفی همچنین با یادآوری مذاکرات رؤسای جمهور 2 کشور در زمان سفر دکتر روحانی به بیشکک در زمینه مسیر ریلی ایران، اقغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و چین، اجرای این پروژه را یک گام راهبردی برای تقویت مناسبات اقتصادی این کشورها برشمرد که باید تلاش‌های زیادی بر روی آن معطوف شود.

در ادامه سفیر کشورمان با اشاره به میزان پیشرفت این پروژه در ایران و افغانستان که با مشارکت طرف ایرانی صورت می‌گیرد، اجرایی شدن آن را یک تحول مهم در منطقه برشمرد.

وزیر حمل‌نقل قرقیزستان نیز با تأکید بر اهمیت موضوع دسترسی این کشور به آب‌های آزاد در بنادر جنوبی ایران، افزود: بیشکک حتما برای این مسئله مهم نیز برنامه‌ها و تدابیری را خواهد اندیشید.انتهای پیام/ز

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها