امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79803
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پس از اعلام آغاز نام نویسی انتخابات ریاست جمهوری سوریه به مدت 10 روز توسط ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پس از اعلام آغاز نام نویسی انتخابات ریاست جمهوری سوریه به مدت 10 روز توسط «جهاد اللحام»، رئیس پارلمان این کشور، مردم سوریه خود را برای برگزاری این انتخابات آماده می‌کنند.

در این ارتباط محافل سوری درباره گزینه‌های احتمالی که خود را برای نامزدی در این انتخابات نامزد خواهند کرد، از «قدری جمیل»، رئیس جبهه معارض تغییر و آزادی و معاون سابق نخست وزیر سوریه سخن می‌گویند.

با این حال نام‌‌های دیگری نیز از پارلمان سوریه به گوش می‌رسند که قصد نام نویسی در این انتخابات را دارند و از جمله این افراد می‌توان از «احمد الکزبری» و «فهمی حسن»، نماینده ریف حلب نام برد که قرار است، ظرف همین روزها مدارک خود برای نام نویسی را به دادگاه قانون اساسی سوریه ارائه دهند.

همچنین از قصد «علی حیدر»، وزیر آشتی ملی برای حضور در این عرصه نیز سخن گفته شده که در میان معارضان سوری به دلیل پیگیری روند آشتی‌ها و مصالحه‌های ملی چهره آشنایی است.

در همین راستا خیابان‌های دمشق و مراکز تجاری آن شاهد تشکیل کمپین‌هایی است که به «کمپین فراخوان بشار اسد برای نامزدی» معروف شده تا به این طریق مردم سوریه نشان دهند که خواستار نامزدی رئیس جمهوری کنونی خویش در انتخابات هستند.

اما در عرصه خارجی واکنش‌ها در قبال انتخابات ریاست جمهوری سوریه دو روند را طی می‌کند. یکی روند حامیان سوریه که در انتظار نتایج آراء خارج شده از صندوق‌ها هستند، در حالی‌که در طرف دیگر مخالفان این انتخابات قرار دارند و در راس این مخالفان باید از سازمان ملل متحد یاد کرد که در اولین واکنش خود اظهار داشته برگزاری این انتخابات مخالف بیانیه ژنو است.

در این ارتباط محافل سیاسی و رسانه‌ای سوری تاکید می‌کنند که این واکنش سازمان ملل نشان می‌دهد که این سازمان پرچمدار مخالفان برگزاری انتخابات در سوریه است، در حالی‌که آنها گروه‌های مسلح و تلاش‌های آنها برای مانع تراشی در این راه هم نادیده نمی‌گیرند.

همچنین این محافل از موضع گیری سریع سازمان ملل در ارتباط با انتخابات در مقایسه با موضع گیری آن در قبال بیانیه ژنو 1 که نظام سوریه در آن مشارکتی اساسی نداشت متعجب و شگفت زده هستند و بعید نمی‌‌دانند که این جبهه گیری‌ها غرب را به تلاش برای تعطیلی انتخابات وادار نکنند، در حالی‌که این انتخابات در برابر دیدگان رسانه‌های داخلی و منطقه‌ای و خارجی برگزار خواهد شد.

به طورکلی، آنچه هم اکنون سوری‌ها را به خود مشغول داشته نامزدهای شرکت کننده در انتخابات برنامه‌های آنها و همچنین نحوه برگزاری انتخابات است.

این درحالی است که روز گذشته بندهایی از قانون اساسی سوریه که با انتخابات ارتباط پیدا می‌کند در پارلمان این کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تغییرات روی داده در آن به اطلاع عموم رسید و هم اکنون مردم سوریه درانتظار نامزدها هستند که طی 10 روز آینده نام آنها برای سوری‌ها آشکار خواهد شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها