امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۰۱:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79828
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 80
محمدرضا شمس، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره «قصه‌های سر و ته»، ...

محمدرضا شمس، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره «قصه‌های سر و ته»، بیان داشت: این کتاب دارای 14 قصه کوتاه برای گروه سنی کودک است که با تصویرگری «الهام کاظمی» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران می‌رسد.

وی اضافه کرد: دو کتاب هم در انتشارات «پیدایش» زیر چاپ دارم که کتاب نخست با عنوان «پیازی که گرمش بود» نامگذاری شده است که در حقیقت این اثر، یک قصه تصویری است.

شمس ادامه داد: عنوان دومین کتاب، «عمو سیبیلو» نام دارد که تحت عنوان کلی «داستان‌هایی که دوستشان داریم» از سوی نشر پیدایش برای مخاطبان کودک به زودی منتشر و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهرات در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، محمدرضا شمس در سال ١٣٣6 در محله شاهپور تهران در یک خانواده متوسط مذهبی به دنیا آمد. در سال اول هنرستان، با گروه تئاتر مرکز رفاه خانواده نازی آباد آشنا شد. در این گروه با بازیگران بزرگی همچون پرویز پرستویی همکاری کرد. پیامد این همکاری، بازی در نمایش‌های «خانه بارانی (فرامرز طالبی)»، «چشم در برابر چشم (ساعدی)»، «شب (امین فقیری)» بود. او در کنار بازیگری، هم شعر می‌گفت و هم نمایشنامه می‌نوشت.

شمس پس از انقلاب اسلامی، همکاری خود را با نشریه «کیهان بچه‌ها» آغاز کرد. نخستین شعر او به نام «نیلوفر من» در سال‌های نخست انقلاب به چاپ رسید. سپس به نوشتن داستان پرداخت.

محمدرضا شمس بعدها با مجله‌های «رشد نوآموز»، «کودک و دانش‌آموز»، «سروش کودک و نوجوان»، «باران»، «سلام بچه‌ها»، «پوپک» و «گلک» همکاری کرد.

نخستین کتاب این نویسنده با عنوان «اگر این چوب مال من بود»، در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسید. بعدها با انتشارات سروش، امیر کبیر، مدرسه، قدیانی، پیدایش، افق، محراب قلم، به نشر، حنانه، شباویز و رویش همکاری داشت. دستاورد این همکاری، چاپ بیش از 30 عنوان کتاب است.

عنوان برخی از کتاب‌های او شامل «یک سبد سیب»، «خواب و پسرک»، «افسانه روباه حیله‌گر»،‌ «اگر این چوب مال من بود»، «روباه و خروس»، «قصه آهو کوچولو»،‌ «دم قورباغه»، «دامنی پر از ستاره»، «خواب گمشده مادر بزرگ»، «قصه بهار»، «حسنی و دیو»، «پهلوان پنبه»، «امبرحمزه صاحبقران»، «دیوانه و چاه»، «مراد شمر»، «قصه‌های علمی»، «عروسی»،‌ «صیادان ماه» و «جاده»، است.

یکی از قصه‌های مجموعه «پهلوان پنبه» چاپ انتشارات افق به نام «به دنبال بخت»، در کتاب فارسی چهارم دبستان و قصه «روباه و خروس» چاپ انتشارات سروش، در کتاب «بخوانیم و بنویسیم» دوم دبستان چاپ شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها