امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79841
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری نمایش «طروپ طرب» با حضور جواد نوری و خیرالله تقیانی‌پور کارگردانان این اثر در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبری نمایش «طروپ طرب» با حضور جواد نوری و خیرالله تقیانی‌پور کارگردانان این اثر در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

تقیانی‌پور در ابدای این نشست در خصوص داستان نمایش «طروپ طرب» اظهار داشت: این نمایش به یکی از سوگلی‌های دربار ناصرالدین شاه می‌پردازد که از یک مطرب برای اجرای مراسمی دعوت می‌کند و در پی این اتفاق به طول عمر مطرب‌ها پی می‌برد.

وی در ادامه به شیوه اجرایی این نمایش اشاره کرد و گفت: طبق فعالیت‌های گذشته گروه «نقاب» برای اجرای این نمایش از شیوه‌های نمایش‌های آئینی سنتی همچون تخت حوضی،‌ نقالی‌، سیاه بازی‌، زن پوشی‌ و تکنیک‌های  تعزیه بهره بردیم.

کارگردان نمایش «تعبیر یک رویا» در خصوص بحث حمایت و عقد قرارداد از نمایش «طروپ طرب» اظها رداشت: عدم حمایت از آثار نمایشی به یک عادت در تئاتر تبدیل شده است.

خیرالله خیانی‌پور با انتقاد از عملکرد وزیر ارشاد گفت: متأسفانه وزیر محترم ارشاد هیچ شناختی از تئاتر ندارد و بدون توجه به شعار رهبری در سال 93، بودجه تئاتر را کاهش داده است، به طوری که 25 درصد از مبالغ قرارداد گروه‌های تئاتری کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه وزیر ارشاد هیچ شناختی از تئاتر ندارد، تصریح کرد: در وزیر فعلی ارشاد تعریفی از تئاتر وجود دارد. البته مسئولی که تا به حال به دیدن تئاتر نیامده است نمی‌تواند تعریف درستی از این هنر داشته باشد. پیشنهادم به آقای وزیر این است که به دیدن تئاتر بیایند شاید در تصمیماتی که برای آن می‌گیرم مثمر ثمر باشد.

کارگردان نمایش «پری» ادامه داد: با اتفاقاتی که در حال حاضر در حوزه اقتصاد تئاتر در حال شکل‌گیری است به طور حتم در سال 95 دوستان تئاتری برای اجرای یک نمایش باید با پرداخت پول به تئاتر شهر مجوز اجرا بگیرند. نمی‌دانم چرا هر اتفاقی که می‌افتد از تئاتر هزینه می‌کنند.

جواد نوری در همین راستا اظهار داشت: نمایش «سمنو» را در فروردین ماه سال گذشته اجرا کردیم اما هنوز با ما تسویه حساب نشده است معمولاً با تغییر مدیریت بسیاری از قواعد و قوانین مدیریتی تغییر می‌کند این در حالی است ما بر اساس چارچوب گذشته برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دادیم اما متأسفانه با تغییر مدیران این چارچوب تغیرر کرده است.

وی ادامه داد: از اسفند ماه سال گذشته هیچ قراردادی با هیچ گروهی بسته نشده است و همه چیز منوط به خرداد ماه و بودجه تئاتر شده است. حداقل انتظار ما اهالی تئاتر این است که با تغییر مدیریت قوانین تغییر نکند.

این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه مبلغ حمایت از آثار در سال گذشته بیشتر از سال 93 است، گفت: در سال 90 نمایش «پری» را اجرا کردیم که قراردادی که برای آن منعقد شد از مبلغ حمایت نمایش «تعبیر یک رویا» که در سال 92 اجرا کردیم،‌ بیشتر بود این در حالی است که تورم شرایط اقتصادی کشور و مسائل دیگر روز به روز در حال تغییر و افزایش است.

جواد نوری در بخش دیگری از این نشست گفت: تبلیغات در تئاتر خیلی کمتر شناخته شده و اتفاقی هم از جانب نهادهای دیگر برای این امر انجام نشده است این در حالی است که در سینما تبلیغات امری مرسوم است. برای رفع این مشکل در تئاتر نیاز به مدیریت جهادی دارد که مقام معظم رهبری آن را در ابتدای سال مطرح کردند.

خیرالله تقیانی‌پور نیز در خصوص تبلیغ یک نمایش اظهار داشت: بهترین تبلیغ برای یک اثر خود آن اثر است. در نمایش «تعبیر یک رویا» شاید بعضی از تماشاگرانمان نزدیک به 20 بار این اثر را دیدند؛ البته سعی ما نیز در تولید یک نمایش رضایت مخاطب است.

علی سلیمانی که در نمایش «طروپ طرب» به عنوان بازیگر حضور دارد در خصوص انتخاب نقش و عدم تمایل برخی بازیگران برای حضور در نمایش‌های آئینی سنتی  اظهار داشت: بازیگری کاری بسیار خصوصی است مگر در مواجهه با کارگردان. در انتخاب نقش بسیار دقت می‌کنم. هر بازیگر یک نگرشی برای ادامه کارش دارد. همواره نگرش من برای انتخاب نقش این بوده که نقشی را که انتخاب می‌کنم مرا به جلو پیش ببرد متأسفانه در نمایش‌های آیین سنتی این انتخاب یک ریسک محسوب می‌شود.

جواد نوری در بخش دیگری از این نشست در خصوص تجربه مشترک کارگردانی و لزوم کارگردانی مشترک یک اثر اظهار داشت: تجربه کارگردانی مشترک بین من و خیر‌الله تقیانی‌پور از سال 87 شروع شد. بعضی از نمایش‌ها می‌طلبد که به صورت مشترک پیش رود. خیرالله تقیانی‌پور چون نویسنده است و تمرکز بیشتری برای این مقوله دارد. کارهایی همچون  انتقال و مدیریت میزانسن را انجام می‌دهد و من نیز مدیریت اقدامات دیگری که بر عهده کارگردان است، را انجام می‌دهم. وظایف سنگینی بر عهده یک کارگردان است که ما سعی می‌کنیم با همکاری یکدیگر آن را کاهش دهیم.

خیرالله تقیانی‌پور نیز گفت: جواد نوری به عنوان چشم سوم اثر است. ما تمام بحث‌ها و برنامه‌ریزی‌های مربوط به نمایش را قبل و بعد از تمرین انجام می‌دهیم تا تداخلی به وجود نیاید.
 
به گزارش فارس، در نمایش «طروپ طرب» علی سلمانی، پونه عبدالکریم زاده، علیرضا ناصحی، جواد پورزند، وحید نفر، علیرضا مهران، مصطفی ساسانی، حسین شفیعی و محمد هادی عطایی ایفای نقش می‌کنند.

نمایش «طروپ و طرب» از هفتم اردیبشهت ماه ساعت 19:30 در تالار چهارسو اجرا می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها