امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 24
۱۶:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79846
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این سمینار که 2 ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این سمینار که 2 اردیبهشت ماه جاری با همکاری دانشکده اصول‌الدین دانشگاه شریف هدایت‌الله جاکارتا و اتاق ایران برگزار شد.

مَسری منصور رئیس جدید دانشکده اصول‌الدین این دانشگاه در سخنانی گفت: امروز روز بزرگی است که برای مناسبت روز زن این سمینار را برگزار می‌کنیم و از سخنرانان ایرانی و اندونزیایی در خصوص تبیین شخصیت زن در این دو کشور استفاده خواهیم کرد.

زینون کمال رئیس سابق این دانشکده گفت: اندونزی حدود 87 درصد مسلمان دارد و از آن تعداد 60 درصد را زن تشکیل می‌دهد.

وی افزود: شخصیت‌های زیادی از زنان در گذشته در اندونزی وجود داشته‌اند مانند کارتینی و غیره و حتی به مقام ریاست جمهوری نیز رسیده‌اند، ولی متأسفانه در حال حاضر نقش زنان امروزی در اکثر زمینه‌ها کمرنگ دیده می‌شود.

زینون کمال خاطر نشان ساخت: امید است این سمینار بتواند انگیزه‌ای در زنان اندونزیایی ایجاد کند که باعث رشد آنان در تمام زمینه‌ها شود.

سپس ابراهیمیان رایزن فرهنگی کشورمان نیز در سخنانی اظهار داشت: امروز سه محور «چگونه از استعداد عظیم زنان که نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند»، «می‌توان به شکل سالم استفاده کرد، مسأله جنسیت چگونه می‌تواند در خدمت تعالی انسان قرار گیرد نه انحطاط اخلاقی»، «به دلیل تفاوت‌های طبیعی جنس زن و مرد، چگونه می‌توان رفتاری را نهادینه کرد که به زن ظلم نشود» عمده در ایران برای زنان مورد تأمل و کنکاش است.

وی افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در حد توان، هم در عرضه تئوریک و هم عملی پاسخی منطبق با اسلام و قرآن نسبت به این محورها ارائه داده است که از این جهت می‌توان گفت ایران ارائه دهنده مدلی نوین به جهان در مسأله زنان است.

سپس سُرورین رئیس مرکز مطالعات زن و کودک این دانشگاه مقاله خود را ارائه داد و گفت: در خصوص زنان می‌توانیم از نظر ارزشی و تاریخی و وضعیت کنونی سخن بگوییم؛ از نظر ارزشی آیات و روایات مطالب ارزشمندی را بیان کرد و از نظر تاریخی لازم است به تاریخ زنان در صدر اسلام و دوره طلایی تمدن اسلامی و پس از آن برگردیم، بحث مهم بررسی وضعیت کنونی زنان است که چگونه زن می‌تواند به جایگاه واقعی خود برسد.

وی ادامه داد: زنان با وجود قوانین دینی، مذهبی و دولتی، عملاً در تبعیض قرار دارند و لذا نیاز به حرکتی داریم که زنان صدای خود را به دیگران برسانند و سیستم نامناسب را تغییر دهند.

رئیس مرکز مطالعات زن و کودک در ادامه به نقش آفرینی زنان در تاریخ اسلام با استناد آمار پرداخت و بیان داشت: زنان اندونزیایی با الهام از تعالیم قرآن لازم است در حرکت‌های دینی و تربیتی فعالیت‌های گسترده‌ای انجام دهند.

سخنران پایانی این سمینار خانم دینا سلیمان رئیس مرکز مطالعات زن و کودک  بود که با توجه به حضور چند ساله ایشان در جمهوری اسلامی ایران به تبیین جایگاه زنان مسلمان ایرانی پرداخت و اظهار داشت: شهید مطهری در خصوص حق و وظیفه زنان به اصل عدالت معتقد است، نه برابری. همچنین رهبر معظم ایران در خصوص جایگاه زن در زندگی و جامعه مطالب مهمی را بیان کردند.

وی افزود: بر اساس روایت که «کسی که یک شب را بدون توجه به مسایل مسلمانان سپری می کند، مسلمان محسوب نخواهد شد»، این امر شامل زنان نیز می‌شود و آن‌ها هم باید نسبت به اتفاقات پیرامونی خود نقش آفرین باشند.

دینا سلیمان اظهار داشت: دستورات اسلام کامل نازل شده است، ولی چرا بسیاری از کشورها با مشکلات زیادی روبرو هستند؟ پاسخ این است که در بسیاری از کشورها، ضمانتی در اجرای قوانین وجود ندارد، لذا در ایران می‌بینیم که بحث زن در قانون اساسی آمده است و حتی پنج بار واژه زن ذکر شده، در حالی که واژه زن در قانون اساسی آمریکا و اندونزی وجود ندارد.

وی ادامه داد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسایل زن، از جمله برابری مقابل قانون، حقوق زن و حق اشتغال مبتنی بر رعایت مصالح خانواده را بیان کرده است.

در پایان، دانشجویان و اساتید حاضر در خصوص شخصیت حضرت زهرا(س)، اینترنت در ایران و نگاه مقام معظم رهبری را نسبت به زنان و چگونگی جمع حجاب با کار اجتماعی و نیز خانواده در ایران سؤالاتی را از رایزن فرهنگی ایران مطرح کردند که ابراهیمیان به آن‌ها پاسخ داد.

ناگفته نماند در حاشیه این سمینار، نمایشگاه قرآن مجید و آثار نفیس برگزار شد. 

*وزیر سابق دین اندونزی: تفکر شیعی بهره‌مند از استدلال است و ما آن را می‌پذیریم

حجت‌الله ابراهیمیان رایزن فرهنگی ایران در اندونزی با قریش شهاب وزیر سابق دین و صاحب تفسیر «المصباح» در محل مرکز مطالعات قرآن دیدار و گفتگو کرد.

شهاب ضرورت نشست‌های علمی در زمینه‌های قرآنی در اندونزی را مهم توصیف کرد و یادآور شد: شایسته است با برگزاری نشست‌های علمی سوء تفاهمات میان علما و مردم برطرف شود.

وی گفت: ما معتقد به احترام به همه آرا و نظراتی  که با استدلال، عقل و قرآن همراه باشد، هستیم، ما با اینکه از زمره شیعیان نیستیم ولی چون تفکر شیعی بهره‌مند از استدلال است، لذا پذیرای آن هستیم.

ابراهیمیان گفت: عالمان شیعی نقش زمان و مکان در اجتهاد را مؤثر می‌دانند و امروزه نشست‌ها و سمینارهای علمی در این زمینه در شهر قم مرکز ثقل مباحث علمی‌مان برگزار می‌شود و حتی سمیناری با عنوان «نقش زمان و مکان در اجتهاد از دیدگاه امام خمینی(ره)» در شهر مقدس قم برگزار شد که در آن سمینار بزرگ علمی ده‌ها مقاله علمی در این خصوص از طرف دانشمندان سنی و شیعی ارائه شد.

قریش شهاب سؤال دوم را اینگونه مطرح کرد: ما علمای اهل سنت به کتاب «بخاری» احترام زیادی قائل هستیم و معتقدیم بعد از قرآن کتاب بخاری مستند است، البته در این خصوص اختلافاتی وجود دارد، اکثراً معتقدند همه کلمات کتاب بخاری حجت است و بنده معتقدم اینچنین نیست که تمام کلمات بخاری درست باشد؛ حال سؤال این است که کتاب کافی کلینی که با عنوان منبع برای عالمان شیعی مطرح است، آیا درجه‌ای به اندازه بخاری نزد ما دارد و تمام کلمات آن حجت است؟

رایزن فرهنگی کشورمان در پاسخ گفت: منابع شیعی عبارتند از قرآن، سنت، اجماع و عقل و در سنت چهار کتاب را به عنوان کتب مرجع و معتبر قبول داریم: کافی، تهذیب، استبصار و من لایحضره الفقیه، در عین حال که این چهار کتاب را منبع معتبر می‌دانیم، اما معتقدیم که قرآن قطعی الصدور و ظنی‌الدلالة و سنت ظنی‌الصدور و قطعی‌الدلالة است.

در ادامه قریش شهاب افزود: کسانی که امروزه علیه تشیع ترویج می‌کنند، استنادشان به کتب قدیمی شیعه است و لذا باید اطلاع رسانی شود که عالمان معاصر شیعی تحکم به رأی و نظر سابق ندارند و این مطلب در میان بزرگان اهل سنت روشن شود.

ابراهیمیان بیان داشت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی شخصیتی هستند فقیه که اهانت به صحابه را حرام می‌دانند و امروز باید عالمان دینی بیش از هر زمان دیگر نسبت به حفظ اصل اسلام دغدغه داشته باشند.

وی ادامه داد: شایسته است عالمان دینی از ایران به اندونزی و نیز از اندونزی به ایران و شهر قم مسافرت کنند تا ابهاماتی که وجود دارد، برطرف شود.

در این دیدار همچنین در خصوص برگزاری سمینارهای سال ۹۳ رایزنی فرهنگی ایران با عنوان‌های «زن از دیدگاه امام جعفر صادق(ع) و امام شافعی» و سمینار بین‌المللی حج بحث و تبادل نظر شد.

در پایان، رایزن فرهنگی، قدیمی‌ترین سنگ مضجع شریف امام رضا(ع) را به وزیر سابق دین اندونزی اهدا کرد.

بر اساس این گزارش،‌ استاد قریش شهاب این روزها علاوه بر حضور در مراکز علمی به عنوان استاد بزرگ قرآنی برنامه‌های متعددی در تلویزیون اندونزی برگزار می‌کند.

*برگزاری نمایشگاه فرهنگی به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) در نیویورک

به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) و هفته زن نمایشگاهی به همت نمایندگی فرهنگی کشورمان در مؤسسه اسلامی نیویورک برگزار شد.

در این نمایشگاه مجموعه‌ای از نرم‌افزارهایی پیرامون شخصیت زن مسلمان، کتب و لوح‌ها فشرده مرتبط با موقعیت و جایگاه زن مسلمان ایرانی به نمایش درآمد.

در این نمایشگاه همچنین لوح فشرده تهیه شده توسط کانون میثاق زندگی نیز در این نمایشگاه به نمایش درآمد. این دی‌وی‌دی حاوی حقوق زن مسلمان به زبان انگلیسی است. با این وجود تابلوهای متنوع از حضور زن ایرانی در مناصب و موقعیت‌های اجتماعی نیز جهت بازدید عموم به نمایش گذاشته شد.

*حضور حافظ و قاری برگزیده کنیایی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران

در مدرسه حیدری مرکز اسلامی جعفری، با حضور رایزن فرهنگی کشورمان در کنیا و حجت‌الاسلام شیخ نور محمد امام جمعه و جماعات مسجد جعفری در شهر نایروبی فعالیت‌های قرآنی مجتمع آموزشی جعفری بررسی شد.

شفیعی شکیب در رابطه با برگزاری مسابقات قرآنی در کنیا گفت: رایزنی فرهنگی ایران چند مسابقه قرآنی را در مناطق و شهرهای مختلف در هفته‌های گذشته برگزار کرده است و هنوز هم ادامه دارد. بنابراین مسابقه نهایی که به زودی در نایروبی برگزار می‌شود، از بین حافظان و قاریان منتخب از مسابقات منطقه‌ای یک حافظ و یک قاری برگزیده به «مسابقات بین المللی قرآن کریم» تهران اعزام می شوند.

شیخ نور با استقبال از این اقدام رایزنی فرهنگی  ایران درخواست کرد که دانش آموزان مدرسه حیدری نیز در این رقابت‌ها حضور یابند که مورد پذیرش رایزن فرهنگی کشورمان قرار گرفت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها