امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۰:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79858
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۲۵
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمانشاه، آیت‌الله شیخ محسن اراکی چهارشنبه‌شب در نشست خبری همایش امامت مسلمین، راهبرد ایجاد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرمانشاه، آیت‌الله شیخ محسن اراکی چهارشنبه‌شب در نشست خبری همایش امامت مسلمین، راهبرد ایجاد امت واحده اسلامی با اصحاب رسانه استان کرمانشاه اظهار داشت: مسئله وحدت امت اسلامی، یک تاکتیک برای جمهوری اسلامی نیست.

وی، وحدت امت اسلامی را از اهداف جمهوری اسلامی دانست که در قانون اساسی بدان پرداخته شده و این موضوع را آرزوی مصلحان جهانی عنوان کرد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه بنیان جمهوری اسلامی براساس وحدت امت اسلامی بنا شده است، خاطرنشان کرد: قرن بیستم آغاز نهضت بیداری جهان اسلام بوده و رهبران این نهضت همواره شعار وحدت سر داده‌اند.

به گفته آیت‌الله اراکی، امام راحل پرچم وحدت را برافراشتند و پس از ایشان مقام معظم رهبری موضوع وحدت را پی‌گیری می‌کنند.

این دانشمند جهان اسلام با اشاره به اینکه خاورمیانه به‌عنوان قلب جهان اسلام بیش از یک قرن درگیر جنگ داخلی بوده، گفت: اگر جوامع اسلامی دست به‌دست هم بدهند و در عرصه سیاست و اقتصاد همکاری کنند، بزرگ‌ترین اقتصاد و قدرت سیاسی جهان هستند.

آیت‌الله اراکی، کشورهای اسلامی را دارای نیروهای انسانی ارزشمند در عرصه فرهنگ بیان کرد و اذعان داشت: کشورهای اسلامی می‌توانند در دانش، فرهنگ، هنر و... حرف نخست را در جهان بزنند.

این متخصص علوم دینی عنوان داشت: دین در نزد خدا اسلام است و اهل کتاب به‌دلیل اختلاف از جاده اسلام خارج شده‌اند و وحدت ضروری‌ترین داروی درد جوامع اسلامی است.

این پژوهشگر مسائل مذهبی تصریح کرد: ایجاد وحدت در شرایط کنونی کار دشواری است که مجمع جهانی تقریب برنامه و طراحی این امر مهم را انجام می‌دهد.

وی، فعالیت مجمع جهانی تقریب در دو دهه گذشته از تأسیس آن ‌را در سه فاز تئوری‌سازی وحدت، ترویج گفتمان تقریب در جوامع اسلامی و تقریب میدانی و عملیاتی عنوان کرد.

آیت‌الله اراکی از انجام پروژه‌های عمیق، ارائه راه‌کار‌ها و تعریف استراتژی‌ها در زمینه تقریب با کمک نخبگان در فاز اول خبر داد و گفت: بسیاری از ارزش‌ها در نتیجه حاکمیت استعمارگران و ستمگران بر جوامع اسلامی، به‌فراموشی سپرده شده بود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ابراز داشت: زمینه برای وحدت جوامع اسلامی و همکاری بین آن‌ها دشوار بود که مجمع جهانی تقریب توانسته این گفتمان را به تمام کشور‌های جهان بکشاند.

وی، برگزاری سمینارهای مختلف در این زمینه را در کشورهای مختلف و ورود اندیشمندان جهان اسلام به این گفتمان را نمونه‌هایی از اثرگذاری اقدامات مجمع جهانی تقریب ذکر کرد.

این مسئول با بیان اینکه در کشورهای مختلفی همایش تقریب برگزار کرده‌ایم، ادامه داد: سران و نخبگان جهان اسلام در این همایش‌ها در راستای وحدت به گفت‌و‌گو پرداخته و راه‌کار نشان دادند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی متذکر شد: اگر فعالیت مجمع جهانی تقریب نبود، توطئه‌های دشمنان برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان همه را درگیر جنگ داخلی می‌کرد و نقش ایران در کنترل مشکلات و اختلافات بی‌بدیل بوده است.

وی با اشاره به اینکه تقریب میدانی در قالب پروژه‌ها و طرح‌های عملیاتی به اجرا درمی‌آید، عنوان کرد: طرح تشکیل کمیته‌ای متشکل از چهل نفر از شخصیت‌ها و بزرگان شیعه و سنی جهان اسلام نمونه‌ای از این اقدامات است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی کار این کمیته را ارائه راه‌کارهای نزدیک کردن طرفین اختلاف در جوامع بحرانی دنیای اسلام بیان کرد.

آیت‌الله اراکی با تأکید بر اینکه برای مصر، بحرین و... طرح داریم و کلیات آن مطرح شده است، اذعان داشت: کنفرانس بزرگی در مالزی طی چند هفته آینده برگزار می‌شود که در کنار آن کنفرانس دفاع از اقصی وجود دارد. مسجدالاقصی در مرز خطر است و مسئله فلسطین از محورهای جهان اسلام است.

این دانشمند جهان اسلام از تشکیل اتحادیه بین‌المللی زنان مسلمان خبر داد و اعلام کرد: کنفرانس بزرگی درباره شخصیت حضرت صدیقه کبری (س) به‌عنوان محور وحدت جهان اسلام برگزار شد.

آیت‌الله اراکی خاطرنشان کرد: تشکیل اتحادیه بین‌المللی بازرگانان جهان اسلام در پیش گرفته شده که اجلاس گسترده و بااهمیت آن طی چند هفته آینده در کیش برگزار و نقش اقتصاد در وحدت بررسی می‌شود.

وی، همایش امروز در کرمانشاه را در راستای اقدامات میدانی تقریب توصیف کرد و گفت: راه‌کارهای نزدیک شدن مسلمین به یکدیگر در استان‌ها با استفاده از نظرات اساتید بررسی می‌شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: استان کرمانشاه با داشتن اقوام و مذاهب مختلف از استان‌های پیشتاز در وحدت اسلامی است.
انتهای پیام/2700/ذ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها