امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79920
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 149
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رسانه‌های ترکیه، «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که قرار است امروز با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رسانه‌های ترکیه، «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که قرار است امروز با «عبدالله گل» رئیس‌جمهور ترکیه دیدار و با او درباره انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور گفت‌وگو و رایزنی کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران پس از نشست فوق العاده پارلمان ترکیه درباره نامزدی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده گفت که تصمیم نهایی خود درباره این نامزدی را در ماه «می» آینده اعلام خواهد کرد.

اردوغان گفت: میان من و رئیس جمهور هیچ اختلافی وجود ندارد و من هیچ کاری نمی‌کنم که بحران و هرج و مرج در کشور به وجود آید. پستهایی که ما به آنها می‌رسیم، گذرا هستند و مسئله این نیست که ما از این پستها به کجا می‌رسیم بلکه مهم این است که ما چه چیزی به آن اضافه می‌کنم.

نخست‌وزیر ترکیه گفت: من از گذشته معتقد بودم که باید نظام ریاست‌جمهوری در ترکیه برقرار شود. اگر شما به کشورهای پیشرفته نگاه کنید متوجه می‌شوید که آنها یا به نظام ریاست‌جمهوری یا نیمه ریاست جمهوری روی آورده‌اند. و نظامی ریاستی مفیدتر از نظام پارلمانی است.

اردوغان در حالی امروز به دیدار گل می‌رود که بسیاری از رسانه‌ها از دلخوری رئیس‌جمهور از سخنان نخست‌وزیری سخن می‌گویند. برخی اعلام کرده‌اند که اردوغان اخیرا گفته است:"هفت سال برای گل کافی است و ما دیگر هیچ دینی به او نداریم"!

 انتشار این خبر پیش از دیدار اردوغان با گل، موجی از نارضایتی را در کاخ ریاست‌جمهوری ترکیه و برخی نمایندگان پارلمانی حزب حاکم ایجاد کرد.

برخی محافل سیاسی اعلام کردند که عبدالله گل به شدت از این اظهار نظر اردوغان ناراحت شده و به همین دلیل در آخرین سخنرانی‌اش در شهر «کوتاهیا» در غرب ترکیه گفت: در حال حاضر به دلیل شرایط موجود در کشور، هیچ طرح و برنامه‌ سیاسی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وی احتمال می‌دهد که نظریه روسیه در تغییر دوره‌ای شخصیت‌های در دو پست نخست‌وزیری و ریاست‌جمهوری در ترکیه نیز اجرا شود، گفت که این ایده پوتین و میدویدیف را نمی‌پذیرد زیرا دموکراتیک نیست.

«تودی زمان» نیز با انتشار خبری اعلام کرد که عبدالله گل می‌خواهد از سیاست کنار برود.
انتهای پیام/غ
برچسب ها:
آخرین اخبار