امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۲۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 79998
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، جواد محقق پیش از ظهر امروز ‌در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی مطبوعات و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، جواد محقق پیش از ظهر امروز ‌در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی مطبوعات و نخستین جشنواره خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مجازی کودک و نوجوان که در سالن همایش‌های کانون پرورش فکری مرکز استان برگزار شد، اظهار داشت: برای داوری جشنواره 11 گروه بیش از چندین داور در فاصله زمانی کوتاه به کمک ما آمدند.

وی با بیان اینکه کنگره‌ها و جشنواره‌ها، معمولاً در تهران برگزار می‌شدند و رنگ و روی فرهنگی پایتخت را به خود می‌گرفتند، افزود: به همین دلیل علاقه‌مندان رشته‌های گوناگون، تنها از طریق اخبار اختتامیه‌ها در جریان برگزاری جشنواره  قرار می‌گرفتند.

جواد محقق افزود: شهرستانی‌ها اخبار رویدادهای علمی، ادبی و هنری و فرهنگی را با حسرتی آمیخته به تعجب دنبال می‌کردند و از این‌که در هیچ‌کدام از آن حرکت‌ها حضور ندارند، افسوس می‌خوردند.

محقق تصریح کرد: علاوه بر کمبودهای همچون امکانات، تنگ‌نظری‌ها و سوءمدیریت‌ها و حذف و تنش‌های موجود و مرسوم در شهرستان‌ها سبب کوچ سرمایه‌های فرهنگی شهرستانی به مرکز استان و مراکز استان‌ها به تهران را در صد سال اخیر درپی داشته است.

وی افزود: نتیجه‌ مستقیم این روند، تهی‌شدن استان‌ها از نیروهای کارآمد فرهنگی هنری و اهل قلم  و حاصل غیرمستقیم آن نیز تأخیر بیش‌تر در رشد متوازن کشور در حوزه‌های یاد شده است.

دبیر علمی یازدهمین جشنواره ملی مطبوعات کودک و نوجوان با اشاره به اینکه این روند غیرمنطقی در دهه‌های پیش از انقلاب و حتی در دهه‌ نخستین انقلاب با شتابی کمتر، ادامه داشت، خاطر نشان کرد: در دهه‌ هفتاد جاده‌ یک طرفه‌ علمی، فرهنگی، هنری، دو طرفه اعلام شد.

دبیر یازدهمین جشنواره ملی مطبوعات به عملکرد بنیاد شهید، بسیج، سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و دیگر نهادهای پدیدآمده در فضای سیاسی ـ فرهنگیِ پس از انقلاب  اشاره کرد و ادامه داد: این مراکز در تداوم رسالت فرهنگی خویش، با تأسیس مراکز ادبی و هنری، ایجاد کتابفروشی‌ها و انتشار مجلات متعدد برای گروه‌های مختلف سنی به عرصه‌ این تجهیز و توانمندسازی فرهنگی ورود کردند.

وی به رشد مطبوعات ویژه کودکان و نوجوانان اشاره کرد وگفت: این نشریات با رشد قابل توجه خود، شاخه‌ای قابل تأمل شدند و برگزاری جشنواره‌‌ای، برای رصدکردن آن‌ها، ضرورت یافت و در حال حاضر این مراسم بیست سال است که ‌به‌ صورت دو سالانه برگزار می‌شود.

دبیر یازهمین جشنواره ملی مطبوعات با بیان اینکه در دهه‌ اخیر تلاش شد تا برگزاری بعضی از جشنواره‌ها به استان‌ها واگذار شود، افزود: در همین راستا، جشنواره‌ فیلم کودک به اصفهان رفت، جشنواره‌ تئاتر کودک به همدان و جشنواره‌ تئاتر میدانی یا خیابانی ابتدا به سنندج و بعد مریوان منتقل شد.

وی خاطرنشان کرد: جایزه‌ گام نخست اختتامیه‌ جشنواره نیز هر سال به صورت گردشی در یکی از استان‌ها برگزار می‌‌شود تا دسترسی علاقه‌مندان دیگر نقاط کشور به محافل و چهره‌های فرهنگی ـ هنری آسان‌تر باشد و امکان حضور بخشی از علاقه‌مندان در مراسم اختتامیه، ممکن شود.

محقق با بیان اینکه برگزاری یازدهمین جشنواره‌  ملی مطبوعات کودک و نوجوان با تصمیم مدیری قبلی کانون، مهاجرت معکوس را تجربه کرد، اذعان داشت: به همین دلیل اجرای آن به استان مازندران واگذار شد تا در صورت توفیق، تداوم یابد.
انتهای پیام/86006/ش40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها