امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80054
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ژنرال «یاکووف عامیدرور» مشاور سابق امنیت داخلی رژیم‌صهیونیستی در یادداشتی که روز پنج‌شنبه در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ژنرال «یاکووف عامیدرور» مشاور سابق امنیت داخلی رژیم‌صهیونیستی در یادداشتی که روز پنج‌شنبه در اندیشکده «بگین-سادات» منتشر شد، بار دیگر پذیرش غنی‌سازی و چرخه کامل سوخت هسته‌ای در ایران را غیرقابل قبول دانسته و مدعی شده است که در صورت پذیرش این موارد، «اسرائیل ممکن است مجبور شود، مستقلا وارد عمل شود.»

وی در ابتدای این یادداشت به عزم «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی اشاره کرده و نوشته است که دستور اوباما برای «متنوع‌سازی توانمندی‌های ارتش برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران» نشان می‌دهد که وی در تصمیم خود جدیت دارد.

با این وجود وی یادآوری کرده است که در یادداشت اخیر «رابرت اینهورن» مشاور سابق وزارت خارجه آمریکا که در موسسه «بروکینگز» منتشر شده، هدف اقدامات آمریکا، «جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی گریز سریع هسته‌ای» اعلام شده است. به نوشته اینهورن، توافق جامع غنی‌سازی را برای ایران حفظ می‌کند، اما میزان آن را به شدت کاهش داده و همچنین نظارت‌های پیچیده‌ای را بر آن اعمال می‌کند تا از این طریق زمان گریز ایران به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

به ادعای عامیدرور، چنین توافقی هرچند از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند، «اما توانایی ایرانی‌ها برای رسیدن به بمب» را حفظ می‌کند. وی سپس به اسرائیل توصیه می‌کند که چنین توافقی را نپذیرد، چراکه 1) "هیچ تضمینی نیست که جهان بتواند تلاش ایران برای حقه زدن را شناسایی کند"؛ 2) حتی در صورت شناسایی فوری اقدامات ایران، آمریکا نمی‌تواند پاسخ سریعی به آن بدهد و "هرکس که تصور می‌کند دولت ایالات متحده حاضر می‌شود فورا و بدون مذاکره به نقض توافق از سوی ایران، پاسخ دهد، دارد خود را فریب می‌دهد"؛ 3) بازدارندگی ایران از حرکت به سمت تسلیحات هسته‌ای بر اساس این فرض است که آمریکا در صورت نقض توافق، علیه تهران دست به اقدام نظامی می‌زند، اما امروز "همه ما کم و بیش می‌دانیم که ایرانی‌ها احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه برنامه هسته‌ای خود را بسیار بسیار پائین، در حدی که قابل چشم‌پوشی باشد، ارزیابی می‌کنند. چرا ایران باید تصور کند که این احتمال در آینده افزایش می‌یابد؟"

وی در ادامه طرح پیشنهادی اینهورن را کاملا بی‌اعتبار دانسته و نوشته است که هیچ‌یک از موارد گفته شده در آن طرح قابل اجرا نیست و نباید به عنوان راهنما مد نظر دولت آمریکا قرار گیرد.

عامیدرور در پایان نوشته است: «با چنین توافق بی‌بنیه‌ای، نمی‌دانم از تعهد غرب برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای چه باقی می‌ماند. در آن صورت، اسرائیل مجبور خواهد شد، جمع‌بندی‌های خود را داشته باشد.»

این اولین بار نیست که مقامات اسرائیلی به کل با توان غنی‌سازی ایران مخالفت کرده و مقاومت کشورهای غربی در برابر درخواست‌های ایران را خواستار می‌شوند. پیش از این «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی هم باقی ماندن هرگونه توان غنی‌سازی برای ایران را «غیرقابل قبول» خوانده بود.
انتهای پیام/ق
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها