امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۸:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80076
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 170
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت قیصر امین‌پور به مناسبت تولد این شاعر، شب گذشته با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت قیصر امین‌پور به مناسبت تولد این شاعر، شب گذشته با حضور زیبا اشراقی، همسر زنده‌یاد قیصر امین‌پور، فریدون عموزاده خلیلی، بیوک ملکی، حسن احمدی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در فروشگاه مرکزی شهر کتاب برگزار شد.

در ابتدای این مراسم بیوک ملکی، شاعر ادبیات کودک و نوجوان، روزنامه‌نگار و نویسنده با قرائت چندین شعر از مرحوم قیصر امین‌پور، بیان داشت: طی سال‌هایی که قیصر از دنیا رفته و در میان ما نیست، مراسم و بزرگداشت‌های زیادی برای او برگزار شده است. بنده هر وقت در هر کدام از این مراسم‌ها حضور می‌یافتم این مسأله را متذکر می‌شدم که هیچ چیز همانند اشعار زنده‌یاد امین‌پور نمی‌تواند شخصیت و منش بزرگ او را نشان دهد.

* ملکی: قیصر امین‌پور استاد استفاده از «ایهام» بود

وی اضافه کرد: بهترین کار برای این که بتوانیم به درکی از دنیای قیصر امین‌پور و جهان‌بینی و نگاه او نسبت هستی برسیم، این است که اشعار او را مرور کنیم به همین دلیل هم تصمیم گرفتم هیچ خاطره‌ای از این مرحوم تعریف نکرده و تنها گزیده‌ای از اشعار او را از نخستین تا آخرین کتابش برای مدعوین قرائت کنم.

ملکی ادامه داد: اگر چه همه جا در کتاب‌شناسی قیصر، از کتاب «تنفس صبح» یاد می‌کنند اما در حقیقت کتاب نخست قیصر «در کوچه آفتاب» است ولی او هم همانند تمام شاعران و نویسندگانی که غالباً کتابشان را نمی‌پسندند و آن را نادیده می‌گیرند، «در کوچه آفتاب» را دوست نداشت اما برخی از شعرهای این مجموعه شعر را در کتاب «تنفس صبح» گنجاند.

به گفته وی، کتاب «تنفس صبح» در سال 63 منتشر شد و با مرور کتاب‌های بعدی قیصر، به خوبی می‌توان متوجه سیر کمال اشعار او شد، همچنین اگر چه همه ما در اوایل انقلاب و آغاز به کار نویسندگی، تجربه چندانی در نوشتن نداشتیم ولی به جرأت می‌توان گفت که اشعار قیصر از همان شعرهای اولیه خوب و پخته بود به گونه ای که مجموعه «آینه‌های ناگهان»، نقطه عطف کارهای قیصر است یعنی از این مجموعه به بعد است که می‌توانیم شاهد اوج کارهای این شاعر باشیم.

ملکی عنوان کرد: قیصر، استاد به کار بردن «ایهام» در شعر است و کمتر اتفاق افتاده که ببینم شاعران معاصر، این مهارت را به زیبایی و ظرافت به کار ببرند اما این شاعر به خوبی از آن در اشعارش استفاده کرده است.

این شاعر ادبیات کودک و نوجوان به قرائت چندین شعر از مرحوم قیصر با عناوینی همچون «حرفی از نام تو»، «ساقه شکسته»، «دستور زبان عشق»، «نشانه پرسش» و «همه حرف دلم» پرداخت و پس از سخنانش، ترانه «بوی باران» که زنده‌یاد امین‌پور آن را نوشته و محمد اصفهانی آن را اجرا کرده است، پخش شد.

* عموزاده خلیلی: قیصر فقط یک شاعر نبود، بلکه در کار نقد شعر و شعرشناسی هم خبره بود

فریدون عموزاده خلیلی یکی دیگر از سخنرانان بزرگداشت قیصر امین‌پور بود، که بیان داشت: تعریف خاطره از قیصر، بسیار سخت است و دوستان قیصر همیشه از این کار فرار می‌کنند، به گونه‌ای که از زمانی که قیصر دیگر در میان ما نیست، آن‌ قدر تعریف خاطره از او باب شده و حتی آدم‌هایی که با قیصر، زاویه داشته‌اند از او خاطره تعریف کرده‌اند که دیگر تشخیص طلا از مس ممکن نیست و مشخص نیست کدام خاطره درست و کدام یک غلط است.

وی ادامه داد: قیصر تنها یک شاعر نبود، بلکه در کار نقد شعر و شعرشناسی هم خبره بود در حالی که ما شاعران معاصر بزرگی داریم که اگر چه در شعرسرایی خوب هستند اما در امر نظریه‌پردازی و تجزیه تحلیل شعر سررشته‌ای ندارند.

* قیصر نمونه ای از یک انسان شریف بود

عموزاده خلیلی افزود: علاوه بر آن قیصر، معلم خوبی هم بود. انسان‌هایی هستند که افکار و اندیشه‌های خوبی دارند اما نمی‌توانند آن را منتقل کنند در حالی که قیصر، به خوبی می‌توانست در مواجهه با دانشجویان، نظریه‌ها، اندیشه‌ها و مسائل ادبی را به بحث بگذارد و به دانشجویان آموزش دهد.

به گفته وی، علاوه بر اینکه قیصر از امتیازات علمی و هنری بسیاری برخوردار بود، او نمونه یک انسان شریف هم بود. هر چند که آن‌قدر طی این سال‌ها از این واژه استفاده شده که بار معنایی خود را از دست داده و در ذهن شنونده و خواننده تاثیری ندارد و بی‌خاصیت است ولی با همه اینها تاکید می‌کنم که قیصر، یک انسان شریف و کامل بود.

* روایت فریدون عموزاده خلیلی از دوران دانشجویی خود با زنده‌یاد قیصر امین‌پور

عموزاده خلیلی عنوان کرد: در دوران دانشجویی، برای نوجوانان مرکز اصلاح تربیت کلاس‌های شعری برگزار می‌کردم و قیصر هم در جریان کارها و نوشته‌های بچه‌های آن مرکز بود و همه را به اسم می‌شناخت. بعد از اینکه مدتی از برگزاری کلاس گذشت و عید نوروز فرارسید، قرار شد کلاس‌ها به پس از عید موکول شود ولی بچه‌ها ناراحت بودند و دوست داشتند کلاس‌ها ادامه پیدا کند.

وی بیان کرد: وقتی من ناراحتی آنها را دیدم، تصمیم گرفتم زودتر به تهران برگردم و کلاس را برای بچه‌ها برگزار کنم و قیصر را هم در جریان گذاشتم و پس از اینکه بعد از دو روز از گذشت عید نوروز به خوابگاه برگشتم، قیصر هم به تهران بازگشت.

عموزاده خلیلی: در آن زمان متوجه شدم که قیصر برای اینکه من در خلوتی و کسالت خوابگاه تنها نباشم به تهران برگشته است اما هیچ‌گاه کلامی در این باره به من نگفت و هنوز این شرافت و حجب و حیای او در ذهن من باقی مانده است.

* تشریح مخالفت مرحوم قیصر از راه‌اندازی مجله «سروش نوجوان» از زبان عموزاده خلیلی

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان گفت: زمانی که می‌خواستیم با «مهدی فیروزان» و سایر همکاران، مجله «سروش نوجوان» را راه‌اندازی کنیم، قیصر به شدت مخالف بود و معتقد بود کارهای مطبوعاتی از عمق کارهای ادبی می‌کاهد.

وی اضافه کرد: اگر عرصه دیگری برای فعالیت در آن سال‌ها فراهم می‌بود، قیصر هرگز سروش را راه‌اندازی نمی‌کرد ولی امکان دیگری برای ما وجود نداشت با همه این موارد، وقتی قیصر کار سروش نوجوان را آغاز کرد، انرژی بسیار زیادی برای آن صرف کرد.

عموزاده خلیلی ادامه داد: قیصر چنان انرژی برای این مجله صرف کرد که به جلسه مجزایی برای بیان تغییرات و نوآوری‌های آن نیازمندیم چراکه او در مجله «سروش نوجوان»، یک سبک نثرنویسی جدید و نگاه متفاوت و تازه به نوجوانان را پایه‌گذاری کرد. چیزهایی که پیش از او وجود نداشت و حتی با فراگیر شدن آن هم مخالفت می‌شد.

* روایت «حسن احمدی» از دیدار همه روزه خود با قیصر 

حسن احمدی، از دیگر سخنرانان بزرگداشت قیصر امین‌پور به شمار می رفت که وی، بیان داشت: شانس بزرگ زندگی من این است که در محله‌ای زندگی می‌کنم که میدانی به نام «قیصر امین‌پور» دارد و هر روز صبح که از خانه خارج می‌شوم، با دیدن این میدان، به یاد قیصر می‌افتم و به او سلام می‌کنم، شب هم که به خانه برمی‌گردم حالش را می‌پرسم ولی به عنوان کسی که با این شاعر دوست و همکار بوده‌ است باید بگویم که تندیسی را که از قیصر ساخته‌اند، دوست ندارم و فکر می‌کنم شخصیت زلال و مهربان او را نشان نمی‌دهد.

وی اضافه کرد: یادم هست زمانی که زلزله رودبار رخ داد و به مسئولان آن دوره، پیشنهاد ساخت یک کتابخانه را دادیم، قیصر و آقای فیروزان کارهای متعددی انجام دادند تا این اتفاق رخ دهد. حالا هم شاید اگر کسانی همانند آقای فیروزان از مدیران بخواهند که تندیسی درخور برای قیصر ساخته شود، این اتفاق رخ دهد.

* شایعات چندین باره و دروغ فوت قیصر در زمان حیاتش، تلخ ترین خاطرات حسن احمدی 

احمدی ادامه داد: در زمانی که قیصر زنده بود، دو بار با شایعه فوت او مرا آزردند که جزو تلخ‌ترین خاطرات من به حساب می‌آید. البته ناگفته نماند که قیصر همیشه در من زنده است و با او زندگی می‌کنم. او را از یاد نمی‌برم چون همیشه درد مردم برایش اهمیت داشت و هرگاه برای کسی مشکلی پیش می‌آمد، تمام تلاش خود را برای حل و فصل آن انجام می‌داد.

وی درباره مشکل جسمی قیصر، گفت: اطرافیان و دوستان قیصر بارها به من و دیگر دوستانش طی تماس تلفنی می‌خواستند واسطه شویم تا قیصر برای دریافت یک کلیه راضی شود ولی او هیچ‌ وقت راضی نشد و همیشه می‌گفت امکان ندارد کلیه کسی را که می‌شناسم، بپذیرم.
انتهای پیام/ت
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها