امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۷:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80107
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۵
تعداد بازدید: 218
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مناظره فرهنگی در برنامه «دیروز امروز فردا» شامگاه گذشته (پنج‌شنبه 4 ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مناظره فرهنگی در برنامه «دیروز امروز فردا» شامگاه گذشته (پنج‌شنبه 4 اردیبهشت ماه) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور با محوریت شعار سال جاری «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» برگزار شد.
 


 

*آشنا: ممیزی قبل از انتشار در طاغوت توسط ساواک انجام می‌شد/ یک انقلاب برای عدم دخالت دستگاه‌های امنیتی در ممیزی لازم بود

در ابتدای این برنامه آشنا با اشاره به اینکه ما وارث شرایط فرهنگی ریشه دار هستیم که نه امروز به وجود آمده و نه با اقدامتت امروزی تغییر می‌کند، بیان داشت: حداقل 100 سال است وارد دوره جدیدی از فرهنگ شدیم که بیش از 90 شاهد دخالت دولت در حوزه فرهنگ بودیم به عبارتی دیگر اعمال سیاست فرهنگی توسط دولت صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه 90 سال پیش تغییر فرهنگ سنتی و آماده‌سازی جامعه برای دریافت فرهنگ استبدادی حاکمیت صورت گرفت، افزود: در این شرایط نهادهای متمرکز فرهنگی همراه با دولت نظارت کاملی بر فرهنگ داشتند، به گونه‌ای که قبل از انقلاب ممیزی قبل از انتشار انجام می‌شد، یک انقلاب لازم بود تا در عرصه مطبوعات ممیزی پیش از انتشار برداشته شود، این در حالی بود که ممیزی کتاب باید توسط وزارت فرهنگ و هنر طاغوت انجام می‌شد اما عملاً توسط ساواک صورت می‌گرفت، پس برای اینکه از نظارت دستگاه امنیتی و اطلاعاتی خارج شود یک انقلاب لازم بود.

*آشنا: بعد از انقلاب شاهد حضور افرادی خارج از دولت برای نظارت در عرصه فرهنگ بودیم/ توجه به مردمی‌تر کردن فرهنگ

مشاور فرهنگی رئیس جمهور با بیان اینکه انقلاب اسلامی برای اینکه دخالت فرهنگی دولت در حوزه فرهنگ را منطقی کند، از نیروهای فرهنگی غیر از دولتی بهره برد،‌ اظهار داشت: به همین منظور در شورای نظارت بر سینما و هیأت نظارت بر مطبوعات شما نظارت را روند مختلف می‌بینید که گروه‌های مختلفی به امر نظارت مشغول هستند، اما در عین حال مسأله‌ای که با آن مواجه هستیم، دخالت بیش از حد دولت در نظام های مختلف از جمله فرهنگ است.

وی با اشاره به تلاش برای مردمی‌تر کردن اقتصاد، سیاست و فرهنگ ادامه داد: به نظر می‌رسد در دهه چهارم انقلاب اسلامی که به نام دهه پیشرفت و عدالت نامیده شده است، توجه مقام معظم رهبری در عرصه فرهنگ بیشتر معطوف به تشکل‌های خودجوش فرهنگی است.

*پناهیان: فرهنگ و قدرت در کنار هم مطرح می‌شوند/ دولت‌های پیشین به وظیفه خود در فرهنگ عمل نکردند  

در ادامه حجت‌الاسلام پناهیان با تأکید بر اینکه در طول تاریح قدرت‌ها در فرهنگ دخالت داشته‌اند،‌ بیان داشت: «وَالَّذِینَ کَفَرُواْ أَوْلِیَآؤُهُمُ الطَّاغُوتُ یُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ» این دولت‌ها بودند که مردم از نور به ظلمت می‌بردند، لذا وقتی آثار حکومت و دولت در عرصه فرهنگ بررسی می‌کنیم، بخش سلبی تأثیرگذاری در هدایت انسان‌ها را می‌بینیم، پس هنگامی که بحث فرهنگ پیش می‌آید، بحث قدرت هم مطرح می‌شود.

وی با اشاره به دیدار جمعی از بانوان با حضرت امام(ره) و بیان دغدغه‌های فرهنگی توسط بانوان، افزود: در این دیدار امام فرمود: گرچه فرهنگ در صدر است،‌ مسأله انتخابات مهم‌تر است، زیرا این انتخاب است که روزی فرهنگ تأثیر می‌گذارد، امام معتقد بود که نقش دولت‌ها در فرهنگ را نباید نادیده بگیریم، به نظر میر سد یکی از معضلات مهم جامعه که موجب شد مقام معظم رهبری اعلام کنند، در تمام دولت‌ها پیشین نقش خودشان را در فرهنگ به خوبی ایفا نکردند.

*پناهیان: استفاده از واژه اسلام ناب محمدی(ص) و اسلام آمریکایی نشان از دغدغه فرهنگی امام(ره) دارد

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه دخالت‌های بیجای دولت‌ها چه مثبت و چه منفی اثر معکوس دارد، ابراز داشت: بنابراین باید دخالت نابجای دولت را کنترل کرد، در طول 35 سال گذشته به نطر من دولت ها نقش خودشان را در فرهنگ به خوبی ایفا نکردند، در روز‌های آخر عمر امام(ره) بر اسلام ناب محمدی(ص) و اسلام آمریکایی تأکید داشتند و ایشان وارد عرصه فرهنگی شدند، ‌مقام معظم رهبری که در ابتدا بحث تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی را مطرح کردند.

*مشکل فرهنگ از منظر حجت‌الاسلام پناهیان

وی با اشاره به اینکه دغدغه فرهنگی بعد از دفاع مقدش از سوی امام و رهبری ناظر به نقش ضعیف دولت‌ها در عرصه فرهنگ بوده است، افزود: اکنون تبدیل به یک معضل شده است که بنده مشکل فرهنگ را در این می‌بینم که حاکمیت در بخش‌های مختلفی که می‌توانست در فرهنگ تأثیر مستقیم بگذارد به خوبی ایفا نکرده است.

*آشنا: اقتصاد و فرهنگ در کنار هم معنا می‌یابند/ به فرهنگ به عنوان بخش مولد نگریسته نشده است

آشنا در خصوص این دغدغه فرهنگی امام و رهبری گفت: هر سال، سال فرهنگ است نه تنها امسال. با تعریفی که از فرهنگ می‌شود، نمی‌توان آن را نادیده گرفت، توجه به فرهنگ یعنی توجه به خود، این ترکیب اقتصاد و فرهنگ در نامگذاری سال نشان می‌دهد که این دو مقوله عامل شکل دهنده جامعه است، اگر ما به اقتصاد مقاومتی یا مقام سازی اقتصاد توجه می‌کنیم،‌امکان ندارد بدون توجه به فرهنگ اقتصاد به جایی برسیم، به طور مثال اگر بخواهیم تولید خوب و مصرف داشته باشیم، احیای فرهنگ کار یک ضرورتی است که مردم ما به کلای داخلی توجه کنند و بازار از تولید کننده داخلی خارج نشود.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور با بیان اینکه بخش فرهنگ عمدتاً هزینه‌بر است و به عنوان بخش مولد به آن نگریسته نشده است، اظهار داشت: در حالی که اگر در حوزه فرهنگ سرمایه‌گذاری شود، ‌به سرعت سرمایه حاصله بر می‌گردد،‌ در این قضیه فرهنگ باید اقتصادی دیده شود، نکته مورد اختلاف این است که تولید کالاهای فرهنگی مطابق ارزش‌های مطلوب فرهنگی آیا به گونه‌ای پیش می‌رود که هزینه‌بر است نتیجه آن تحول در عرصه اقتصاد فرهنگ است.

* آشنا: سپردن مسأله پیچیده فرهنگ به دست دولت خیلی خطرناک است

وی با اشاره به اینکه اگر مردم اقبال نشان دهند و به اقتصاد بخش فرهنگ توجه کنند، فرهنگ می‌تواند روی پایش بیاستد و وابسته نشود، ادامه داد: اگر دولت را به عنوان یک بدنه هوشمند، چابک، عاقل، مؤمن، برنامه‌ریز و دارای راهبرد بدانیم،‌ باید خیلی استقبال کنیم، اما تجربه 35 سال پیش نشان می‌دهد که دولت بدنه غیر هوشمند، فربه، غیرچابک و غیر برنامه‌ریز در عرصه فرهنگ است، منظورم رئیس جمهور و وزرا نیست،‌ بلکه منظورم کسانی هستند که در اتاق‌ها و راهروها بودجه تصویب می‌کنند، کسانی‌ که در سیستم دولتی کار کرده‌اند.

آشنا با بیان اینکه سپردن مسأله پیچیده فرهنگ به دست دولت را خیلی خطرناک دانست و گفت: متأسفانه نیروهای توانمند دست نیازشان را به سوی دولت به خاطر تربیت غلطی که صورت گرفته است،‌ دراز کرده‌اند.

*پناهیان: مغز متفکر فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی است/ مدیریت فرهنگی در دانشگاه وجود ندارد

حجت‌الاسلام پناهیان با بیان اینکه متولی و مغز متفکر فرهنگ در کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی است، ابراز داشت: یکی از کارهای انجام شده ترسیم نقشه جامع مهندسی فرهنگی کشور است، باید توجه کنیم که همه حاکمیت مسئولیت فرهنگی دارند، هنگامی که قوه مقننه یا قضاییه قانون یا حکمی را می‌دهند، آثار فرهنگی دارد، ‌به طور مثال در بخش اقتصادی به سیستمی که نظام بانکی را تعریف می‌کنید، آثار فرهنگی دارد.

وی با اشاره به اینکه در دانشگاه مدیریت فرهنگی وجود ندارد، افزود: حقوقدان هایی که متون غربی را خواندند، ورود به عرصه فرهنگ و ورود فرهنگ به حقوق را ندارند، ما در دانش مدیریت فرهنگی در عرصه کلان ضعف داریم، حوزه‌های علمیه باید پشتیبانی علمی از جامعه کنند، تولیدات علمی برای این است که حاکمیت را اداره کند.

*پناهیان: رفتار دولتمردان در فرهنگ جامعه تأثیرگذار است

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تأکید بر نظام‌سازی حوزه در احکام از سوی مقام معظم رهبری را در راستای همین موضوع برشمرد و گفت: اینکه حوزه‌های علمیه احکام را در مجموعه‌ای نظاممند قرار دهند که بتواند ساختارهای جامعه را جواب دهد، در بسیاری از موارد در خصوص اخلاق و فرهنگ حرفی زده نشده است، هنگامی که صحبت از متولی خاص در عرصه  فرهنگ می‌شود، ذهن به سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی متبادر می‌شود، در این حین حوزه‌های علمیه، دانشگاه و دولتمردان بسیار تأثیرگذار هستند.

وی با اشاره به اینکه عمل و رفتار دولتمردان همانند آثار رفتاری والدین روی مردم بسیار تأثیرگذار است، ادامه داد: رفتار دولتمردان ارزش‌های جامعه را بالا پایین می‌کند،‌اگر دولت رفتاری از نظر فرهنگی داشته باشد که متدینان نپذیرند، سرمایه و وقتشان صرف مخالفت و کنترل کردن ‌می‌شود.

*پناهیان: دولت زیرساخت‌های فرهنگی را مهیا کند/ ورود وزارت بهداشت در عرصه فرهنگ

حجت‌الاسلام پناهیان با بیان اینکه تلفیق اقتصاد و فرهنگ را سال‌های قبل در نام‌های سال همانند اصلاح الگوی مصرف و توجه به تولید داخلی را شاهد بوده‌ایم، اظهار داشت: دولت در اقتصاد چه نقشی دارد، در خصوصی سازی چه نقشی دارد، همان گونه که زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند تا افراد با رقابت سالم به تولید خوب بپردازند و دولت از تولید کالای مسموم جلوگیری می‌کند، در عرصه فرهنگی دولت با ایجاد ساختارها، رقابت‌های سالم را ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه باید جلوی حمایت‌های بیخود در فرهنگ گرفته شود و زمینه ورود و نفوذ با عرضه‌ها در عرصه فرهنگی فراهم شود، ادامه داد:وقتی کسی با تولید محصول مبتذل جلوی پر کردن محصول خوب را می‌گیرد، باید با آن برخورد شود، زیرا اثر فرهنگی می‌گذارد، در اینجا وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی باید ورود پیدا کند، زیرا اثر نامطلوب فرهنگی در روح و روان اثر می‌گذارد، همچنین فیلم‌هایی که به این شاخص‌های خانواده صدمه می‌زنند، وزارت بهداشت بگوید من جلوی آن را به خاطر صدمات به جسم و روح خانواده می‌گیرم.

مشاور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: حتی در بحث آموزش عالی هم مدیریتش با دولت است،‌ دانشگاه آزاد هم از امکانات حاکمیت استفاده کرد، چرا سفارش دهنده‌ای به حوزه‌های علمیه وجود ندارد تا پیش‌نیازهای فرهنگی جامعه را تأمین کند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها