امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۷:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80148
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۲
تعداد بازدید: 30
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین مناظره شبکه اول سیما اختصاص به بررسی مشکلات صنعت نشر در کشور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سومین مناظره شبکه اول سیما اختصاص به بررسی مشکلات صنعت نشر در کشور داشت.

* تورانیان: کارخانه‌های کاغذ سازی ما خارج از استاندارد است و ظرفیت تولید اندک دارند

بر اساس این گزارش علی‌اکبر تورانیان عضو هیأت امنای انجمن ناشران دانشگاهی در این مراسم اظهار داشت: در نظرسنجی صورت گرفته پیرامون تأثیر قیمت کتاب در مطالعه افراد مشخص شد که گرانی کاغذ تأثیر مستقیم بر افزایش قیمت کتاب دارد چرا که مردم در این صورت بسختی کتاب می‌خرند، اگر همین سؤال را از رهبر انقلاب می‌پرسیدیم، ایشان پاسخ آن را در نمایشگاه دو دوره گذشته اینگونه دادند که کتاب گران است و ارشاد باید کاغذ را ارزان کند، پس این یک واقعیت است که شاهد تأثیر هستیم.

تورانیان ادامه داد: باید بپذیریم امروز در کشور شاهد تحریم و جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم، راهی نداریم جز توجه به شعار امسال که اقتصاد فرهنگ در راستای مدیریت جهانی است.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم معضل را حل کنیم، باید به دو برهه داخلی و خارجی واردات کاغذ و کارخانه‌ها توجه کنیم. ضمن اینکه 85 درصد کاغذ کشور از خارج وارد می‌شود اما از سوی دیگر کارخانجات یا داخلی همانند مازندران و فارس جوابگوی تولید داخلی نیست و باید گفت طی سال‌های گذشته شاهد قصور بوده‌ایم.

این عضو هیأت امنای انجام ناشران دانشگاهی با بیان این که مطل که مسئولان می‌توانستند با شرایط روز هماهنگ کنند، توضیح داد: در حال حاضر کارخانه‌های ما خارج از استاندارد است و ظرفیت تولید اندک دارند مثلا کارخانه کاغذ کارون در دو سال گذشته می‌توانسد با 100 میلیارد تومان راه‌اندازی شود چون این هزینه تامین نشد، کارخانه معطل ماند اما دولت می‌تواند این کارخانه‌ها را به بخش خصوصی و مردم واگذار کند و شرکت‌های سهامی می‌توانند وارد عمل شده و فعالیت کنند. اگر دولت نمی‌خواهد مستقیم دخالت کند، باید موانع را برای تجار برطرف سازد.

تورانیان تصریح کرد: مثلا مراحل طی شده یک تاجر برای وارد کردن کاغذ از چین حود 5 ماهی به طول می‌انجامد که باید موانع آن اعم از گمرک، ارز مبادله‌ای، بانک مرکزی برطرف شده و کوتاه‌ترین زمان برای آن در نظر گرفته شود.
 
* شجاعی صائین: بسیاری از خانواده‌ها حاضر نیستند برای کتاب‌های غیردرسی هزینه بپردازند

در ادامه این مناظره علی شجاعی صائین پیرامون قیمت کاغذ و تاثیر آن در قیمت تمام شده کتاب،‌توضیح داد: تنها مسئله ما این موضوع نیست، حتی بعضا کتاب‌خانه‌ها کتاب‌های رایگان دریافت می‌کنند این درصورتی است که کتاب‌ها همچنان گران است باز هم دیده می‌شود که در زمان امتحانات تنها کتابخانه‌ها محل قرائت کتاب درسی است.

وی با تاکید بر اینکه دیگر بخش‌های صنعت کشور برای تولید کاغذ دستگاه‌ها و ملزومات چاپ نقش خود را بخوبی ایفا نکردند ابراز داشت: حتی اگر تولید داخلی هم صورت گیرد، ارزان و قابل رقابت با نمونه خارجی نیست. مشکل نشر و ابزارمان بسیار است. بسیاری از خانواده‌ها حاضرند برای تحصیل فرزندانشان حتی آنها را با هزینه گزاف به مدارس غیرانتفاعی بفرستند اما حاضر نیستند برای کتاب‌های غیردرسی هزینه بپردازند. از این رو مشکل را باید در جای دیگر دید تا در سطح نمانیم.

* باباوند: معتقد نیستم اگر ما کتابی داشتیم که 50 نسخه تیراژ داشت یعنی وامصیبت

حمید باباوند مدیر انتشارات همشهری در این نشست ضمن اشاره به حمایت‌ها توضیح داد: معاون وزیر در دوره‌ای عنوان کرد: 700 نسخه از کتاب را در ارشاد خریداری می‌کند این یعنی همه هزینه تمام شده ناشر را مستقیم پرداخت کردن که بسیار فسادآور است. در این صورت ناشر غیر حرفه‌ای به هزینه تولید کتاب توجه می‌کند. وقتی پول نفت ر ا به نشر می‌آوریم، نتیجه این است که به جای اینکه نهایتش به خریدار و کتاب‌خوان  کتاب را بفروشیم، هدف فروش به ارشاد می‌شود. به عنوان نمونه، ناشر کتابی خوب از یک نویسنده ارزشمند که در قشر دانشجویی هم پراستقبال بود، از حمایت‌های ارشاد استفاده کرد و پول مترجم را از آنجا پرداخت کرد. کاغذ را از ارشاد دریافت کرد، 700 نسخه از کتابش را به عنوان هزینه کاغذ به ارشاد فروخت، 700 نسخه دیگر را به مرور به بخش‌های دولتی فروخت. اتفاق این شد که یک کتاب ارزشمند ناپدید شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بخش خصوصی با چه نگاهی حاضر است به ارشاد کتاب بدهد، آیا ارشاد را به عنوان مشتری بزرگ خود می‌بینید یا نه، گفت:‌باید دید این مهم در راستای افزایش سرانه مطالعات یا نه وقتی پول نفت را وارد نشریه می‌کنیم، بجای اینکه ناشر درصدد فروش کتاب باشد، درصدد استفاده از پول نفت برمی‌آید. در زمانی هم در ارشاد افرادی که با رئیس چاپخانه ارشاد قرابت داشتند، می‌توانستند کتاب‌هایشان را چاپ کنند و 700 نسخه را به عنوان هزینه چاپ و کاغذ به ارشاد بدهند. اما من معتقد نیستم اگر ما کتابی داشتیم که 50 نسخه تیراژ داشت یعنی وامصیبت.

وی به سفر خود به کشور فرانسه و آمار تیراژ کتاب در این کشور اشاره کرد و گفت: ناشر بزرگ فرانسوی از 70 سال قبل کتابی را در انبار خود داشت آن را نمی‌فروخت از نکات جالب اینکه دوستان می‌گفتند تیراژ کتاب‌ها از 500 تا 50 هزار تا ادامه دارد. اما ما قرار است کتاب را به دلیل مشکلات موجود تنها در کشور خود بفروشیم، طبیعی است تیراژ ما به آن حد نخواهد رسید اما بیماری که وجود دارد اینکه پشت کتاب درسی و دانشگاهی تیراژ 2 هزار نسخه درج می شود که این نشان از یک ضعف در صنعت نشر داشته و می‌گوید این اعداد و آمار درست نیست.

باباوند با بیان اینکه باید به این نکات توجه داشت و وضعیت امروز نشر نسبت به گذشته بدتر شده و آیا ناشر رشد مالی نداشته،‌گفت: تمامی پیشرفت‌های ناشران از دل این صنعت بوده است اگر برخی اتفاقات نباشد، این صنعت بهتر خواهد بود.

* قدیانی: شورای عالی سینما داریم اما شورای عالی کتاب نه!!

نادر قدیانی رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به وجود ضعف در نشر کتاب و کتابخانه، توضیح داد: برای بوجود آوردن مشکلات عوامل مختلف دخیل هستند چرا که در دهه گذشته مسئولان ارشاد به مسئله سینما و تئاتر بیشتر بها دادند اما باید دانست اقتصاد نشر چند برابر سینما است. از سوی دیگر تأثیرگذاری کتاب بالاتر از سینماست.

وی با ارائه پیشنهادی گفت:‌ چندی پیش شورای عالی سینما تأسیس شد اما ما در کشورمان شورای عالی کتاب نداریم، این شورا با مدیریتی در سطحی عالی می‌تواند شکل بگیرد تا مشکلات عرصه نشر برطرف شود. اگر کتاب را راحت با مردم برسانیم، مطمئن باشید نیمی از مشکلات حل شده است.

قدیانی با تاکید بر اینکه یک فرد مجرد بین 45 تا 50 متر فضای منزلش خواهد بود اما برای افراد متأهل این متراژ بین 65 تا 70 متر مربع خواهد بود، ابراز داشت:‌در مجتمع‌های 20 واحدی همانطور که داشتند پارکینگ از سوی شهر اجبار شده باید مصوبه‌ای باشد تا در کنار پارکینگ کتابخانه‌ای 12 متری هم تأسیس شود در این صورت نسل جوان ما از کتاب بهره‌مند می‌شوند. ولی از سوی دیگر کتابخانه‌های عمومی ما 24 ساعته فعالیت نمی‌کنند حتی کتاب‌های به روزی ندارند این سؤال بوجود می‌آید که پس از انتخاب کتاب سال و یا معرفی آثار برتر در جشنواره پروین اعتصامی و کتاب‌های رشد آیا آثار برتر این حوزه‌ها نمی‌توانند وارد این حوزه‌ها بشوند! از سوی دیگر گاهی وعده خرید هزار نسخه‌ای از این آثار داده می‌شود اما در مقام عمل تنها 500 نسخه خریداری می‌شود این موضوع از مشکلاتی است که آسیب‌شناسی می‌طلبد.

رئیس اتحادیه ناشران کتابفروشان تهران با اشاره به اینکه در کنار کاغذ، نان، پنیر و دیگر محصولاتی گران شده است، افزود: اگر دلار ثابت 2600 تومان باشد و آن را ثابت نگه داریم، کاغذ بندی 70 هزار تومان خواهد بود به محض اینکه طی 6 ماه گذشته ثبات کوچکی در بازار بوجود آمد، شاهد بودیم که آثار بسیاری منتشر شد و صددرصد در نمایشگاه کتاب امسال شاهد آثار به روزی خواهیم بود و نسبت به سال قبل آمار کتاب‌های جدید افزایش را نشان می‌دهد.

قدیانی با بیان اینکه حمایت را به صورت زیربنایی قبول دارم، تصریح کرد:‌ باید حمایت به شکلی باشد که من به عنوان ناشر که می‌خواهم اثری را 5 سال بعد منتشر کنم، از حمایت مطلع باشم، اما تنها چند درصد از ناشران هستند که از آئین‌نامه پیش خرید کتاب آگاهند. اگر مدیریت واحد شکل بگیرد، مشکلات حل خواهد شد.

وی در ادامه به فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه و شهروند که طی چند سال گذشته تأسیس شد، اشاره و بیان کرد:‌ در کنار این فروشگاه‌ها شاهدیم که غرفه‌های سطحی به کتاب اختصاص می‌یابد اما در فروشگاه‌های هایپراستارت استقبال خوبی از کتاب‌ها شده است و کتاب ناشران به فروش می‌رود.

رئیس اتحادیه ناشران کتابفروشان تهران با بیان اینکه شورای شهر باید به احداث کتابخانه در مجتمع‌های مسکونی توجه نشان دهد، گفت: در نشر دانشگاهی بیش از 200 عنوان از کتاب‌های اساتید ما را ناشران خارجی منتشر کردند، چرا بخش دانشگاهی نمی‌تواند آن را جذب کند؟! چرا این آثار رد داخل منتشر نمی‌شود، یقینا مشکلی وجود دارد.

* نیلی: سه ضلح صنعت نشر؛ تولید توزیع و ترویج/ نیازمند مخاطب‌شناسی در مسئله تولید هستیم

در ادامه میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضمن بیان اینکه در بحث نشر 3 ضلع وجود دارد، تولید، توزیع و ترویج متذکر شد: اگر هر یک از این حلقه‌ها حذف شود، مشکل تشدید می‌شود و اگر در مقاطعی حمایت نشود، به نتیجه نخواهیم رسید. یعنی حلقه مفقوده‌ای وجود دارد.

نیلی به حمایت دولت از خرید کتاب که جزو وظایف آن محسوب می‌شود، اشاره کرد و گفت: دولت وظیفه خدمت‌رسانی دارد و تجهیز کتابخانه‌های مسجد، و کتابخانه‌های عمومی جزو وظایف دولت است. باید کتابها به روز باشند و آثار متناسب با سلیقه مخاطب انتخاب شود، اما اساسا خرید کتاب توسط دولت عنصر نامطلوبی نیست، بسیاری ناشران کتاب‌های خوبی دارند که بازارپسند نیستند. اما در حوزه زیرساخت‌های فرهنگی کتاب های علمی، دانشنامه‌ها و دائرة‌المعارف‌ها باید از سوی دولت حمایت شود چرا که اینگونه کتب ارزشمند باید در تمام کتابخانه‌ها جای‌گیر شود.اگر دولت در حمایت غیر هدفمند عمل کند، اشتباهی رخ خواهد داد.

وی با بیان اینکه در دوره‌های دولت گذشته، دولت کار مثبتی کرد و یارانه‌ای که به کاغذ تعلق می‌گرفت حذف کرد و گفت آن را به مخاطب بدهیم، پیرامون آن گفت:‌دولت این یارانه‌ را از طریق بن دانشجویی و طلاب، کارت الکترونیکی کتاب و بن کاغذی اختصاص داد. پس از مدتی اعتبارش کم شد و به دیگر حوزه‌ها اختصاص یافت و ما شاهدیم اتفاقی که باید در زیرساخت‌های کتاب و کتابخوانی رخ می‌داد، نیافتاد.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، افزود: باید بپرسیم 11 هزار و 700 فروشگاه در کنار 3 هزار ناشر مطلوب است یا بالعکس، آیا این باید اصلاح شود، اگر دولت میزان یارانه خود را قصد سرمایه‌گذاری دارد، باید بر توزیع باشد، عزم ملی برای کتابخوانی یک مسئله غیرقابل اجتناب است. اما از سوی دیگر جوان امروز ما تشنگی برای کتاب ندارد، باید در راستای تبلیغ و ترویج کتاب کار ویژه‌ای کرد.

نیلی افزود: سال 90، رهبر انقلاب دیداری با عناصر فرهنگی حوزه کتاب و نهاد کتابخانه‌های عمومی داشتند و در آن جلسه هم پیرامون تبلیغ و ترویج تاکید داشتند و از وجود ضعف صحبت کردند، اما با همت صدا و سیما و بخش‌های مردمی و برخی نهادها یک حرکتی در ترویج کتابخانه و کتاب‌های خود صورت گرفته است و طی بسته‌های پیشنهادی آثار خود معرفی می‌شود، گاهی یک فرد نیازمند محتوا است اما نمی‌داند سراغ چه اثری برود.

وی با تاکید بر اینکه باید مخاطب‌شناسی صحیحی انجام شود، گفت: نیازمند مخاطب‌شناسی در مسئله تولید هستیم، از این رو با مخاطب‌شناسی مشکلات قابل حل است.

وی ضمن اشاره به آمار کتاب در راستای آثار پرفروش بیان داشت:‌آمار نشان می‌دهد کتاب‌های سخت زندگی اسلامی، طب، تغذیه و کتاب‌های دفاع مقدس از آثاری هستند که با استقبال مواجه شدند، از این رو اگر مخاطب‌شناسی داشته باشیم، مشکل ناشر حل شده ضمن اینکه همچنان بر حمایت دولت تاکید دارند.

وی افزود: ناشر حرفه‌ای شدن آری، آقای باباوند مدیر نشر همشهری انتشاراتش دارای زیرساخت است، اما ممکن است خیلی ناشران زیرساخت نداشته باشند، نمی‌توان خود را با همه نشر قیاس کرد. حوزه نشر کار اقتصادی است و باید اقتصادی بماند. که لازمه آن حرفه‌ای نگریستن است.

* باباوند: بسیاری هستند که کتاب‌های نخوانده بسیاری دارند و این نشان از این مشکل است که کتاب‌های خوبی منتشر نمی‌شود

باباوند در ادامه توضیح داد: کتاب خوب حتما مخاطب خود را پیدا می‌کند، اگر ما از فروش کتاب می‌نالیم این نشان از عرضه کتاب نامناسب است و بسیار افرادی وجود دارند که به دنبال نوشته‌های جدید یک نویسنده هستند و لازم است بگوییم که کسانی که کتاب خوب منتشر نمی‌کند فضا را نامناسب می‌کنند و کافی است که یک دهه بگذرد تا همه چیز مشخص شود.
 
وی افزود: آقای امیرخانی سالها قبل یک مقاله نوشته بودند که این تعداد عناوین که در ایران منتشر می‌شود در آمریکا هم وجود ندارد و این را هم باید اشاره کنم که تا حالا دیده‌اید که کسی برود مواد غذایی تهیه کند و برود انواع مختلف تن ماهی را بگیرد و بگوید که آیا این را مصرف کنم یا نه!؟ بسیاری هستند که کتاب‌های نخوانده بسیاری دارند و این نشان از این مشکل است که کتاب‌های خوبی منتشر نمی‌شود.

* هادویان: نحوه استفاده از اوقات فراغت/ بزرگان رمانی حجیم را حتی طی دو روز می‌خوانند

در ادامه این مراسم هادویان دبیر علمی اداره کتاب، به مسئله مهم در حوزه فرهنگ عمومی اشاره کرد و افزود: در کشور ما نقایصی در زمینه فرهنگ عمومی وجود دارد که یکی از آنها کتاب و کتابخوانی است. در این حوزه دچار ضعف هستیم و کاغذ جزء مشکلات اساسی است. اما کتابخوانی و اینکه افراد تشنه مطالعات باشند و از هر فرصتی برای خوانش استفاده کنند، در کشور ما دیده نمی‌شود اما در کشورهای توسعه یافته افراد از هر فرصتی با استفاده از کتاب‌هایی که به همراه دارند برای مطالعه استفاده می‌کنند ما به دیدن تلویزیون عادت داریم، تلویزیون بسیاری از اوقات فراغت ما را درگیر می‌کند و اگر افراد فرصت داشته باشند، به دیدن تلویزیون می‌پردازند، اما هنوز فرهنگ استفاده صحیح از تلویزیون در کشور ما باب نشده است. در حالی که شاهدیم در احوال بزرگان رمان‌های حجیم را در مدت دو روز مطالعه می‌کنند و از وقتشان بهترین استفاده را می‌کنند.

هاودیان گفت:‌ امسال، سال فرهنگ نام گرفته است، اگر بتوانیم بحث ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را با مدیریت جهادی و عزم ملی انجام دهیم، باید از سوی دیگر شورای سیاست‌گذاری برای امر کتابخوانی نیز در نظر بگیریم. لوازم آن دیده شود و راهکارهای اجرایی آن نیز پیش‌بینی شود.

* شجاعی صائین: سیاست‌های حمایتی باید به سمت فعالیت‌های حرفه‌ای ناشران سوق یابد

علی شجاعی صائین پیرامون اینکه در سال‌های اخیر درگیر سیاست‌های حمایتی ارشاد بودند و اغلب پرفروش‌ترین کتاب‌ها با حمایت‌های دولتی مواجه نمی‌شوند، گفت: این آثار اغلب کمترین حمایت‌ها را دریافت کردند اما سیاست‌های حمایتی باید به سمت فعالیت‌های حرفه‌ای ناشران سوق یابد و امکان ترجمه آثار در خارج از کشور، امکان حضور ناشران در نمایشگاه‌های بین‌المللی، امکان ترجمه آثار به دیگر زبان‌ها فراهم شود و وزارتخانه نیز از مترجمان آثار ایرانی حمایت کند.

به گفته وی در این صورت فضای بهتری در گردش مالی نیز صورت می‌گیرد، ضمن اینکه فرهنگ را در خارج ترویج کرده‌ایم. از آثار خوب و فاخر ناشران حرفه‌ای باید حمایت بیشتری صورت گیرد.

وی تاکید کرد: سیاست حمایتی مثل توزیع کاغذ، علی‌السویه بوده و یا فاقد سیاست مدون برای اهداف مشخص بوده است. برنامه درازمدتی نیز برای نشر کشور نداریم. از صنعت، نظام بانکی، نظام آموزشی کشور کمک کمی برای این بخش می‌گیریم. در صورتی که می‌توانیم توجه بهتری داشته باشیم.

شجاعی صائین که پیش از اداره کتاب در مؤسسه کانون کتاب فعال بود در پاسخ به این سؤال که آیا در این صنعت حمایت‌ها و رانت‌هایی وجود دارد که ارائه درخواست برای مجوز را افزایش داده تا افراد وارد صنعت نشر شوند، گفت: هم‌اکنون هزار تقاضا در نوبت داریم چرا که بازار نشر ما پر جاذبه است و این به معنی وجود رانت نیست، افرادی فکر می‌کنند می‌توانند فعال باشند، این میزان ناشران در عرصه نشر ما بیش از تولید علمی ما هستند و مخل فعالیت ناشران حرفه‌ای، کاش قوانین به نوعی بازبینی شوند تا ورود به این عرصه دشوار باشد و ناشران و حاضران در صحنه که حرفه‌ای هستند با حمایت مواجه شوند بویژه پس از تولید آثار.

* تورانیان: بومی سازی انرژی هسته‌ای هم مدیون صنعت نشر قوی است

علی‌اکبر تورانیان که سخنانش با استقبال و تشویق حاضران مواجه شد، در موارد مهمی اشاره کرد و افزود: کسانی که حرفه‌ای در صنعت نشر بوده‌اند، سال‌های سال کار کرده‌اند و عملکرد و برداشت آنها غیر از مطلبی است که آقای باباوند می‌گوید، ایشان با این صحبت‌ها دل بسیاری از ناشران و افرادی که ایثارگرانه در صنعت نشر با همه سختی‌ها تلاش کرده‌اند، را آزرده است. چرا که ناشران فداکاری کرده‌اند و شجاعانه ایستاده‌اند،‌مثلا سال 62 کمتر از 200 ناشر و امروز 12 هزار ناشر وجود دارد و 70 هزار عنوان در سال منتشر می‌شود. در زمینه توسعه علمی اگر به بومی‌سازی انرژی هسته‌ای افتخار می‌کنیم، به دلیل فعالیت گسترده ناشران در حوزه کتاب است که آثار را ترجمه و در اختیار مردم قرار داده‌اند تا شاهد این جایگاه باشیم. در هر حوزه‌ای اگر بنگریم، توسعه علمی منوط به فعالیت عرصه کتاب بوده است.

تورانیان گفت: در حدود 3 دهه قبل منابع درسی و دانشگاهی ما 20 سال از دنیا عقب بود، اما امروز دانشجویان ما همانند یک دانشجو در آمریکا با تلاش ناشران خلأ‌ها را پر کرده و آثار به روز مثلا سال 2014 را مطالعه می‌کنند.

وی افزود: قرار نیست، همه بازاری و کاسب آنچنانی باشند کسانی هستند که همانند رزمندگان فداکاری می‌کنند از سوی دیگر در هر صنف امکان خطا وجود دارد اما در کلیت صادق نیست.

وی پیرامون فرق نشر خصوصی و دولتی تاکید کرد: گاهی ناشر خصوصی با سرمایه خود و با وام‌هایی با سود 27 درصد کتابی را تولید می‌کند که پس از آن سال‌ها کتاب در انبارها خاک می‌خورد، او متوجه می‌شود که توجیه اقتصادی صنعت اقتصادی نشر ما چیست، از سوی دیگر کتابفروشی رشد اهواز نزدیک به 40 سال است شبانه‌روزی کار می‌کند اما با عدم پرداخت مالیات هفته گذشته تابلوی حراج منزل او زده شد، آیا این توجیه اقتصادی نشر ماست و از سوی دیگر آیا نباید دست ناشران را بوسید.

* پیشنهاد قدیانی برای مجوز صدور نشر و منوط بودن آن به عضویت در اتحادیه ناشران

در پایان نادر قدیانی پیرامون فعالیت خود گفت: در سال 55 کتابفروشی در غرب تهران داشتیم و از اتحادیه فعلی با شماره پرونده 357 فعالیت می‌کردم. کتابفروشی‌ها پراکنده‌ای بودند که کتاب چاپ می‌کردند اما مؤسسه انتشاراتی به اندازه دو دست نداشتیم، متاسفانه پس از انقلاب در بازنگری قوانین خیلی‌ از اختیارات اتحادیه ناشران از بین رفت و ما فعالیتی نداریم، پیشنهاد این است که اولین شرط صدور مجوز نشر عضویت در اتحادیه ناشران باشد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها