امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80157
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۲۲
تعداد بازدید: 79
لطف الله معظمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد جلسه بانک‌ها با رئیس کل بانک مرکزی، اظهارداشت: ...

لطف الله معظمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد جلسه بانک‌ها با رئیس کل بانک مرکزی، اظهارداشت: کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی نشست‌هایی در روزهای قبل داشته‌ و براساس هماهنگی‌های انجام شده با رئیس کل بانک مرکزی جلسه‌ای برگزار کردند.

وی افزود: رئیس بانک مرکزی بر کاهش نرخ سود یا افزایش آن تاکید نداشت بلکه هدف اصلی آقای سیف نظم بخشی و ساماندهی نرخ‌ها بود؛ رقابت عجیبی بین بانک‌ها ایجاد شده و رئیس کل می‌گفت باید نظمی در بازار پول به وجود بیاید.

سرپرست بانک کارآفرین در پاسخ به این سوال که نتیجه این جلسات چیست و بانک‌ها چه اقدامی انجام خواهند داد، گفت: قرار شد بانک‌ها بیش از یک سال تعهد سنگین نداشته باشد؛ توافق اولیه بین کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی صورت گرفته که البته باید سازوکار و روش اجرایی آن تدوین شود.

معظمی در پاسخ به این سوال که چرا بانک‌ها به سمت افزایش نرخ سود سپرده حرکت کردند،‌ تصریح کرد: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور و دریافت 17 درصد سپرده قانونی توسط بانک مرکزی، بانک‌هایی که به سمت افزایش 26 تا 27 درصد سود سپرده رفتند، اقدامی کاملا غیرمنقطی انجام دادند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط تورمی بانک‌ها پیش‌بینی می‌‌کردند بتوانند سود بالای سپرده بپردازند، اما با کاهش نرخ تورم امکان ادامه این روند وجود ندارد.

سرپرست بانک کارآفرین در پاسخ به این سوال که بانک‌ها در پرداخت سود سپرده با مشکل مواجه نخواهند شد، گفت: اگر مجموعه‌ای از سبد سپرده بانکی را مورد دهیم، می‌بینیم که بانک در بازپرداخت سود سپرده‌ها با مشکل روبرو نمی‌شود اما قطعا اگر این شرایط ادامه می‌یافت، تهدید بزرگی برای سیستم بانکی پدیدار می‌شد.

معظمی در مورد نرخ سود سپرده مناسب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بانک‌ها گفت: باید بررسی‌های کارشناسی در این زمینه انجام و حدودی برای آن تعیین کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها