امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80235
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از چند کیلومتری مغازه که رد می‌شوی بوی روغن سوخته به مشامت می‌رسد، اگر فرصتی داشته باشی و نگاهی هم ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از چند کیلومتری مغازه که رد می‌شوی بوی روغن سوخته به مشامت می‌رسد، اگر فرصتی داشته باشی و نگاهی هم درون مغازه بیندازی روغن سوخته‌ها را خواهی دید که چگونه فلافل‌ها درونش بالا و پایین می‌پرند.

نزدیک ظهر است، مدرسه پسرانه که تعطیل می‌شود همه دانش آموزان به سمت فلافلی سر خیابان سرازیر می‌شوند هر کدام یک نوشابه با فلافل یا سمبوسه سفارش می‌دهند و چنان با ولع می‌خورند که معلوم است حسابی گرسنه هستند.

محمد علی که ظاهرا اضافه وزن دارد جلوی در مغازه ایستاده و دو عدد فلافل در دست گرفته و نمی‌داند چگونه آنها را بخورد، دوستانش را هم تشویق می‌کند تا ناهار خود را همانجا با فلافل برگزار کنند.

وقتی از او درباره مزه غذایش سئوال می‌کنی چنان اشتها بر انگیز توضیح می‌دهد که دلت می‌خواهد برای یکبار هم شده مزه آن را بچشی و مشتریش شوی.

او می‌گوید هر روز ظهر که از مدرسه بر می‌گردد پاتوقش فلافلی است و وقتی هم به خانه می‌رسد اشتهایی برای غذا خوردن ندارد و وعده شام را در کنار خانواده میل می‌کند و برای وعده صبحانه هم هیچ برنامه‌ای ندارد به جز خوراکی‌هایی که در بوفه مدرسه وجود دارد.

در گذشته خانواده‌ها جیب بچه‌ها را با نخود و کشمش و خوراکی‌های مقوی و سالم پر می‌کردند و خبری از غذاهای ناسالم نبود و همین موجب شده بود تا فرزندانشان از سلامت کافی برخوردار باشند و در تحصیل پیشرفت بهتری کنند.

به گفته کارشناسان تغذیه، تغذیه سالم تاثیر بسزایی در سطح یادگیری افراد دارد و آنهایی که به روش درست و صحیح تغذیه می‌کنند از سلامت جسمی و روحی برخوردارند.

در میان وعده‌های غذایی صبحانه وعده‌ای است که کمتر از همه به آن توجه می‌شود و در بسیاری از خانواده‌ها صبحانه خوردن به طور کامل حذف شده و در نتیجه مشکلات بسیاری را نیز به وجود می‌آورد.

پزشکان همواره تاکید دارند تا به وعده صبحانه توجه بیشتری شود و حذف این وعده می‌تواند آسیب‌های زیادی را به فرد وارد کند.

بیشتر افرادی که صبحانه نمی‌خورند دچار مشکلات داخلی نظیر معده هستند که اغلب از این درد رنج می‌برند ولی به دلیل اینکه نخوردن صبحانه در آنها تبدیل به عادت شده متوجه درد نمی‌شوند و پس از مراجعه به پزشک به بروز زخم معده پی می‌برند.

تمام وعده‌های غذایی در جای خود نقش مهم دارند و همه افراد باید به شکل صحیح تغذیه کنند که البته کودکان باید مورد توجه بیشتری باشند چرا که در سن رشد هستند و حساسیت زیادی متوجه آنها است.

برای افزایش سطح یادگیری دانش آموزان باید ابتدا به تغذیه آنها اهمیت داد تا بتوانند در کلاس درس تمرکز کافی داشته باشند و به دور از کسالت و خستگی به تحصیل خود ادامه دهند.

یکی از مدیران مناطق محروم قم با گلایه از بی توجهی خانواده‌ها نسبت به تغذیه فرزندان می‌گوید: متاسفانه بعضی از خانواده اصلا به تغذیه فرزندان خود اهمیت نمی‌دهند و همین باعث می‌شود بعد از چند ساعت نشستن در سر کلاس درس احساس دل درد کنند.

وی ادامه می‌دهد: بیشتر دانش آموزان به دلیل نخوردن صبحانه و یا نهار که اغلب می‌گویند مادرشان فرصت نداشته آماده کند، نمی‌توانند مانند دیگر همکلاسی هایشان در درس پیشرفت کنند.

این مدیر دلسوز خواستار نظارت بیشتر بر بوفه‌های مدارس می‌شود و می‌گوید: متاسفانه برخی از مدیران و مسئولان مدارس توجهی به بوفه ندارند و هرگونه خوراکی غیر بهداشتی در این بوفه‌ها به فروش می‌رسد که سلامت دانش آموزان را به خطر می‌اندازد.

هر فردی باید قبل از هرچیزی ابتدا مراقب سلامت خود باشد و خانواده‌ها نیز وظیفه دارند به فرزندان خود بیاموزند که چگونه سلامتیشان را حفظ کنند و اهمیت این موضوع را بدانند.

اینکه چه چیزی بخوریم تا برایمان مفید باشد نیازمند مطالعه و مشاوره با کارشناسان تغذیه است که نباید از آن چشم پوشی کرد و بی توجه از کنارش گذشت.
انتهای پیام/2258/خ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها