امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۷:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 80239
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی ربیعی به مناسبت هفته کارگر در خطبه‌های پیش از نماز جمعه تهران گفت: کشور از طریق کار است که به خلق ثروت و ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علی ربیعی به مناسبت هفته کارگر در خطبه‌های پیش از نماز جمعه تهران گفت: کشور از طریق کار است که به خلق ثروت و قدرت نائل می‌شود و کار منشأ امنیت و پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی است و موجب بی‌نیازی در مقابل زورگویان می‌شود.

وی با اشاره به گذشته کشور و سخت‌کوشی‌هایی که در ساختن شهرها و تمدن‌ها داشته است، گفت: امروز پس از دوران استبداد زده‌ای که گذشت و وابستگی ما را به خارج بیشتر کرد فرصت زیادی می‌خواهد تا آثار آن برطرف شود و فرهنگ کار و تلاش نشان می‌دهد باید روی آن بیشتر پافشاری کنیم.

ربیعی گفت: انقلاب مقاومت در برابر سختی‌ها را به ما می‌آموزد و فکر می‌کنیم از نظر اقتصادی باید به جهان نشان دهیم و در این میان نیازمند تحول اقتصادی هستیم ما در امر سیاسی و سایر عرصه‌ها منزلت خود را آنچنان که شایسته است نشان داده‌ایم اما منزلت اقتصادی نیازمند تلاش بیشتری است.

وی گفت: باید از اقتصاد غیرمولد، نفتی و رانتی دور شویم و برای مقابله با زیاده‌خواهی‌هایی که عزت کشور را هدف گرفته تلاش کنیم کار ارزش ملی و دینی ما است و باید آن را در آموزش و پرورش و آموزش عالی بازخوانی کنیم و به فرهنگ اصلی تبدیل کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه با اشاره به نام‌گذاری پیوسته سال‌های گذشته با عنوان‌های اقتصادی گفت: این نام‌گذاری‌ها نشانه آسیب‌شناسی است که باید تبدیل به برنامه شود و دولت با جهت‌گیری و با اجرای برنامه هدفمندی جلوی پاشیده شدن پول را گرفته و نشان داده که به این سیاست‌ها پایبند است.

ربیعی در استفاده از ظرفیت برنامه هدفمندی برای ایجاد شغل و کاهش شدت انرژی اشاره کرد و گفت: گفتمان رهبری از توسعه نشان‌دهنده عدالت اجتماعی است و دولت با جهت‌گیری در برنامه‌هایش و با اجرای برنامه هدفمندی آن را نشان داد. برای عدالت اجتماعی در تعاونی‌های کار به تجدید نظر و آسیب‌شناسی پرداختیم و لایحه‌ای را به مجلس دادیم که به تعداد آنها افزوده شد از سوی دیگر صندوق حمایت از تعاونی‌های دانش‌بنیان را ایجاد کردیم و 80 درصد سرمایه‌گذاری‌ها را پوشش می‌دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه گفت:‌ در حوزه رفاه دولت برنامه اساسی امنیت غذایی و مقابله با فقر بهداشت و امنیت دارد به همین دلیل برنامه‌ریزی کرده با بودجه هدفمندی جامعه هدف را شناسایی کرده و از اردیبهشت‌ماه این جامعه شناسایی شده را مورد تقویت و امنیت غذایی قرار می‌دهد.

وی افزود: تولید نیروی انسانی با کیفیت و افزایش مهارت‌ها از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و برنامه‌ای تحت عنوان آماده‌سازی فارغ‌التحصیلان برای کار دنبال می‌شود و این در حالی است که باید تولید ملی را حمایت کنیم.

ربیعی ادامه داد: در زمانی نه چندان دور جوراب و کفش ایرانی به پا می‌کردیم و اکنون نباید به سمتی برویم که کالاهای کوچک هم وارداتی باشد. دولت برنامه‌های خود را برای حمایت از تولید داخل شروع کرده ولی نیاز به تغییر فرهنگ دارد و به همین دلیل شعار مصرف کالای ایرانی را باید آغاز و بر آن پافشاری کنیم حتی اگر هزینه‌ بالایی داشته باشد.

سخنران پیش از خطبه نماز جمعه تهران گفت:‌ در مورد مدیریت مصرف نیز باید برنامه‌ریزی کنیم ما کشور در حال توسعه هستیم و حق نداریم منابع ناشی از ارز را خرج مصرف‌گرایی کنیم و باید سبک زندگی خود را تغییر دهیم و جامعه کارگری باید آغازگر حمایت از تولید داخل شود.

وی با اشاره به فرهنگ کار بر تغییر نگرش‌ها تأکید کرد و گفت: امروزه باید سخت کار کنیم و به سمتی برویم که یک شغل را در هر خانواده‌ ایرانی افزایش دهیم و دولت توان خود را برای افزایش کیفیت روانی و شغلی کارگران به کار خواهد بست به طوری که امسال 8 هزار و 400 میلیارد تومان برای حمایت از بنگاه‌های تولیدی اعتبار در نظر گرفته‌ایم.

ربیعی حمایت از مشاغل موجود را گام اول دانست و گفت:‌ بنگاه‌های آسیب دیده ناشی از تحریم مورد توجه قرار می‌گیرند و بر مشاغل خرد کوچک و روستایی تمرکز می‌شود تا در نیمه امسال با موج قابل توجهی از مشاغل روستایی مواجه شویم و همه روستاییان از بیمه مجانی برخوردار شوند.

وی افزود: سطح سرانه این روستاییان 3 برابر شده و کارگران حاشیه‌نشین و بیکار شده را تحت بیمه رایگان همگانی قرار دادیم که در نظر داریم 6 میلیون نفر را بیمه کنیم اما تاکنون 1.5 میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

ربیعی گفت: زمان تسهیلات پرداختی در قالب تعاونی‌های دانش‌بنیان برای فارغ‌التحصیلان خواهد داشت و تحولی را در برنامه اشتغال معلولان از طریق دادن تسهیلات مناسب به سازمان بهزیستی خواهیم داشت و برای بازنشستگان نیز بیمه‌های تکمیلی در نظر گرفته شده که به آنها کمک کند ما در واقع نیاز داریم کارآفرینی را به یک نهضت تبدیل کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها